Strona główna Wydarzenia E-deklaracje, czyli najszybszy sposób na rozliczenie PIT-u. Jak wypełnić zeznanie przez internet?

E-deklaracje, czyli najszybszy sposób na rozliczenie PIT-u. Jak wypełnić zeznanie przez internet?

0

Co roku popularność rozliczania deklaracji podatkowej przez internet wzrasta. W 2017 roku e-deklaracje wybrało ponad 9,6 milionów Polaków. Chcemy wypełniać zeznania sprawniej i szybciej. Niektórzy podatnicy wciąż mają jeszcze obawy. Czy rozliczanie się online jest bezpieczne? Czy każdy może sobie z tym poradzić? Rozwiewamy wątpliwości.

Na czym polegają e-deklaracje?

E-deklaracje to bezpłatny program do wypełniania zeznań podatkowych przez internet. Jest zatwierdzony przez Ministerstwo Finansów, a uzupełnione w nim druki trafiają bezpośrednio do wybranego urzędu skarbowego.

Aby wypełnić PIT przez e-deklaracje można zainstalować program na swoim komputerze lub wybrać opcję online – bez konieczności pobierania aplikacji. System obsługuje wszystkie druki podatkowe, tak więc możesz uzupełnić PIT przez internet niezależnie od tego, jakiego rodzaju formularza używasz.

Co jest potrzebne do wypełnienia PIT online?

Bez względu na to, czy wybierasz pobranie aplikacji na komputer, czy wypełnienia e-deklaracji online, wystarczy kilka danych, by uzupełnić PIT dosłownie w kilka minut. Co będzie potrzebne?

  • imię,
  • nazwisko,
  • numer PESEL,
  • data urodzenia,
  • numer NIP – tylko, jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą lub jesteś płatnikiem składek na ubezpieczenie zdrowotne lub społeczne za zatrudnionego pracownika,
  • kwota przychodu za poprzedni rok podatkowy (czyli w przypadku składania deklaracji w 2019 roku – kwota przychodu za 2017 rok).

Są to tzw. dane uwierzytelniające, dzięki czemu wysyłając e-deklarację nie ma konieczności posiadania podpisu elektronicznego. Te dane wystarczą do zidentyfikowania podatnika i prawidłowego przesłania zeznania do urzędu.

Zalety e-deklaracji, czyli dlaczego wybrać rozliczanie online

Dlaczego coraz większa grupa podatników wybiera rozliczanie się poprzez e-deklaracje z programem PIT PRO? Powodów może być kilka, chociaż większość z nich wskazuje na wygodę, a także pomoc ze strony systemu w poprawnym wypełnieniu PIT-u. Jakie są główne zalety e-deklaracji?

1.      Szybkość wypełnienia

Uzupełnienie formularza przez e-deklaracje nie trwa dłużej, niż 5 minut. Zawsze warto przed wypełnianiem PIT-u przygotować niezbędne dokumenty, takie jak PIT-11 otrzymany od pracodawcy, jeśli rozliczasz się na podstawie PIT-37.

2.      Bezbłędnie uzupełniony formularz

To, co często sprawia problem podatnikom, to samodzielne dokonanie obliczeń przy wypełnianiu zeznania rocznego. Nie zawsze wiadomo, w którą rubrykę wpisać odpowiednie dane i jak poprawnie je zsumować. E-deklaracje są odpowiedzią na ten problem – system sam dokonuje obliczeń, a także wskazuje, które pola powinny być uzupełnione, dlatego korzystanie z pomocy biura rachunkowego nie jest już potrzebne.

3.      Gwarancja dostarczenia PIT

PIT wypełniany przez internet można wydrukować i samodzielnie dostarczyć do odpowiedniego urzędu skarbowego. Nie jest to jednak konieczne. Zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest przesłanie zeznania przez internet. Podatnik otrzymuje wtedy Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które jest dla niego gwarancją, że deklaracja dotarła do urzędu na czas.

Artykuł powstał przy współpracy ze specjalistką ds. księgowych Justyną Nowak 

Źródło: Portal Podatkowy Podatnik.Info

/Artykuł sponsorowany/