Strona główna 0_Slider Córka legionisty wspomina ojca: „Wrócę, jak Polska będzie wolna”

Córka legionisty wspomina ojca: „Wrócę, jak Polska będzie wolna”

0

Konia zabrał ze stajni rodziców, o broń i mundur starał się miesiącami. Zaledwie 16-letni Stanisław Stolarczyk uciekł ze szkoły, zostawiając list do rodziców: „Wrócę, jak Polska będzie wolna”. Młody chłopak budował pod komendą Józefa Piłsudskiego legendę Legionów. Dzisiaj ojca wspominała Róża Stolarczyk.

Na spotkanie z córką żołnierza Legionów zaprosili pracownicy Muzeum Dawnego Kupiectwa. Wspomnieniom, okraszonym licznymi zdjęciami z rodzinnego albumu, przysłuchiwała się młodzież ze świdnickich szkół i dorośli mieszkańcy Świdnicy. Stanisław Stolarczyk brał udział w najważniejszych wydarzeniach, które przyczyniły się odzyskania niepodległości. Brał udział W bitwie pod Rokitną i Radzyminem. Dwukrotnie odznaczony Orderem Wojskowym Virtuti Militari. W wojsku służył do 1923 roku, później dokończył przerwaną naukę. Był nauczycielem i zdolnym artystą plastykiem. Zorganizował pierwsza po wojnie wystawę ocalonych polskich malarzy, którzy na te okazję namalowali obrazy. Dzisiaj ich dzieła znajdują się w Muzeum Narodowym w Warszawie i Poznaniu. Po wojnie wyjechał na Dolny Śląsk, gdzie zorganizował z Vlastimilem Hofmanem Szkołę Rzemiosł Artystycznych w Cieplicach, potem Szkołę Drzewną W Świebodzicach. Zmarł nagle w 1968 r.

– Staram się jak najczęściej przekazywać historie życia mojego ojca kolejnym pokoleniom. Książki są ważne, ale bezpośrednia opowieść ma zupełnie inna wymowę – podkreśla Róża Stolarczyk. Córka legionisty zachęca zwłaszcza młodzież, by poszukać w rodzinnych archiwach i odkrywać historię swoich bliskich.

Muzeum Dawnego Kupiectwa już dzisiaj zaprasza na kolejne spotkanie z historią. 26 października o godzinie 18.00 rozpocznie się wykład, poświęcony bonom zastępczym w Świdnicy. W tym roku przypada stulecie emisji przez władze miasta Świdnicy bonów zastępczych. Ich wydanie nie było wtedy elementem propagandowym, ale konkretnym wsparciem dla całej społeczności Świdnicy w jej codziennych zmaganiach wynikających z braków związanych z kończącą się I wojną światową. Wykład wygłosi dr Janusz Kujat.

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński