Strona główna 0_Slider Dni Gór w cieniu K2

Dni Gór w cieniu K2 [FOTO]

0

Są dumą polskiego himalaizmu, a wśród dokonań mają wejścia na najwyższe szczyty całego świata. Najlepsi polscy wspinacze już po raz dwudziesty trzeci przyjechali do Świdnicy na spotkania miłośników gór.

Arek Lwow, Janusz Majer, Marcin Kaczkan i wielu innych zdobywców wierzchołków świata to grono przyjaciół Piotra Snopczyńskiego, świdnickiego himalaisty, należącego do polskiej czołówki himalaistów. Raz do roku świdniczanie mają okazję wysłuchać wspomnień, zadać pytania, obejrzeć filmy i zdjęcia z wypraw. W tym roku dominuje K2 – góra gór, którą zimą 2018 próbował zdobyć polski zespół. Wyprawa obfitowała w dramatyczne wydarzenia i choć na szczyt nie udało się wejść, zapisała się w historii światowego himalaizmu. Tej wyprawie poświęcona jest wystawa zdjęć Piotra Snopczyńskiego w holu Klubu Bolko. – Pokazałem tu wszystkich polskich zdobywców K2, ale także tragarzy, którzy w tym roku towarzyszyli nam w drodze na K2. Bohaterką jest jednak przede wszystkim sama góra, którą możecie obejrzeć z różnych stron o różnych porach roku – zachęcał do oglądania licznie zgromadzoną publiczność Piotr Snopczyński. Himalaista podkreślał, że Dni Gór to nie tylko spotkania zdobywców najwyższych szczytów, ale wszystkich, dla których pasją są górskie wyprawy. W czwartek swoimi doświadczeniami dzielili się świdniczanie, którzy przemierzają masywy w Polsce i Europie. Nie zabrakło także konkursów plastycznych i muzycznych. Dniom Gór towarzyszy kiermasz książek.

W sobotnie popołudnie kolejne spotkania. W Klubie Bolko pojawią się uczestnicy tegorocznej polskiej zimowej wyprawy na K2, m.in. Piotr Tomala, Marek Chmielarski, Marcin Kaczkan, a także reporterzy TVN i TVP którzy relacjonowali wydarzenia z polskiej bazy. Początek o godzinie 16.00.

/red./
Zdjęcia Artur Ciachowski

Poprzedni artykułW Świdnicy dojdzie do starcia sąsiadów z ligowej tabeli
Następny artykułNowoczesna pracownia w Mechaniku