Strona główna 0_Slider Niepodległość według osadzonych. Niektóre prace mogą imponować

Niepodległość według osadzonych. Niektóre prace mogą imponować

0

Ponad 30 skazanych, odsiadujących wyroki w zakładach w całej Polsce, wzięło udział w konkursie zorganizowanym przez Areszt Śledczy w Świdnicy. Przygotowali patriotyczne obrazy oraz wyroby rękodzielnicze nawiązujące do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W piątek oficjalnie zaprezentowano je w świdnickim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych przy ulicy Długiej.

Celem konkursu jest popularyzacja historii Polski i krzewienie postaw patriotycznych, ale również rozwijanie zainteresowań oraz umiejętności i zdolności manualnych osób pozbawionych wolności. Równie ważne pozostaje także wykształcenie nawyku poszanowania dóbr kultury materialnej i eliminowanie agresywnych, destrukcyjnych oraz niszczycielskich zachowań. Ponadto za pośrednictwem konkursu osadzeni nie tylko zgłębią wiedzę o historii kraju, ale także zostaną włączeni w obchody tej, jakże ważnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, albowiem ze względu na odbywanie kary nie mają oni możliwości bezpośredniego udziału w innych uroczystościach z tym związanych – wyjaśnia rzecznik prasowy Aresztu Śledczego w Świdnicy kpt. Bartłomiej Perlak.

W ramach konkursu uczestnicy zostali poproszeni o wykonanie obrazu prezentującego sylwetkę wybranego bohatera zasłużonego w walce o niepodległość lub jakiegokolwiek obrazu związanego z walką o niepodległość np. wybranej bitwy, sceny walki, Legionów Piłsudskiego, czy nawet obrazu przedstawiającego wcześniejsze nieudane dążenia do niepodległości np. z powstania listopadowego, czy styczniowego. Ponadto dopuszczone zostały również działa przedstawiające wybitne postacie z historii Polski, bądź wydarzenia mające wpływ na utrzymanie suwerenności kraju, na przestrzeni tychże 100 lat. To do osadzonych należał wybór postaci, bądź obrazu, który chcieli przedstawić.

Decyzją jury, w skład którego weszli m.in. Joanna Walerowicz z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy oraz świdnicki artysta-plastyk Robert Kukla, w kategorii obrazów pierwsze miejsce zajęła praca Janusza Kuźmińskiego (AŚ Jelenia Góra), na drugim obraz Zbigniewa Szudrewicza (ZK Wojkowice), a na trzecim praca Jerzego Raka (ZK we Włodawie). Z kolei w kategorii inne nagrodzono: 1 miejsce zajął Paweł Czesnowski (ZK Sztum), 2 miejsce – Maciej Konopka (ZK Rzeszów), a trzecie – Krzysztof Chruścielewski (ZK Rzeszów).

Piątkowemu wernisażowi prac konkursowych towarzyszył krótki występ wychowanek Młodzieżowego Domu Kultury.

Michał Nadolski
[email protected]