Strona główna Sport Siatkówka Uczczą pamięć legendarnego trenera i pomogą potrzebującym!

Uczczą pamięć legendarnego trenera i pomogą potrzebującym!

1

Niezwykle ciekawie zapowiada się zaplanowana na kolejny weekend (22-23 września) trzecia część tegorocznego Międzynarodowego Turnieju Towarzyskiego w Piłce Siatkowej Kobiet im. Tadeusza Ząbka. O prym powalczą drużyny seniorskie, kibicom zaprezentuje się drużyna z Włoch, a dodatkowo przeprowadzona zostanie akcja poboru krwi “Zostań współczesnym bohaterem”!

Miejscem rywalizacji będzie hala na Zawiszowie. Na liście zgłoszeniowej widnieją cztery ekipy. Oprócz gospodyń – siatkarek MKS-u Polonia Świdnica, w zmaganiach wezmą udział zawodniczki Olimpii Jawor, MGKS-u Oława i włoskiego Sant Elia Fiumerapido. W sobotę, 22 września w godz. 10.00-14.00 na bieżni przy Szkole Podstawowej nr 1 w Świdnicy odbędzie się akcja poboru krwi “Zostań współczesnym bohaterem”. Jej organizatorem będzie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. – Zapraszamy honorowych dawców do przyłączenia się do akcji i oddania krwi potrzebującym – zachęca Grażyna Działowska, prezes MKS-u Polonia Świdnica.

Uczestniczki turnieju seniorek im. Tadeusza Ząbka:
MKS Polonia Świdnica
KS Olimpia Jawor
MGKS Oława
Sant Elia Fiumerapido (Włochy)

Terminarz:

Sobota, 22 września:
10.00: MGKS Oława – KS Olimpia Jawor
12.00: KS Olimpia Jawor – Sant Elia Fiumerapido
14.00: MGKS Oława – MKS Polonia Świdnica
16.00: MKS Polonia Świdnica – Sant Elia Fiumerapido

Niedziela, 23 września:
10.00: Sant Elia Fiumerapido – MGKS Oława
12.00: MKS Polonia Świdnica – KS Olimpia Jawor

Tadeusz Ząbek urodził się we Lwowie 28 sierpnia 1931 roku. Do Świdnicy wraz z rodzicami przybył w roku 1946. W 1951 roku ukończył Liceum im. Jana Kasprowicza w Świdnicy. Po maturze ukończył Studium Nauczycielskie, które uprawniało go do nauczania przysposobienia wojskowego i wychowania fizycznego. Pracę zawodową podjął w Liceum Ekonomicznym w Świdnicy. Jako nauczyciel zorganizował sekcję siatkówki kobiet, do której wciągnął uzdolnioną sportowo młodzież z innych szkół. Początkowo zajęcia prowadził w sali gimnastycznej Zakładu Poprawczego, a następnie w sali II LO, którą przystosowano do potrzeb siatkówki. Formą naboru do sekcji była selekcja wśród dziewcząt ze szkół średnich. Dzięki takiemu podejściu już w roku 1957 ze swoimi dziewczętami zrzeszonymi w MKS zdobył 3. miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorek. Kolejnym krokiem było zdobycie w roku 1958 tytułu wicemistrza Polski juniorek. Sukces ten powtórzył trener Tadeusz Ząbek w roku 1959, ale już w sekcji piłki siatkowej przy Polonii. Systematyczna praca dała owoce w postaci tytułu mistrza Polski juniorek w roku 1960. Wyniki te zostały zauważone i w tych latach trener Tadeusz Ząbek został współpracownikiem trenera kadry narodowej, by następnie w latach 60-tych samodzielnie trenować kadrę Polski juniorek. W tym właśnie okresie, od 1968 roku zorganizował w Świdnicy klasy sportowe w szkołach podstawowych. Tak rozbudowane szkolenie zapewniało stały dopływ zawodniczek do wszystkich drużyn, jakie posiadała Polonia i nie tylko. Należy w tym miejscu przypomnieć, że w okresie największej świetności sekcji siatkówki klub Polonia posiadał sześć drużyn, a mianowicie: I ligę, II ligę, ligę okręgową, juniorki starsze, juniorki młodsze i młodziczki. Dla dziewcząt, które nie miały miejsca w drużynach Polonii, trener Ząbek zorganizował drużyny w innych klubach miejscowych. To dzięki tak zorganizowanej pracy klub odnosił sukcesy. W okresie pracy Tadeusza Ząbka, a szczególnie w latach 1961-1975 drużyna seniorek nieprzerwanie zaliczana była do czołowych drużyn ekstraklasy zdobywając dwukrotnie 3. miejsca w ekstraklasie. Drużyna juniorek w tym samym okresie zdobyła wielokrotnie tytuł mistrza Polski oraz wielokrotnie drugie i trzecie miejsca na podium. Karierę trenerską w Świdnicy Tadeusz Ząbek zakończył po 1975 roku, przenosząc się do Wrocławia, by tam kontynuować swą życiową pasję. Niedługo było dane Tadeuszowi Ząbkowi tam pracować. Śmierć zabrała go w 1980 roku, a więc w wieku 49 lat, kiedy jeszcze mógłby tak wiele zrobić.