Strona główna 0_Slider Kryty basen i darmowa komunikacja. Kukiz’15 obiecuje przed wyborami

Kryty basen i darmowa komunikacja. Kukiz’15 obiecuje przed wyborami

4

Część ma za sobą doświadczenie samorządowe i partyjne, inni startują po raz pierwszy. Komitet Wyborczy Kukiz’15 zaprezentował swoją drużynę do Rady Miejskiej i kandydata na prezydenta Świdnicy. Obiecuje świdniczanom zmniejszenie długów miasta, budowę krytego basenu i darmową komunikację miejską.

Kukiz’15 po raz pierwszy ma swoich kandydatów w wyborach samorządowych, ale wiele osób jest świdniczanom doskonale znana z innych stowarzyszeń i partii. Do Rady Miejskiej kandydują m.in. Julitta Stefańska-Broda, była radna  z klubu SLD, Tadeusz Grabowski, były radny i wieloletni szef Wspólnoty Samorządowej, Edmund Frączak, niegdyś również WS, Robert Nieć i Dariusz Bieganowski (lider listy) to z kolei dawni członkowie Prawa i Sprawiedliwości. Wśród kandydatów jest również Kamila Karst, uznana świdnicka malarka i rzeźbiarka.

Po raz kolejny o urząd prezydenta Świdnicy będzie ubiegał się Robert Garstecki, wieloletni szef świdnickich struktur PiS, po konflikcie z minister Anną Zalewską usunięty z Prawa i Sprawiedliwości. „Odkochałem się” – mówił o działalności partyjnej kandydat na szefa miasta podczas dzisiejszej skromnej konwencji wyborczej Kukiz’15. – Kukiz’15 nie jest partią, tylko stowarzyszeniem. Skupia różnych ludzi, których łączy wolność sumienia i miłość do Świdnicy – tłumaczył przed prezentacja programu wyborczego. Plan najważniejszych zadań zmieścił w 10 punktach.  – Przed laty w Świdnicy dyskusja toczyła się przede wszystkim wokół funkcjonalności miasta, wokół tych zadań, które mają świdniczanom ułatwiać życie. Dzisiaj ma być ładnie. Estetyka jest ważna, ale ona zdominowała rządy Beaty Moskal-Słaniewskiej. Można też odnieść wrażenie, że wszystkie inwestycje służą jedynie autopromocji pani Moskal-Słaniewskiej, która codziennie zamieszcza po kilka zdjęć na swoim fb – podkreślał Garstecki. Kukiz’15 deklaruje racjonalizację wydatków, obniżenie zadłużenia miasta, rezygnację ze zbędnych zadań, a także likwidację biuletynu informacyjnego, wydawanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną na rzecz finansowania tego, co – w opinii stowarzyszenia – jest mieszkańcom najpotrzebniejsze. Kukiz’15 stawia na budowę krytego basenu, który rozmiarami byłby porównywalny do pływalni w Świebodzicach czy Bielawie, chce także zafundować mieszkańcom darmowe przejazdy komunikacją miejską i darmową godzinę w Strefie Płatnego Parkowania. Deklaruje również zwiększenie budżetu obywatelskiego do 10% budżetu miasta, zapowiada walkę o odzyskanie Zaułka Świętokrzyskiego i budowę w tym miejscu mieszkań oraz lokali gastronomicznych. Ambicją kandydatów jest także pozyskanie dla Świdnicy filii uczelni wyższej. – To szansa na zatrzymanie młodych ludzi w mieście – mówił Robert Garstecki. Kandydat na prezydenta ostro krytykował obecną władzę i przekonywał, że wraz z racjonalizacją wydatków będzie można zrealizować program wyborczy jego stowarzyszenia.

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułDachowanie pod Marcinowicami, stłuczka na Długiej
Następny artykułFantastyczne otwarcie sezonu w wykonaniu świdnickich siatkarek! [FOTO]