Strona główna Polityka Głosowanie w II turze zakończone. Trwa liczenie głosów

Głosowanie w II turze zakończone. Trwa liczenie głosów

0

Do poniedziałkowego poranka powinny być znane wyniki głosowania przeprowadzonego w Świebodzicach, gminie Marcinowice i gminie Świdnica. Podczas II tury wyborów mieszkańcy wskazywali, kogo widzieliby na czele swoich samorządów przez najbliższych pięć lat. Póki co, znane są dane dotyczące frekwencji z godziny 17.00.

W przypadku wyboru radnych gminnych, miejskich, powiatowych i wojewódzkich, wyborcze rozstrzygnięcia zapadły już podczas głosowania przeprowadzonego 21 października. Wtedy też, w pierwszej turze wyborów, mieszkańcy gminy Dobromierz, gminy Jaworzyna Śląska, gminy Strzegom, Świdnicy i gminy Żarów wybrali swoich wójtów, burmistrzów i prezydentów. II tura potrzebna była jedynie w Świebodzicach, gminie Marcinowice i gminie Świdnica.

W Świebodzicach o reelekcję walczył burmistrz Bogdan Kożuchowicz, który w I turze zdobył 44,12% głosów. Na drugim miejscu uplasował się Paweł Ozga, który z poparciem 30,87% wyborców wyprzedził trzeciego z kandydatów ubiegających się o fotel włodarza miasta – Mariusza Szafrańca (25,0%).

O ponowny wybór starała się także Teresa Mazurek. Urzędująca wójt gminy Świdnica otarła się o zwycięstwo już w pierwszej turze, zdobywając wówczas 49,63% głosów. W niedzielę zmierzyła się z radnym Łukaszem Świeczko, który w I turze głosowania otrzymał poparcie 29,44% wyborców.

Na rozstrzygnięcie czekają też mieszkańcy gminy Marcinowice. 21 października na obecnego wójta, Władysława Gołębiowskiego, oddano 35,99% głosów. W drugiej turze spotkał się on ze Stanisławem Leniem, którego poparło 35,73% głosujących.

Frekwencja już znana, wyniki najprawdopodobniej w poniedziałek
Zgodnie z danymi podanymi przez Państwową Komisję Wyborczą podczas wieczornej konferencji prasowej, że do godziny 17.00, w powtórnym głosowaniu na prezydentów, burmistrzów i wójtów, w całym kraju głos oddało 38,73% wyborców. Na Dolnym Śląsku do urn udało się 36,24% uprawnionych do głosowania.

Także według danych PKW z godziny 17.00, w Świebodzicach lokale wyborcze odwiedziło 38,10% wyborców, w gminie Marcinowice było to 40,64% uprawnionych, zaś w gminie Świdnica – 34,18%.

Kiedy znane będą wyniki wyborów? – Chcielibyśmy podać [wyniki] już następnego dnia po wyborach, ale to zastrzegam się, też nie możemy tego gwarantować w 100 procentach, zależy to od tego, kiedy dostaniemy obwieszczenia od komisarzy. Może to być i pierwszego dnia po wyborach, przed południem, może być i po południu, może być też wtorek – twierdził szef PKW, Wojciech Hermeliński. W przypadku gmin z powiatu świdnickiego, rezultat głosowania powinien być znany w najbliższych godzinach,

/mn/

Poprzedni artykułKolejne odcinki Kraszowickiej bez dotacji. Co dalej z remontem?
Następny artykułLeń za Gołębiowskiego w Marcinowicach. Zdecydowały 32 głosy