Strona główna 0_Slider VIII Turniej im. Tadeusza Ząbka już wystartował!

VIII Turniej im. Tadeusza Ząbka już wystartował! [FOTO]

0

W tym roku Ogólnopolski i Międzynarodowy Turniej Towarzyski w Piłce Siatkowej Kobiet im. Tadeusza Ząbka rozbity jest na trzy terminy. W ten weekend do zmagań przystępują zawodniczki walczące w kategoriach młodziczek i juniorek. Rywalizacja już się rozpoczęła i toczy się na terenie dwóch hal sportowych przy ulicy Pionierów (Ekonomik i OSiR – Park Centralny).

Szczegółowy rozkład jazdy

Młodziczki:

Grupa A (hala OSiR, ul. Pionierów – Park Centralny):
1. Polonia Świdnica
2. UKPS Lubin
3. UKS Trzyna-Stka Zielona Góra
4. Akademia Eco Uni Opole

Grupa B (hala Ekonomika, ul. Pionierów):
1. KS Olimpia Jawor
2. MMKS Kłodzko
3. AZS AWF Wrocław
4. MKS MOS Wrocław

Terminarz:

Sobota (mecze do dwóch setów, ewentualne tie-break do 15 punktów):

Grupa A – Hala OSiR:
9:00: Polonia Świdnica – UKPS Lubin
11:00: UKS Zielona Góra – Akademia Eco Uni Opole
+/- 12:30: uroczyste rozpoczęcie turnieju
13:00: UKPS Lubin – Akademia Eco Uni Opole
14:30: Polonia Świdnica – UKS Zielona Góra
16:15: UKS Zielona Góra – UKPS Lubin
17:45: Polonia Świdnica – Akademia Eco Uni Opole

Grupa B – Hala Ekonomik:
9:00: KS Olimpia Jawor – AZS AWF Wrocław
11:00: MMKS Kłodzko- MKS MOS Wrocław
+/- 12:30: uroczyste rozpoczęcie turnieju (hala OSiR)
13:00: MMKS Kłodzko- MKS MOS Wrocław
14:30: KS Olimpia Jawor– AZS AWF Wrocław
16:15: AZS AWF Wrocław- MMKS Kłodzko
17:45: KS Olimpia Jawor –MKS MOS Wrocław

Niedziela (mecz do trzech wygranych setów):

Hala OSiR:
9:30: (mecz o III m-ce): II „A” – II „B”
11:45: (mecz o I m-ce): I „A” – I „B”
+/- 14:15: uroczyste zakończenie turnieju dla wszystkich ośmiu drużyn

Hala Ekonomik:
9:30 (mecz o VII m-ce): III „A” – III„B”
11:45 (mecz o V m-ce): IV„A” – IV „B”

– Wyznaczone godziny meczów są orientacyjne. Kolejne spotkania będą się rozpoczynały bezpośrednio po zakończeniu wcześniejszego meczu plus 30 minut rozgrzewki przedmeczowej.

– Dla zwycięskiej drużyny w meczu przyznawane będą 2 punkty, dla przegranej 1 punkt. O kolejności w tabeli grupy decydować będą w pierwszej kolejności: punkty, mecz bezpośredni między zespołami z równą sumą punktów, stosunek setów, stosunek małych punktów. W przypadku braku rozstrzygnięcia według wyżej wymienionych zasad decydować będą przepisy PZPS.

Juniorki

Drużyny (hala OSiR, Zawiszów):
1. MKS Polonia Świdnica
2. AZS AWF Wrocław
3. SMS ŻAPN Żywiec
4. UKS Trzynastka Zielona Góra

Terminarz:

Sobota:
9:00: MKS Polonia Świdnica – AZS AWF Wrocław
11:30: SMS ŻAPN Żywiec – UKS Trzynastka Zielona Góra
14:00: MKS Polonia Świdnica – SMS ŻAPN Żywiec
16:30: AZS AWF Wrocław – UKS Trzynastka Zielona Góra

Niedziela:
9:00: SMS ŻAPN Żywiec – AZS AWF Wrocław
11:30: MKS Polonia Świdnica – UKS Trzynastka Zielona Góra

– Godziny meczów są orientacyjne. Kolejne mecze będą rozpoczynały się po około 30 minutach po zakończeniu meczu poprzedniego.

– Dla zwycięskiej drużyny w meczu przyznawane będą 2 punkty, dla przegranej 1 punkt.

Tadeusz Ząbek urodził się we Lwowie 28 sierpnia 1931 roku. Do Świdnicy wraz z rodzicami przybył w roku 1946. W 1951 roku ukończył Liceum im. Jana Kasprowicza w Świdnicy. Po maturze ukończył Studium Nauczycielskie, które uprawniało go do nauczania przysposobienia wojskowego i wychowania fizycznego. Pracę zawodową podjął w Liceum Ekonomicznym w Świdnicy. Jako nauczyciel zorganizował sekcję siatkówki kobiet, do której wciągnął uzdolnioną sportowo młodzież z innych szkół. Początkowo zajęcia prowadził w sali gimnastycznej Zakładu Poprawczego, a następnie w sali II LO, którą przystosowano do potrzeb siatkówki. Formą naboru do sekcji była selekcja wśród dziewcząt ze szkół średnich. Dzięki takiemu podejściu już w roku 1957 ze swoimi dziewczętami zrzeszonymi w MKS zdobył 3. miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorek. Kolejnym krokiem było zdobycie w roku 1958 tytułu wicemistrza Polski juniorek. Sukces ten powtórzył trener Tadeusz Ząbek w roku 1959, ale już w sekcji piłki siatkowej przy Polonii. Systematyczna praca dała owoce w postaci tytułu mistrza Polski juniorek w roku 1960. Wyniki te zostały zauważone i w tych latach trener Tadeusz Ząbek został współpracownikiem trenera kadry narodowej, by następnie w latach 60-tych samodzielnie trenować kadrę Polski juniorek. W tym właśnie okresie, od 1968 roku zorganizował w Świdnicy klasy sportowe w szkołach podstawowych. Tak rozbudowane szkolenie zapewniało stały dopływ zawodniczek do wszystkich drużyn, jakie posiadała Polonia i nie tylko. Należy w tym miejscu przypomnieć, że w okresie największej świetności sekcji siatkówki klub Polonia posiadał sześć drużyn, a mianowicie: I ligę, II ligę, ligę okręgową, juniorki starsze, juniorki młodsze i młodziczki. Dla dziewcząt, które nie miały miejsca w drużynach Polonii, trener Ząbek zorganizował drużyny w innych klubach miejscowych. To dzięki tak zorganizowanej pracy klub odnosił sukcesy. W okresie pracy Tadeusza Ząbka, a szczególnie w latach 1961-1975 drużyna seniorek nieprzerwanie zaliczana była do czołowych drużyn ekstraklasy zdobywając dwukrotnie 3. miejsca w ekstraklasie. Drużyna juniorek w tym samym okresie zdobyła wielokrotnie tytuł mistrza Polski oraz wielokrotnie drugie i trzecie miejsca na podium. Karierę trenerską w Świdnicy Tadeusz Ząbek zakończył po 1975 roku, przenosząc się do Wrocławia, by tam kontynuować swą życiową pasję. Niedługo było dane Tadeuszowi Ząbkowi tam pracować. Śmierć zabrała go w 1980 roku, a więc w wieku 49 lat, kiedy jeszcze mógłby tak wiele zrobić.

/FOTO: Dariusz Nowaczyński/