Strona główna Wydarzenia Świdnica Elektroniczne tablice wskażą najbliższy odjazd. Ruszył montaż

Elektroniczne tablice wskażą najbliższy odjazd. Ruszył montaż

5

Nie pod koniec czerwca, ale dopiero w połowie października ruszył montaż pierwszych elektronicznych tablic na świdnickich przystankach. Będą one informować pasażerów o godzinie odjazdu najbliższych autobusów i ich możliwym opóźnieniu. Pierwsze urządzenia stoją już m.in. na placu św. Małgorzaty.

Pod koniec marca 2018 roku podpisano umowę z firmą R&G z Mielca, której za blisko 700 tys. złotych powierzono dostawę, montaż i uruchomienie docelowych 15 elektronicznych ekranów. Dwustronne tablice będą wyświetlały 4 najbliższe odjazdy z danego przystanku. Mają pokazywać przewidywany czas przyjazdu autobusów, uwzględniając ewentualne opóźnienia. Rozwiązanie ma na celu ułatwienie korzystania z komunikacji miejskiej i już teraz sprawdza się w wielu dolnośląskich miastach, w tym we Wrocławiu, Wałbrzychu, Jeleniej Górze i Legnicy.

Pierwszych dziesięć tablic miało stanąć do 26 czerwca, zaś kolejnych pięć – do 30 kwietnia 2019 roku. Pierwszego terminu nie udało się dotrzymać. – Prace budowlane rozpoczną się w drugiej połowie lipca. Bezpośrednio po zakończeniu robót elektrycznych nastąpi montaż tablic do miejskiego systemu dynamicznej informacji pasażerskiej – zapewniała w lipcu Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu, tłumacząc to „wydłużeniem okresu oczekiwania na zmianę warunków przyłączenia od firmy Tauron Dystrybucja”. Sytuacja ta powtórzyła się w wakacje, przez co prace instalacyjne przy 10 tablicach przesunięto na 10 października. Ostatecznie montaż pierwszych urządzeń ruszył tydzień później.

W ubiegłym tygodniu zostały odebrane roboty budowlane dotyczące przyłączy elektrycznych do zasilania tablic informacji przystankowej. Wykonawca zadania dostawy, montażu i uruchomienia tablic przekazał informację, że zadanie będzie realizowane od 17 października. Przesunięcie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od wykonawcy i inwestora – spowodowane to było długotrwałymi procedurami firmy Tauron – mówi rzecznik Urzędu Miejskiego. Zapewnia przy tym, że już w najbliższych dniach wszystkie przystankowe ekrany będą informować pasażerów o aktualnym rozkładzie jazdy.

W pierwszej kolejności tablice staną na przystankach: pl. Grunwaldzki/kiosk, pl. Grunwaldzki/Jonatan, pl. św. Małgorzaty/Łukasińskiego, pl. św. Małgorzaty/Chrobrego, Pobożnego, Kopernika (w stronę centrum), Riedla (w stronę centrum), E. Plater/pętla, Łukasińskiego/Gdyńska, oraz pl. Wolności/Równa. Dalsze pięć ekranów ma się pojawić przy Zamenhofa (w stronę centrum), pl. Drzymały, Westerplatte/Śląska, Muzealna (w stronę centrum), Muzealna/baszta.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułKogo wskazują czytelnicy? Sonda wyborcza zakończona
Następny artykuł54-latek wypadł z okna. Zginął na miejscu