Strona główna 0_Slider Świdniczanie tłumnie idą na „Kler”

Świdniczanie tłumnie idą na „Kler”

22

Od dawna nie było tak oczekiwanej premiery. Już jutro widzowie w całej Polsce zobaczą „Kler” Wojciecha Smarzowskiego, film, który tłumnie oglądali i gromko oklaskiwali uczestnicy niedawnego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W świdnickim kinie CINEMA 3D wykupionych zostało blisko 80% biletów na seanse weekendowe.

Już po pierwszym zwiastunie najnowszy film Smarzowskiego wzbudził ogromne zainteresowanie Polaków, nie zabrakło także kontrowersji. Niepokorny reżyser „wiwisekcji” (filmowej) poddaje kościół katolicki. „Kler” ma być obrazem tej instytucji oglądanej „od strony zakrystii”, rzucającym światło na problemy wstrząsające i nierzadko przemilczane. Wszystko zostanie ukazane przez pryzmat losów trójki duchownych, których wzloty i upadki udowadniają, że księżom, podobnie jak społeczności wiernych, nic co ludzkie nie jest specjalnie obce. W rolach głównych popis wielkiego aktorstwa dają Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz i Jacek Braciak. Po raz pierwszy u Smarzowskiego zobaczymy także znakomitego Janusza Gajosa. W doskonałej obsadzie znaleźli się Joanna Kulig, Katarzyna Herman, Rafał Mohr, Robert Wabich, Henryk Talar i Izabela Kuna.

„Kler” spotkał się z bardzo przychylnymi recenzjami większości polskich krytyków, choć nie brakuje mu także zagorzałych oponentów. O zablokowanie filmu zaapelowało m.in. Stowarzyszenie Dziennikarzy Katolickich. Zainteresowanie widzów jest ogromne. Świdnickie CINEMA 3D zaplanowało w pierwszym tygodniu po sześć sensów dziennie. – Mamy już sprzedanych około 70-80% biletów – mówi Katarzyna Dzwoniarska z CINEMA 3D. Kino tym razem wyłączyło możliwość rezerwowania miejsc. – Rezerwacje nie zawsze są realizowane. Nie chcemy blokować miejsc osobom zdecydowanym na obejrzenie filmu – tłumaczy Katarzyna Dzwoniarska. Dodaje, że w historii świdnickiego CINEMA 3D były tytuły, które budziły bardzo duże zainteresowanie, wskazuje m.in. „Planetę singli” i „Pod Mocnym Aniołem”.

/asz/