Strona główna Sport Inne Kamil Halicki mistrzem Polski!

Kamil Halicki mistrzem Polski!

1

Podczas rozegranych na lotnisku Centralnej Szkoły Szybowcowej w Lesznie 83. Mistrzostw Polski Modeli Swobodnie Latających w klasach F 1 A, F 1 B i F 1 C, kolejny sukces odniósł nasz zawodnik Kamil Halicki. Świdniczanin wywalczył w kategorii seniorów tytuł mistrza Polski w klasie modeli szybowców F 1 A.

Klasa F 1 A (modele szybowców), F 1 B (modele z napędem gumowym) i F 1 C (modele z napędem silnikowym) należą do tzw. modelarskich klas mistrzowskich, tj. takich, w których rozgrywane są mistrzostwa świata i mistrzostwa kontynentów. Podczas tegorocznych Mistrzostw Polski w klasie F 1 A wystartowało łącznie 34 zawodników, w tym 8 juniorów.

Zawody rozpoczęto o godz. 8.30 ustalając regulaminowy maksymalny czas lotu w I kolejce na 240 sek. Wyznaczony czas o tej porze dnia osiągnęło jedynie 16 zawodników. Niestety panujące później warunki atmosferyczne, prawie już tradycyjnie nie sprzyjały zawodnikom, gdyż zbyt często pojawiały się nadmierne porywy wiatru, który na dodatek kierował modele na pobliskie zabudowania, a przede wszystkim na ruchliwą drogę Leszno – Głogów. To powodowało poważne zagrożenie, nie tylko dla modeli i zawodników, ale również dla uczestników ruchu drogowego na tej drodze. W tej sytuacji organizatorzy mistrzostw zmuszeni byli po drugiej kolejce lotów konkursowych przerwać zawody, by następnie wznowić je około godz. 16.30, kiedy warunki termiczne trochę się poprawiły – komentuje Ryszard Halicki, trener i ojciec Kamila.

W tej trudnej dla organizatorów i zawodników sytuacji udało się rozegrać tylko cztery kolejki konkursowe na 240, 120, 90 i 120 sek., w których tylko 12 zawodników uzyskało maksymalne czasy lotów we wszystkich kolejkach i to oni zakwalifikowali się do finałowej rozgrywki. Czas lotu finałowego organizatorzy ustalili ostatecznie na 360 sek., a było to możliwe, gdyż tuż przed zachodem słońca wiatr zdecydowanie osłabł i przyjął korzystny kierunek – prawie tożsamy z główną osią pasa startowego miejscowego lotniska. Na wystartowanie do finałowego lotu zawodnicy mieli 7 min, a świdniczanin wystartował jako jeden z pierwszych, tuż po sygnale oznajmiającym początek dogrywki, uznając że panujące wówczas warunki pozwolą na uzyskanie długiego czasu lotu.

Doświadczenie i intuicja Kamila nie zawiodła, gdyż szybko się okazało, że uzyskał on najlepszy tego dnia czas lotu modelu, który wylatał 270 sek. Drugie miejsce w mistrzostwach zajął Michał Słyś z Krosna z czasem 248 sek, trzecie Piotr Wielosz-Hałasa z Hrubieszowa z czasem 233 sek, a czwarte Dariusz Stężalski z Wrocławia z czasem 230 sek. Tak więc Kamil Halicki zdecydowanie pokonał wszystkich reprezentantów Polski na tegorocznych Mistrzostwach Europy, którzy uplasowali się na miejscach II, III i V. Tegoroczny sukces to już siódmy tytuł mistrza Polski Kamila w modelarstwie swobodnie latającym. Jeszcze przed ostatecznym zakończeniem tegorocznego sezonu sportowego, przypieczętował on obecność Kamila w kadrze narodowej na 2019 rok. Do zakończenia obecnego sezonu sportowego pozostały jeszcze do rozegrania trzy imprezy o Puchar Polski, w trakcie których Kamil będzie jeszcze szukał (bronił) szansy na zajęcie 3. miejsca w Rankingu Kadry Narodowej za 2018 rok. To daje bowiem awans do składu reprezentacji Polski na Mistrzostwa świata, które w roku 2019 zostaną rozegrane w USA – dodaje Ryszard Halicki.

Poprzedni artykułInauguracyjne zwycięstwa kadetek i juniorek Polonii
Następny artykułPrzyjaciele zwierają szyki dla Ksawerego i Anny. Dołącz, baw się i pomagaj!