Strona główna Wydarzenia Marcinowice „Sąsiedzi nie tylko na mapie”. Polsko-czeska wymiana w Marcinowicach

„Sąsiedzi nie tylko na mapie”. Polsko-czeska wymiana w Marcinowicach

0

Około 200 mieszkańców gminy Marcinowice wzięło udział w tegorocznym projekcie wymiany polsko-czeskiej w ramach partnerskiego programu „Sąsiedzi nie tylko na mapie – poznajemy nasze lokalne walory”.

Projekt trwał od maja do października 2018 roku, a jego zwieńczeniem była ostatnia wizyta czeskich dzieci w gminie Marcinowice, która odbyła się 2 października. Goście wraz z marcinowicką młodzieżą, łącznie około 100 osób, tego dnia wybrali się do Świdnicy zwiedzić Kościół Pokoju i świdnicki ratusz. Później program wycieczki przewidywał specjalnie przygotowaną wraz ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Śmiałowice i mieszkańcami Śmiałowic, grę terenową oraz biwak z pieczonymi kiełbaskami. Wszyscy uczestnicy mieli zapewnione wyżywienie oraz otrzymali pakiety promocyjne.

W ramach projektu „Sąsiedzi nie tylko na mapie – poznajemy nasze lokalne walory”, zorganizowane zostały:

  • dwa jednodniowe wyjazdy dla dzieci w wieku szkolnym z gminy Marcinowice do czeskiego Mikroregionu Lazenskiego w czerwcu i we wrześniu,
  • dwie jednodniowe wizyty dzieci z czeskiego Mikroregionu Lazenskiego w gminie Marcinowice w maju i październiku,
  • dwa jednodniowe wyjazdy dla mieszkańców z terenu gminy Marcinowice do czeskiego Mikroregionu Lazenskiego w sierpniu i wrześniu,
  • oraz dwie jednodniowe wizyty dla mieszkańców z Mikroregionu Lazenskiego w gminie Marcinowice w czerwcu i we wrześniu.

Projekt miał na celu pogłębienie i nawiązanie wspólnych relacji pomiędzy mieszkańcami gminy Marcinowice a mieszkańcami Mikroregionu Lazenskiego. Uczestnicy projektu mieli okazję poznać walory lokalne po obu stronach granic Polski i Czech.

/UG Marcinowice, opr. mn/