Strona główna 0_Slider Wereckiego popierała Beata Moskal-Słaniewska. Dziś popiera… Beata. KW SLD Lewica razem zamienia...

Wereckiego popierała Beata Moskal-Słaniewska. Dziś popiera… Beata. KW SLD Lewica razem zamienia plakaty

30

Jeszcze kilka dni temu Krystiana Wereckiego, kandydata KW SLD Lewica Razem do Rady Powiatu Świdnickiego popierała obecna prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska. Pozowała z Wereckim na plakatach, rozwieszanych na przystankach komunikacji miejskiej. Dziś w tych samych miejscach nadal kandydata SLD popiera Beata, tyle że młodsza, szczuplejsza i bez nazwiska.

Beata Moskla-Słaniewska w tych wyborach samorządowych startuje z własnego komitetu wyborczego KWW Beaty Moskal-Słaniewskiej. KW SLD Lewica Razem wystawił kandydatów do Rady Powiatu Świdnickiego, a jednym z nich jest szef świdnickich struktur SLD i pracownik Urzędu Miejskiego Krystian Werecki. Wspólne plakaty kandydatów z tych dwóch różnych komitetów z podpisem Beaty Moskal-Słaniewksiej pojawiły się w kilku przystankowych gablotach w Świdnicy. Dzisiaj na pl. Grunwaldzkim, na ul. Zamenhofa i placu św. Małgorzaty w Świdnicy plakatów z kandydatką już nie ma. Jest jednak bliźniaczy plakat. W miejscu Beaty Moskal-Słaniewskiej stoi inna kobieta, wystylizowana na poprzedniczkę. Został też fragment podpisu – Popieram Beata. Zazwyczaj poparcia udzielają osoby znane, z dorobkiem, popularne. Kim jest Beata z nowego plakatu? Nie podaje swojego nazwiska, nie jest osobą powszechnie znaną choćby w Świdnicy.

Zdjęcie wykonane na placu Grunwaldzkim w Świdnicy 28 września 2018 roku.

Zdjęcie wykonane na placu Grunwaldzkim w Świdnicy 6 października 2018 roku.

Czy cały zbieg ma związek z niedozwolonym działaniem w kampanii wyborczej? M.in. takie kwestie rozstrzygał w specjalnym komunikacie PKW przewodniczący Wojciech Hermeliński:

PAŃSTWOWA
KOMISJA WYBORCZA

ZKF-811-47/18

Wyjaśnienia Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie zasad prowadzenia i finansowania kampanii wyborczej

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi zasad prowadzenia i finansowania kampanii wyborczej Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśnia, co następuje.

 1. Komitety wyborcze nie mogą współfinansować kampanii wyborczej, ponieważ każdy komitet prowadzi i finansuje na zasadzie wyłączności kampanię na rzecz zgłoszonych przez siebie kandydatów (art. 84 § 1 i art. 126 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2018 r. poz. 754, 1000 i 1349)). Komitety wyborcze nie mogą zatem publikować wspólnych materiałów wyborczych (np. plakatów, ulotek) ani organizować wspólnych spotkań z wyborcami, nawet jeśli zamierzałyby dokonać podziału między siebie kosztów tych działań.
 2. Z tych samych powodów komitety wyborcze nie mogą w swoich materiałach wyborczych udzielać poparcia kandydatom zgłoszonym przez inne komitety ani powoływać się na poparcie udzielone przez inne komitety lub zgłoszonych przez nie kandydatów. Komitet wyborczy nie może prowadzić kampanii wyborczej na rzecz kandydatów zgłoszonych przez inne komitety np. umieszczać w swoich materiałach wyborczych informacji o poparciu udzielanym kandydatom innego komitetu lub o poparciu udzielanym przez inny komitet, a także wizerunków kandydatów innych komitetów.
 3. Komitety wyborcze nie mogą zamieszczać w materiałach wyborczych nazw i symboli graficznych partii politycznych, stowarzyszeń i innych organizacji społecznych, np. jako podmiotów popierających jego kandydatów. Zgodnie z art. 426 § 6 Kodeksu wyborczego w zgłoszeniu listy kandydatów można wnosić o oznaczenie kandydatury nazwą lub skrótem nazwy partii politycznej lub organizacji popierającej kandydata; oznaczenia takie zamieszcza się w obwieszczeniach o zarejestrowanych listach kandydatów.

