Strona główna 0_Slider W Świdnicy liczenie głosów trwa. „To jest horror!” Wyniki z gmin

W Świdnicy liczenie głosów trwa. „To jest horror!” Wyniki z gmin

14

Do godziny 9.30 tylko pięć komisji wyborczych dostarczyło do Miejskiej Komisji Wyborczej protokoły ze zliczonymi głosami w wyborach samorządowych 2018. Z pozostałych nie ma żadnych informacji. – To jest horror. Pomysł na dwie komisje był najgorszy z możliwych – nie owija w bawełnę przewodniczący MKW Zbigniew Zastawny.

Aktualizacja 9:45: W lokalu wyborczym w Szkole Podstawowej nr 315 w wyborach do Rady Miejskiej oddano 347 głosy na kandydatów KWW Beaty Moskal-Słaniewskiej, 174 – na Koalicję Obywatelską, 139 – na Prawo i Sprawiedliwość, 66 – na Wspólnotę Samorządową, 55 – na Kukiz’15, 53 – na KWW Niezależna Świdnica, 36 – na Świdnickie Forum Rozwoju.

W głosowaniu na prezydenta Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska zdobyła tam 646 głosów (72.99%), Jacek Drobny – 142 (16,05%), Marcin Paluszek – 44 (4,97%), Janusz Solecki – 37 (4,18%), Robert Garstecki – 16 (1,81%).

Aktualizacja 8:45: W Świdnicy policzone głosy z 5 obwodów, w tym dwóch najmniejszych, zamkniętych. W 3 obwodach najwięcej głosów w wyborach na prezydenta Świdnicy dla Beaty Moskal-Słaniewskiej.

Po godzinie 6.00 Państwowa Komisja Wyborcza podtrzymała informację o możliwej dacie podania ostatecznych wyników wyborów samorządowych. – Jak już podawał pan przewodniczący, będzie to wtorek, środa. W najgorszym razie czwartek – mówił dzisiaj rano sędzia Wiesław Kozielewicz. W całej Polsce na 116 tysięcy protokołów, które muszą przygotować obwodowe komisje ds. ustalania wyborów, dotychczas sporządzonych zostało 79 647 tysięcy.

W Świdnicy pracę zakończyły tylko dwie najmniejsze komisje – w Areszcie Śledczym, gdzie głos oddało 70 wyborców, i w szpitalu Latawiec, gdzie wyborców było około 80. – Nie można w żaden sposób tych wyników uznawać za miarodajne dla Świdnicy, bowiem tutaj głosowały osoby z różnych miejscowości – podkreśla Zbigniew Zastawny. Liczenie wciąż trwa, a poważnym utrudnieniem okazało się powołanie w tych wyborach dwóch oddzielnych komisji – do przyjmowania głosów i ds. ustalenia wyników. Jak podaje przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej, samo przekazywanie kart i list wyborców trwało nawet do północy. Każda komisja wielokrotnie przeliczała karty. – Były sytuacje, że członków komisji, którzy już zakończyli pracę, trzeba było z powrotem ściągać z domu – mówi Zastawny, ale zapewnia, że nie ma informacji o brakach kart czy innych zdarzeniach, które mogłyby podważać wynik wyborów. Zdaniem MKW w Świdnicy, najwcześniej komisje zakończą liczenie po południu. Tylko w Świdnicy w komisjach pracuje ponad 400 osób.

Wyniki z poszczególnych komisji będą podawane systematycznie, po zakończeniu pracy i przyjęciu protokołów.

O wynikach sondażowych i reakcjach sztabów wyborczych czytaj więcej: Świdniczanie zagłosowali. Ostateczne wyniki dopiero w środę?

