Strona główna 0_Slider Sto kilometrów biegiem przez Alpy

Sto kilometrów biegiem przez Alpy [FOTO]

0

Kolejnym osiągnięciem sportowym może pochwalić się policjant ze Świdnicy. Młodszy aspirant Aleksander Sobieraj z powodzeniem ukończył górski bieg Ultra Trail du Mont Blanc CCC – na dystansie 101 km z przewyższeniem 6100m n.p.m. w Alpach. Bieg wystartował w Chamonix, a trasa  prowadziła przez Włochy, Szwajcarię i Francję.

Funkcjonariusz w policji służy od 10 lat i obecnie jest referentem w Zespole ds. Wykroczeń Wydziału Prewencji świdnickiej komendy. Na co dzień to zaangażowany w służbę policjant, a po godzinach spędzonych w mundurze, jak sam twierdzi, stres spala biegając.

Bieg Ultra Trail du Mont Blanc CCC to najstarszy bieg w Europie i jeden z najstarszych na świecie, w którym nie każdy może wziąć udział. W ciągu dwóch lat należy uzbierać wymaganą liczbę punktów kwalifikacyjnych,  zdobywanych w biegach długodystansowych.

Na starcie biegu pojawiło się 2147 uczestników z całego świata, jednak biegu nie ukończyło ponad 0,5 tysiąca osób.  Wśród „zwycięzców”, bo samo ukończenie tego biegu jest olbrzymim sukcesem był właśnie funkcjonariusz świdnickiej komendy.

– To było wielkie wyzwanie i jako amatora cieszy mnie dotarcie do mety w 22 godziny i 49 minut. Dumny jestem też z tego, że kolejny raz udało mi się pokonać własne słabości. Trzeba to przeżyć, bo nie sposób opisać tego jak zachowuje się nasz organizm przy tak dużym wysiłku. Największe kryzysy zaczynają pojawiać się w chwilach, gdy odczuwamy zmęczenie i ból. Nie  dziwmy się też ludziom, którzy nie ukończyli tego górskiego biegu i rezygnowali, gdy do mety mieli już bardzo blisko. Myślę, że tylko obrany cel i duża motywacja do zrealizowania go, pozwala biec dalej – dodaje mł. asp. Aleksander Sobieraj.

Olek swoją przygodę z bieganiem rozpoczął 9 lat temu. „Biegać zaczęłam od 2009r. namówił mnie kolega z którym wcześniej grałem w piłkę nożną, spróbowałem i od tamtej pory… połknęłam bakcyla. Pierwszy raz pobiegłem  wiosną  2009r. w Półmaratonie Kietrz-Rohov na dystansie 21 km, ta data jest dla mnie ważna, bo od tego czasu zacząłem na poważnie traktować ten sport.

Mł. asp. Aleksander Sobieraj nie poprzestał tylko na uczestnictwie w biegach, ale sam zorganizował też bieg w Kosowie w 2014r, a od 2016r. cyklicznie organizuje Walimski Półmaraton Górski.

/Źródło KPP w Świdnicy, opr. red./