Prowadzenie agitacji wyborczej niezgodnie z powyższymi zasadami może zostać uznane za naruszenie art. 129 § 1 Kodeksu wyborczego, skutkujące odrzuceniem sprawozdania finansowego i zagrożone sankcją karną.

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej: Wojciech Hermeliński

 

Pytania ws. zgodności z przepisami poprzedniego plakatu skierowaliśmy do PKW w Wałbrzychu. Zapytaliśmy również Krystiana Wereckiego, dlaczego zamienił plakaty i czy tym samym przyznaje, że doszło do złamania kodeksu wyborczego? Czekamy na odpowiedzi, do tematu wrócimy.

/asz/

 • henryk

  Tego jeszcze nie było. BMS popiera Komitet SLD i Wereckiego,ten z kolei uczestniczy w jej kampanii wyborczej,popierając tym samym jej komitet a na domiar PO udziela poparcia Komitetowi BMS.BMS prowadzi kampanię wyborczą w urzędzie,czego zabrania prawo,angażując w to urzędników miejskich jak: Macieja Glebę,Krystiana Wereckiego i sekretarza miasta Macieja Rataja i próbuje pod spódnicą przemycić do rady członków SLD.Czy tym ludziom do reszty się w głowach poprzewracało?

  • michbaner

   SLD zrobi wszystko aby BMS wygrała. Posuną się nawet do łamania prawa wyborczego.

   • henryk

    Szarpie się jak pchła na powrozie.Nawet gdyby wygrała w co wątpię, to zostanie odwołana i wprowadzony zostanie zarząd komisaryczny.

    • YES

     nie wygra? to kto te pasy będzie malował?komisarz?

  • Wynalazca Diodak

   Chyba to co wyprawia nasza prezydentka BMS przerasta nasze pisanie Panie Henryku, jak można być tak chorym na władzę? To pytanie retoryczne.
   Takie działanie na pograniczu prawa, a chyba nawet przekraczające je.
   Podobno tylko Murdzek się promował, tylko, że jego promowanie to jak strzelanina w westernie przy II wojnie światowej, no to żeśmy sobie zrobili dobrze i wybrali tą oto Panią -mamy co chcieliśmy.
   W UM telewizor i BMS gada do nas niczym były dyktator Rumunii Nicolae Ceaucescu całkowicie ogłupiając mieszkańców, pomijając Securitate widać do jakiego “PR” (to słowo, 2 słowa nie były znane w latach 80-tych) siegą nasza prezydentka. Zgroza !!!
   Jak ją tak wszyscy kochają to po co te metody poniżej pasa? potrójny photoshop, facebook w rękach i prezydentka w bieli ręce złożone w kształcie serduszka, blee !!!
   Kim jest tajemnicza Beata?
   Nikim, ja nie wiem czy takie działanie nie wyczerpuje znamion przestępstwa w stosowaniu przekazu podprogowego? ale nie jestem pewien, jest jeszcze PKW (jest czas !!), są odpowiednie instytucje ścigania, są ogólnopolskie media, mogły by nagłośnić sprawę.

   • Miecznik

    Tą panią znam! A tTy jesteś dla mnie nikim!

    • Madzia

     Jak ją znasz to pewnie wiesz co ja łączy z BMS Wareckim i czerwonymi.

 • Mieszkanka

  Droga redakcjo…ile jeszcze osób musi wam to powiedzieć. Ciągle ataki na BMS są żenujące, wpadacie na dno z każdym artykułem coraz niżej. Rywalizacja jest dobra pod warunkiem że uczciwa i zdrowa a to co wy robicie to nagonka czysto polityczna. Zajmijcie się tym czym trzeba zamiast się pogrążac

  • mieszkaniec

   Przeciez artykul jest o tym, co sie wydarzylo… To zachowania sa zatem zenujace.

  • michbaner

   A czym jest według ciebie łamanie prawa wyborczego ? KW BMS łamie prawo wyborcze, a ty mówisz, że czepiają się BMS i SLD. SLD oszustwo ma wpisane w genach.

  • Nie usuwajcie konta!

