Strona główna Kultura Międzypokoleniowy koncert dla Niepodległej

Międzypokoleniowy koncert dla Niepodległej

0

Obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości to okazja do głębszego poznania historii Polski, ważnych postaci, tradycji i pieśni. Nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Świdnicy i Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy zorganizowali w Kościele NMP Królowej Polski międzypokoleniowy koncert „Dla Niepodległej”.

W niedzielę 28 października najmłodsi uczniowie SP2 rozpoczęli to niezwykłe spotkanie polonezem. Po serdecznym powitaniu przez księdza prałata Rafała Kozłowskiego, zabrały głos dyrektorki obu szkół: Alicja Matysik i Beata Laskowska, wyrażając radość ze spotkania, które jest okazją do wspólnego zaśpiewania znanych, przede wszystkim starszym, pieśni i piosenek żołnierskich, a jednocześnie wyrazem współczesnego patriotyzmu.

Zebrani mieszkańcy Świdnicy wysłuchali wiązanki pieśni narodowych przygotowanych przez chór uczniów z SP4, któremu akompaniował na pianinie Tymoteusz Jaśków. Szczególne emocje wzbudziła piosenka „Dziś idę walczyć, mamo”, podczas której na skrzypcach zagrała Izabela Burska.

W części drugiej zespół uczniów SP2 i absolwentów G2 zaśpiewał kilka najbardziej znanych piosenek patriotycznych, zachęcając obecnych do wspólnego śpiewania. Wiele emocji wywołały „Mury” Jacka Kaczmarskiego zaśpiewane w duecie przez Kasię Wójcicką i Kacpra Sowę oraz wspaniałe wykonanie przez Weronikę Wąsowską piosenki „Dziewczyna z granatem” czy przez Kacpra Sowę piosenki „Warszawo ma”.

W wykonaniu uczniów obu szkół usłyszeliśmy min.: „Pierwszą Brygadę”, „Warszawiankę”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Wojenko, wojenko”, „Hej, hej ułani”, „Przybyli ułani” , „O mój rozmarynie” i „Rotę”. Było podniośle, wzruszająco, a serdeczne podziękowania od uczestników koncertu są największą nagrodą. Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami, a takie spotkania są okazją do zachowania tego, co najcenniejsze pamięci, tradycji, pieśni.

/AM/
Zdjęcia SP nr 2

Poprzedni artykułNie daj się okraść na cmentarzu
Następny artykułZderzenie osobówki i busa na łączniku autostradowym [FOTO]