WYNIKI WYBORÓW :

MARCINOWICE:

W wyborach samorządowych w gminie Marcinowice do urn poszło 3098 osób, czyli 59% uprawnionych. Zwycięzcy głosowania do rady gminy:

Okręg nr 1 – Elżbieta Czernicka – KWW Stanisław Leń
Okręg nr 2 – Urszula Gąsior – KWW Władysława Gołębiowskiego
Okręg nr 3 – Iwona Wiśniewska – KWW Władysława Gołębiowskiego
Okręg nr 4 – Zbigniew Dżugaj – KWW Jerzego Guzika
Okręg nr 5 – Artur Fiołek – KWW Stanisław Leń
Okręg nr 6 – Zofia Hatała – KWW Stanisław Leń
Okręg nr 7 – Robert Kochan – KWW Stanisław Leń
Okręg nr 8 – Barbara Słota – KWW Stanisław Leń
Okręg nr 9 – Stanisław Gerus – KWW Jerzego Guzika
Okręg nr 10 – Andrzej Matusiewicz – KWW Jerzego Guzika
Okręg nr 11 – Michał Kot – KWS „Wspólnota Samorządowa Ziemi Świdnickiej”
Okręg r 12 – Waldemar Krzyśków – KWW Stanisław Leń
Okręg nr 13 – Danuta Maślany – KWW Jerzego Guzika
Okręg nr 14 – Bożena Lema – KWW Jerzego Guzika
Okręg nr 15 – Władysław Bielecki – KWW Władysława Gołębiowskiego

Mieszkańcy nie wskazali zwycięzcy w wyborach na wójta gminy. Władysław Gołębiowski otrzymał 1115 głosów (35,99%) i spotka się w drugiej turze ze Stanisławem Leniem (1107 głosów, 35,73%). Jerzy Guzik otrzymał 845 głosów (27,27%).

Świebodzice:

W wyborach samorządowych 2018 w Świebodzicach oddano 9 267 ważnych głosów. Uprawnionych do głosowania było 18 074 osoby.

Najwięcej głosów otrzymał ubiegający się o reelekcję Bogdan Kożuchowicz – 4089 (44,13%), drugi wynik ma Paweł Ozga – 2 317 (30,87), trzeci – Mariusz Szafraniec (25%). W listopadzie w drugiej turze spotkają się Kożuchowicz i Ozga.

Skład rady miejskiej:

Okręg nr 1: Łukasz Kwadrans, Zofia Marek, Zdzisław Pantal, Ewa Dziwosz, Paweł Ozga, Grażyna Bieniada

Okręg nr 2: Halina Mądra, Sławomir Łukawski, Aniela Dobosz, Marcin Cichoń, Adam Poselski

Okreg nr 3: Marek Gąsior, Krystian Wołoszyn, Zbigniew Opaliński, Jan Klepiec, Sebastian Biały

Okręg nr 4: Bogdan Kożuchowicz, Jacek Żygłowicz, Mariusz Szafraniec, Tomasz Czekaj, Janusz Kościukiewicz

Gmina Jaworzyna Śląska:

Zdecydowanym zwycięzcą w wyborach na burmistrza jest ubiegający się o reelekcję Grzegorz Grzegorzewicz, który zdobył 2616 głosów (69,99%). Drugi wynik osiągnął Wojciech Graca – 1081 (26, 86%), trzeci Urszula Gruca – 328 (8,15%).

Radę gminy tworzą:

CHMIELOWIEC Katarzyna Małgorzata
KOTÓW-JĘDRAS Adriana
NAZIMEK Artur Stanisław
KANTOR Marcin Maciej
SYNTYRZ Wojciech
GRAJASZEK Sebastian Adam
TERPIC Sylwester
DYBEŁ Wiesław
STELMACH Arkadiusz Mariusz
CHROMY Barbara Helena
SZCZEPANIAK-JAROSZEWSKA Anna Małgorzata
BUGAJSKA Grażyna
GAWRON Marian
WIĘCEK Mariusz Jan

Gmina Żarów:

Zgodnie z podliczonymi wynikami ze wszystkich lokali wyborczych, Leszka Michalaka poparło 81,03%. Na jego kontrkandydata głos oddało 937 osób, tj. 18,97% wyborców.