   Właśnie się redakcja zajmuje tym co trzeba. Pokazywaniem obłudy czerwonych. Ja ich jeszcze pamietam sprzed Murdzka i ze zgrozą przyjąłem ich zwycięstwo. Miasto zostało zaorane! Nic nie jest dokończone, wszystko rozgrzebane, a budżet zadłużony do granic możliwości. Oby świdniczanie zmądrzeli przed wyborami.

   • YES

    a ja pamiętam Murdzka i ze zgrozą przyjęłem jego zwycęstwo :-)))) ale dominanta stoi

    • BA

     A czemuż Ty boisz się takiego łagodnego faceta jak Murdzek? YES odwagi!

     • YES

      alez nie boję się pana Murdzka jako człowieka-faktycznie jest miły i łagodny-bałem sie czynów jego i zwłaszcza jego zastepców szeryfa-nie zawiodłem sie-dominanta stoi jak memento tamtych czasów-miał jeden widzenie i stało sie ono ciałem… o przepraszam dominantą :-)) a działki pod wieżę do nurkowania też odłogiem leżą 🙂

     • Maciej Miłosz

      Prawdą jest, że Murdzkowi wybory przegrali głównie jego zastępcy. Dziś dzięki temu mamy Santa Providenta zamiast Santa Porta 😉

     • BA

      Nie mogę naprawdę zrozumieć dlaczego ciągle niektórzy wręcz programowo czepiają się tych szklanych wrot ? Przecież są piękne-oglądałeś je z bliska? Albo jak zaświeci słońce? Widziałam jak turyści i nie tylko, podchodzą, oglądają dłuższy czas z zainteresowaniem. Mamy piękne dzieła zostawione po przodkach i my też coś zostawmy po sobie. I nie ma znaczenia dzięki komu, ale że jest. No i Świdnica jest jedynym miastem które posiada takie piękne dzieło. Drugi temat to działki przygotowywane pod aquapark -no cóż radni to storpedowali, szczególnie pani prezydent zacięcie walczyła. Patrząc jak bardzo wzrósł budżet miasta, bez trudu byśmy teraz spłacili kredyt i byłby świetny obiekt już od kilku lat. Także pretensje nie pod ten adres.

   • Miecznik

    Boże zabierz to swoje dzieło i wstaw mózg!

  • henryk

   Wszyscy widzą co wyprawia BMS,SLD i PO.Te komitety powinny być wykreślone z listy.Taki wniosek niezwłocznie prześlę do PKW.

   • YES

    ale jak wykreślone? tak jak pasy na ulicach?

    • henryk

     Usunięte.Pasuje?

     • YES

      Yes 🙂

  • Teresa Libędzka

   Czytaj ze zrozumieniem 🙂

  • Maciej Miłosz

   Czyli przyzwalasz na łamanie prawa?

 • CoJaPacze

  To jest kpina !!!
  Szef struktur SLD pracuje w UM u prezydent BMS, i jest zależny od niej !!!
  Więc o czym mówimy jak SLD ma być wiarygodne!!!
  POPULIZM KOLESIOSTWO OSZUSTWO

 • azrael

  Hmmm, czyli najważniejszym zadaniem redaktorów świdnicy24 jest bieganie po mieście i robienie zdjęć wiat autobusowych. Doceniam ambitne dziennikarstwo!

  • henryk

   Dziennikarz musi być wszędzie.

  • Maciej Miłosz

   No to właśnie to chyba jest dziennikarstwo? A co ma robić dziennikarz, przeklejki wydarzeń sportowych, kulturalnych i oświadczeń UM? Dzięki konfliktowi z BMS ten portal w końcu zaczął uprawiać dziennikarstwo. Nagłaśnianie niedozwolonych zachowań ze strony utrzymywanych z naszych pieniędzy urzędników to coś złego?

 • Mareczek

  Obawiam się że Pani Jawień może okazać się gwoździem do trumny dla kampanii cesarzowej oraz jej giermkowi Krystianowi. Będzie swąd.

 • Astro

  Monty Python by tego lepiej nie wymyślił.

 • Teresa Libędzka

  Cytat:
  Dziś w tych samych miejscach nadal kandydata SLD popiera Beata, tyle że młodsza, szczuplejsza…. Hahahahaha… Nagroda Pulitzera dla redakcji!!! Hahahahahha….