Strona główna 0_Slider II tura wyborów. Gdzie głosować? Jak oddać ważny głos?

II tura wyborów. Gdzie głosować? Jak oddać ważny głos?

0

Już jutro, 4 listopada druga tura wyborów samorządowych. W powiecie świdnickim powtórnie na wójtów i burmistrza będą głosować wyborcy w Świebodzicach, gminie Marcinowice i gminie Świdnica. Od północy obowiązuje cisza wyborcza.

Ponowne głosowanie odbędzie się w 649 gminach w całej Polsce. Dotyczy to tych gmin, w których żaden z kandydatów podczas I tury wyborów nie uzyskał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów. W niedzielę, punktualnie o godzinie 7.00 otwarte zostaną lokale wyborcze, w których każdy z uprawnionych do głosowania mieszkańców, będzie mógł oddać głos na wybranego przez siebie kandydata na fotel burmistrza lub wójta. Głosowanie potrwa do godziny 21.00.

O północy rozpoczęła się cisza wyborcza. W związku z II turą wyborów obowiązuje ona na terenie całej Polski, niezależnie od tego, czy w danej gminie odbędzie się ponowne głosowanie czy nie. – W okresie ciszy wyborczej nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób. W praktyce nie wolno m.in.: zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dotyczy to również internetu. Zabroniona jest również agitacja wyborcza w lokalu wyborczym, polegająca m. in. na eksponowaniu symboli, napisów, znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi – wyliczają przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej. Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna.

Jak głosować?
Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że wyboru kandydata należy dokonać poprzez postawienie znaku “X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce znajdującej z lewej strony, obok wybranego przez nas nazwiska.

Gdzie głosować?
Na terenie powiatu świdnickiego powtórne głosowania odbędą się w Świebodzicach, gminie Marcinowice oraz gminie Świdnica. Głosy można będzie oddać w tych samych lokalach co podczas I tury wyborów.

Michał Nadolski
[email protected]