Strona główna 0_Slider Jak samorządy korzystają z unijnych środków? Oto najnowszy ranking

Jak samorządy korzystają z unijnych środków? Oto najnowszy ranking

3

Po raz kolejny magazyn “Wspólnota” przygotował zestawienie dotyczące finansów polskich samorządów. Tym razem sprawdzono, jak miasta, gminy i województwa radzą sobie z pozyskiwaniem oraz wykorzystywaniem unijnych dotacji. Jak w rankingu wypadła Świdnica i samorządy z terenu powiatu świdnickiego?

Zestawienie obejmuje wydatki finansowane przez dotacje unijne w latach 2014-2017. – Ranking odnosi się do danych pochodzących ze sprawozdań budżetowych. Pomijamy więc znaczące (przede wszystkim w dużych miastach) środki pozyskiwane przez jednostki zależne, ale działające i zdobywające dotacje na własny rachunek (przede wszystkim spółki komunalne) – tłumaczą prof. Paweł Swianiewicz oraz Julita Łukomska z Uniwersytetu Warszawskiego. Tradycyjnie już zebrane dane przeliczono na jednego mieszkańca każdej z jednostek samorządowych.

Najlepsze w wydatkowaniu środków unijnych okazały się Olsztyn, Gliwice, Ożarowice, Krynica Morska, Biłgoraj, powiat przasnyski i
województwo podlaskie. – W sumie odnotowano aż 42 samorządy, które w ciągu ostatnich czterech lat zdobyły dotacje w wysokości powyżej 2000 zł w przeliczeniu na mieszkańca. Najwięcej ich jest w lubelskim (11), podlaskim (7), podkarpackim (4) i śląskim (4). Absolutnymi liderami pod tym względem są małe miasta nadmorskie: Krynica Morska (prawie 9000 zł dotacji na jednego mieszkańca) oraz Dziwnów (prawie 7,5 tysiąca), a także gmina wiejska Ożarowice na Śląsku (ponad 6 tys. złotych) – wyliczają autorzy rankingu. Na przeciwległym biegunie znalazło się aż 40 jednostkach samorządowych, w których nie pojawiły się żadne dotacje unijne. Jak na tym tle wypadła Świdnica oraz miasta i gminy z terenu powiatu?

W kategorii miast powiatowych Świdnica zajęła 64 miejsce z kwotą 399,11 złotych na mieszkańca. Kategorię tę zamykają na miejscu 262: Przasnysz (woj. mazowieckie), Czarnków (wielkopolskie), Koło (wielkopolskie), Słupca (wielkopolskie), Złotów (wielkopolskie) i Wałcz (zachodniopomorskie), które nie wykorzystały ani złotówki.

Jaworzyna Śląska zajęła 106 lokatę (651,31 zł na mieszkańca), Żarów – 131 miejsce (580,06 zł), Strzegom – 198 miejsce (446,20 zł), natomiast Świebodzice – 220 miejsce (396,32 zł) wśród 585 samorządów zaliczonych do kategorii “miasteczek”.

W zestawieniu gmin wiejskich (liczącego w sumie 1538 miejsc) najlepsza w powiecie świdnickim okazała się gmina Marcinowice – zajmując 437 lokatę (567,77 zł per capita). Gmina Świdnica uplasowała się na pozycji 634 (439,23 zł), zaś gmina Dobromierz – 1283 (122,46 zł).

Z kolei spośród 314 powiatów, w rankingu magazynu “Wspólnota” powiat świdnicki zajął 223 miejsce (21,68 zł na mieszkańca).

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

 • KrissKross

  Ranking i tak nie oddaje naszej zapaści w pozyskiwaniu funduszy, bo jest za lata 2014-2017. Wcześniej były odpowiednie programy województwami i stąd tak daleko pomorskie i wielkopolskie. Pobudowali hale sportowe, aquaparki, drogi, place zabaw. A w okolicy w zasadzie się kilka lat temu zaczęło, to co gdzie indziej juz dawno było. To nie jest tez jedynie kwestia władz miasta ale również powiatu, bo on odpowiada za szpital, szkoły, drogi itd. Kiedy się jedzie po Polsce, to jest pełno gładkich jak stół dróg ze słynnymi unijnymi tabliczkami. Ja się pytam ile powiat pozyskał na drogi i jakie wyremontowano lub pobudowano, ale od momentu wstąpienia do unii. Bo ja tylko kojarzę łącznik. Już nie wspomnę o stanie dróg w Świdnicy, bo takiego drugiego miasta to już trzeba naprawdę długo w Polsce szukać. Ale to są lata nieudolności, dyletanctwa władz a obecna zaś piarowo nadrabia zaległości bez ładu i składu przepłacając za wszystko. Ja mogę sypać przykładami miast i nazwiskami tzw. koordynatorów pozyskujących środki, to są osoby kompetentne, biegłe, po odpowiednich kursach w zasadzie “dla wtajemniczonych” i bardzo dobrze wynagradzane. Teraz sprawdżmy jak to jest w

  • KrissKross

   w Świdnicy…

 • henryk

  Niecałe czterysta złotych na mieszkańca,a prezydentka niemal w ekstazie,że tyle udało się uzyskać.To o jedną trzecią tego, co uzyskał Żarów czy Jaworzyna Śl.Dług miasta natomiast urósł do 127 mln.Dziadostwo.