Strona główna Kultura Świdnickie akcenty na Zamku Książ

Świdnickie akcenty na Zamku Książ

0

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Zamek Książ w Wałbrzychu zaprasza na specjalne, listopadowe wydarzenia, które odbędą się pod wspólna nazwą „Książ dla Niepodległej”.

Poniedziałek 5 listopada, godz. 17:00:

Zamek Książ w Wałbrzychu i Fundacja Księżnej Daisy von Pless zapraszają na spotkanie w ramach cyklu „O historii na żywo”. Tym razem naszym gościem będzie publicysta i popularyzator historii Andrzej Dobkiewicz. Temat spotkania to „Piastowie Świdnicko-Jaworscy, Panowie na Książu”. Zapraszamy już 5 listopada (poniedziałek) o godzinie 17:00 w Sali Jana Henryka na III piętrze.

Książ i Wałbrzych mają swoją księżnę Daisy. Świdnica ma natomiast swoją cesarzową Annę. Istnieje prawdopodobieństwo, że urodzoną w Książu. Bratanica ostatniego Pana na Książu z dynastii Piastów jest bez wątpienia najbardziej znaną przedstawicielką tej rodziny i wraz z koroną cesarską osiągnęła największe zaszczyty możliwe w średniowiecznej Europie.

Czy ostatni książę świdnicko-jaworski Bolko II Mały miał syna? A może miał córkę? Dlaczego wykorzystał bratanicę Annę do realizacji swoich celów i planów politycznych? Jak wyglądała kariera pięknej świdniczanki, która została pierwszą kobietą średniowiecznej Europy i nosiła trzy korony – czeską, niemiecką i cesarstwa rzymskiego? Romantyczna legenda czy prozaiczna racja stanu? Co znaleziono w trumnie cesarzowej Anny?

O zagadkach i tajemnicach z dworu księcia Bolka II Małego i nie tylko opowiadać będzie Andrzej Dobkiewicz.

Andrzej Dobkiewicz – dziennikarz i publicysta, popularyzator historii oraz autor wielu opracowań i książek na temat historii regionu. Redaktor naczelny wydawnictwa Errata-Kubara Lamina.

Wydarzenie jest bezpłatne, jednakże obowiązują zapisy: [email protected]; tel. 74 66 43 834

Niedziela 18 listopada, godz. 18:00:

Zapraszamy na kolejny niezwykły koncert Książęcej Orkiestry Salonowej. Artyści zaprezentują w Zamku Książ „MUZYKĘ POLSKĄ”. Niezwykłe, patriotyczne i chwytające za serce dźwięki ponownie rozebrzmieją w Sali Balowej Zamku Książ 18 listopada o godz. 18:00. Wydarzenie jest biletowane – bilety można zakupić poprzez stronę internetową: www.bilety.ksiaz.walbrzych.pl bądź w kasach biletowych Zamku Książ. Koszt: 25 zł.

Pianista Piotr Żukowski, dyrygent – Jerzy Kosek

W programie m.in. koncert fortepianowy Fryderyka Chopina e-moll

BOLKO ŚWIDNICKI: MAŁY-WIELKI KSIĄŻĘ, 11 listopada

W Sali Balowej Zamku Książ  11 listopada wałbrzyski Teatr Lalki i Aktora zaprezentuje spektakl pn. „Bolko Świdnicki: Mały-Wielki Książę”. Przedstawienie jest dedykowane widzom od 7 lat i ma za zadanie przybliżyć młodym widzom postać ostatniego Piasta świdnicko-jaworskiego rezydującego na zamku Książ.  Spektakle odbędą się w dniach 9-13 listopada.

WSTĘP WOLNY / odbiór bezpłatnych wejściówek w:

– kasie teatru (wtorki, czwartki i piątki od godz. 8.30 do 11.30 oraz w weekendy na godzinę przed spektaklem)

– Punkcie Obsługi Klienta Zamku Książ (godz. 8.00-16.00)

Poprzedni artykułSzkolili z zasad bezpieczeństwa
Następny artykułNastolatek potrącony przez taksówkę