Strona główna Wydarzenia Świebodzice Potomkowie mieszkańców polskiego miasta w Chinach świętowali

Potomkowie mieszkańców polskiego miasta w Chinach świętowali

0

Rok temu, we wrześniu 2017 roku, uroczyście otwarto w Świebodzicach Dolnośląski Klub Harbińczyka, zrzeszający potomków, a nawet byłych mieszkańców chińskiego miasta Harbin. Miasto w XVIII wieku założyli Polacy w odległej o tysiące kilometrów Mandżurii i doprowadzili do rozkwitu gospodarczego.

Zdjęcia UM Świebodzice

Harbińczycy to dziś wciąż duża społeczność rozrzucona po całym kraju, a kilka osób zamieszkuje Świebodzice. Dlatego pojawiła się inicjatywa powołania klubu – który jest drugim w Polsce.

DKH założył w Świebodzicach Aleksander Jermakow, przewodniczący Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, potomek Harbińczyków.

W sobotę 29 września odbyło się spotkanie z okazji rocznicy działalności Dolnośląskiego Klubu Harbińczyka z udziałem zaproszonych gości i władz miasta . Podczas uroczystości wręczono honorowe legitymacje członkowskie osobom, wspierającym działalność klubu. Aleksander Jermakow wręczył je: burmistrzowi Bogdanowi Kożuchowiczowi, księdzu profesorowi Bernardowi Kołodziejowi, dziennikarzowi, dyplomacie, malarzowi i pisarzowi – Edwardowi Kajdańskiemu oraz profesorowi KUL-u Adamowi Winiarzowi, autorowi wielu książek na temat Harbina. Legitymacje otrzymali też wszyscy członkowie DKH – łącznie 7 osób.

Uroczystość transmitowana była na żywo za pośrednictwem Chińskiej Rozgłośni Radiowej, nadającej w języku polskim na cały świat.

Świebodziccy harbińczycy mają konkretne plany na przyszłość. – Przygotowujemy się do otwarcia izby pamięci, mamy dużo materiałów i chcemy pokazać konkretne rodziny i ich losy. Myślę, że będzie to bardzo ciekawe także dla osób, którym historia Harbina nie jest znana – mówi Aleksander Jermakow.

Klub ma także swoją stronę internetową: harbinczyk.wordpress.com.

/UM Świebodzice/

Poprzedni artykułMiasto dogada się z Hospicjum?
Następny artykułKto na wójta, kto na burmistrza? [SONDY]