Wiadomo też, kto zasiądzie w Radzie Miejskiej w Żarowie. Mandaty zdobyli: Robert Kaśków (262 głosów), Piotr Zadrożny (214), Bartosz Żurek (255), Mariusz Borowiec (196), Norbert Gałązka (201), Ewa Góźdź (130), Iwona Nieradka (239), Tadeusz Pudlik (130), Maria Tomaszewska (163), Barbara Zatoń (100), Zuzanna Urbanik (330), Mieczysław Myrta (181), Joanna Kaczorowska (184) i Waldemar Ganczarek (224).

Gmina Strzegom:

Drugiej tury nie będzie. Wybory wygrywa ubiegający się o reelekcję burmistrz Zbigniew Suchyta, na którego oddano 8501 głosów. Drugi był Lech Markiewicz z wynikiem 1722 głosy, trzecia Wioletta Świątek-Kardela – 1232 głosy.

Do rady zostali wybrani:
Okręg nr 1 – Zbigniew Suchyta, Marta Zięba, Magdalena Stodolak, Bogumiła Skóra, Lech Markiewicz

Okręg nr 2: Marian Góra, Tomasz Marczak, Cezary Włodarczyk, Monika Kozłowska, Wiesław Witkowski, Paweł Rudnicki, Ryszard Nabiałek

Okręg nr 3: Wioletta Świątek-Kardela, Andrzej Szczepanik, Krystyna Lewicka, Piotr Szmidt, Paweł Gołąb, Stanisława Gąska, Krzysztof Grondowski

 

***

Ostatnie wyniki frekwencji dotyczą godziny 17.00. Według PKW, w całym kraju głos oddało 41,65% uprawnionych. W województwie dolnośląskim do urn udało się 38,91% wyborców, zaś w Świdnicy – 38,1%. Ponad połowa wyborców pojawiła się już lokalu wyborczym na Kraszowicach, w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Według danych Miejskiej Komisji Wyborczej, frekwencja wyniosła tam 52,71%.

Frekwencja w pozostałych miastach i gminach powiatu świdnickiego jest następująca:

gm. Dobromierz – 43.37%,
gm. Jaworzyna Śląska – 36.35%,
gm. Marcinowice – 45.35%,
gm. Strzegom – 41.00%,
gm. Świdnica – 41.25%,
gm. Żarów – 35.64%,
m. Świebodzice – 39.15%.

W Świdnicy mieszkańcy wskażą 23 radnych spośród 213 kandydatów. Z okręgu nr 1 (Osiedle Młodych-Pogodna) wybieranych będzie 5 rajców, z okręgu nr 2 (Osiedle Zawiszów-Kolonia-Osiedle Zarzecze-Westerplatte) – 6, z okręgu nr 3 (Gdyńska-Centrum-Lipowa) – 7, z okręgu nr 4 (Ofiar Oświęcimskich-Dzielnica Zachodnia-Dzielnica Południowa) – 5 radnych. Mandaty zostaną podzielone proporcjonalnie do liczby oddanych głosów między komitety, które przekroczyły pięcioprocentowy próg wyborczy (metodą d’Hondta). Mandaty trafiają do kandydatów z danej listy, którzy otrzymali najwięcej głosów.

Do walki o fotel prezydenta Świdnicy stanęło pięciu kandydatów. Jeżeli w niedzielę nie dojdzie do rozstrzygnięcia, mieszkańcy oddadzą głos jeszcze raz podczas II tury, która odbędzie się za dwa tygodnie – 4 listopada. Uprawnionych do głosowania jest 45 748 świdniczan.

Jeśli chodzi o wybory w powiecie świdnickim, mieszkańcy mogą wybierać spośród 255 zgłoszonych kandydatów, którzy walczą o miejsce w 27-osobowej Radzie Powiatu. Zgodnie z danymi Państwowej Komisji Wyborczej, w powiecie uprawnionych do głosowania jest 126 206 osób.

Mieszkańcy powiatu świdnickiego, wraz z wyborcami z Wałbrzycha oraz powiatów: dzierżoniowskiego, kłodzkiego, wałbrzyskiego i ząbkowickiego, wskażą też 8 przedstawicieli do sejmiku województwa dolnośląskiego. O te miejsca ubiega się 108 kandydatów.