Strona główna 0_Slider Kożuchowicz żegna się z fotelem burmistrza

Kożuchowicz żegna się z fotelem burmistrza

18

Będą zmiany na najważniejszym samorządowym stanowisku w Świebodzicach. Urzędujący burmistrz Bogdan Kożuchowicz nie został wybrany na kolejną kadencję. W niedzielę, podczas drugiej tury wyborów samorządowych, pokonał go Paweł Ozga.

Bogdan Kożuchowicz został po raz pierwszy wybrany na stanowisko burmistrza w wyborach samorządowych w 2006 roku, po tym, jak w II turze pokonał swoją ówczesną konkurentkę, zdobywając 55,58% głosów. Cztery i osiem lat później deklasował rywali, zwyciężając już w pierwszych turach z poparciem 55,99% w 2010 roku i 52,52% w 2014 roku. Czwartej kadencji z rzędu już jednak nie będzie.

Według wyników przedstawionych przez Państwową Komisję Wyborczą, w niedzielę Kożuchowicza poparło 4021 świebodziczan (tj. 46,97%). Jego kontrkandydat, Paweł Ozga otrzymał 4539 głosów (53,03%).

Na ostatniej wyborczej prostej poparcia Kożuchowiczowi udzielił prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej. Z kolei Ozgę wsparł trzeci kandydat w wyścigu o stanowisko burmistrza, Mariusz Szafraniec, który w pierwszej turze głosowania uzyskał 25% poparcia.

Według danych Państwowej Komisji Wyborczej, podczas niedzielnego głosowania w Świebodzicach swój głos oddało 47,64% uprawnionych wyborców.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

 • JAcenty

  Panie burmistrzu-elekcie, niech Pan będzie człowiekiem, niech przegrany burmistrz nie żegna się ze swoim ulubionym fotelem. Proszę, niech Pan mu da ten fotel na pamiątkę, w końcu przez 12 lat dźwigał cztery litery ustępującego burmistrza i się do niego dopasował. Wdzięczni mieszkańcy Świebodzic powolutku, pomalutku popchną ten fotel z zawartością oraz przygotują pożegnanie. Czas aby nasza kochana ministra oświaty zaczęła się również oswajać z perspektywą kopa.

  • nmisiek

   I po co te uszczypliwości? Jakby nie było i poprzedniego i obecnego burmistrza wybrano, nie zaś, że sam się “nasadził’ na fotel. Wola suwerena.

   • JAcenty

    Prawda, wola suwerena, jednak ustępujący pan burmistrz sporo się natrudził aby wolę suwerena ukształtować. Jedne z najwyższych w kraju ceny wody i ścieków, zatrudnianie ‘krewnych i znajomych królika’, stanowisko w radzie nadzorczej spółki skarbu państwa (podobno zabronione jest takie łączenie stanowisk) oraz inne ‘grzeszki’ przełożyły się na zmianę woli suwerena. I to w mieście będącego matecznikiem pani ministry oświaty…. co za wstyd.

    • Krzysztof Czarnecki

     Suweren ma gdzieś takie grzeszki, czego dowodzą przypadki Gdańska czy Łodzi, czy nawet Świebodzic sprzed kilkunastu lat.. W Świebodzicach niczego nie można być pewnym, że tak przypomnę perypetie burmistrza Wysoczańskiego.

     • JAcenty

      Faktycznie masz rację, historia perypetii byłego burmistrza oraz proboszcza świdnickiej parafii związanych z handlem samochodami podejrzanego pochodzenia jakoś wtedy nie przełożyła się na wynik wyborczy. Również latające w stronę reportera telewizji krzesło przyczyniło się jedynie do wzrostu medialnego szumu wokół burmistrza. Jednak tym razem mieszkańcy dostali po kieszeni i to dość mocno a to ludzi trochę zabolało.

     • Krzysztof Czarnecki

      Może i zabolało, ale ludzie Kożuchowicza mają większość w radzie miejskiej, więc nowy burmistrz raczej sobie nie poszaleje. Trudno też jego przegraną nazwać miażdżącą klęską. Jak to w Świebodzicach – burmistrz się znudził, więc wybrali innego.

 • Krzysztof Czarnecki

  Jonaszem jest prezydent Wałbrzycha, Szełemej. Cztery lata temu poparł Murdzka, teraz Kożuchowicza. Przypadek?

  • JAcenty

   Złożył im na czółka pocałunek śmierci? Jednak zauważ że to chyba znak czasu. Burmistrz z PiS prosi o poparcie prezydenta z PO. No to się musiało tak skończyć 🙂

   • Jolanta Pałac

    To chyba nadinterpretacja. Poparł też BMS i co? Wygrała niestety.

    • abc

     Nie ważne kto wygrał, ważne kto przegrał 😉
     Na szczęście w Świdnicy nie wygrał likwidator z PISu.

     • Jolanta Pałac

      Są różne definicje tak zwanego szczęścia. 🙂

     • abc

      To nie jest szczęście, tylko głos rozsądku 😉

  • medyk

   Krzyś jako wspólnota polegliście i przestań się kompromitować. Kogo obchodzi większość w radzie? Będziecie działać na szkodę miasta?

   • Krzysztof Czarnecki

    Obchodzi np. burmistrza. Bo to rada uchwala budżet i ustala wynagrodzenie burmistrza.

    • medyk

     Krzyś duży chłopak jesteś nie pisz bzdur. Większość można sobie zjednać , kupić zastraszyć jak to było wiele lat praktykowane w końcu bez większości można też funkcjonować. A ludzie ocenią tych radnych którzy będą się kompromitować tak jak ty w imię zawiści i głupoty.

     • Krzysztof Czarnecki

      Jakie to szczęście dla ludzkości, że jest taki światły i wspaniały człowiek jak ty, co się nie kompromituje.

 • Doktor Alban

  Brawo mieszkańcy Swiebodzic . Dostał Kożuchowicz żółtą kartkę. Uważam , że specjalnie się nie zmartwił . W Walbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej ma tłustą fuche. Ile dokładnie zarabia nie wiem, ale członkowie Zarządu biorą ponad 30 tys.miesięcznie. To wszystko ‘drużyna ‘ pani poseł Zalewskiej. Mam nadzieję, że Duży Kaczor zrobi z tym porządek. PiS tak, wypaczenia NIE !

  • JAcenty

   No teraz się trochę pozmienia, mąż pani ministry już nie będzie miał protektora i chyba zacznie się rozglądać za nową robotą bo w wodociągach świebodzickich chyba już się nie utrzyma. Pan burmistrz już nie będzie taki cenny dla pani Zalewskiej bo zwolnią jej męża więc chyba jego dni jako szefa rady nadzorczej w wałbrzyskiej strefie też są policzone. Brat pani Zalewskiej już nie będzie chroniony i wyleci z posady w OSiR w Świebodzicach. Masz rację PiS tak, wypaczenia NIE.