Strona główna 0_Slider Sąd nakazuje prezydent Świdnicy udzielić odpowiedzi

Sąd nakazuje prezydent Świdnicy udzielić odpowiedzi

13

Prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska w kwietniu 2018 roku publicznie, podczas sesji Rady Miejskiej, oskarżyła media o propagowanie kłamstw i stwierdziła, że toczą się postępowania w prokuraturze. Pytana o konkrety, próbowała uniknąć odpowiedzi. Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok, nakazujący rozpatrzenie dziennikarskiego wniosku o udzielenie  odpowiedzi.

24 kwietnia 2018 roku do prezydent Świdnicy zostały wysłane dwa wnioski o udzielenie odpowiedzi:

1. Na podstawie art. 3a prawo prasowe proszę panią prezydent Beatę Moskal-Słaniewską  o udzielenie odpowiedzi na pytania związane z jej wypowiedzią podczas XLII sesji Rady Miejskiej w Świdnicy o treści:

“Odpowiadając panu radnemu Żurkowi, po co nam jest ta gazeta, bo ona nam jest potrzebna, panu też i tym urzędnikom, którzy są w mediach notorycznie obrażani, umieszczane są niedopuszczalne teksty redakcyjne, komentarze pełne inwektyw, pełne określeń  dotyczących kompetencji, kwalifikacji dotyczących osób pracujących nie tylko w urzędzie, ale także innych instytucjach miejskich. Dość długo byliśmy cierpliwi, ale cierpliwość się skończyła i toczą się postępowania prokuratorskie wobec osób, które mają czelność zarzucać nam, że jesteśmy oszustami, złodziejami itd. Nie będziemy takich rzeczy dalej tolerować (…). Stąd potrzebne mi są takie media, które będą mówiły prawdę o tym, co się dzieje w mieście.”

Pytania:

1/ w związku z wypowiedzią: “urzędnikom, którzy są w mediach notorycznie obrażani, umieszczane są niedopuszczalne teksty redakcyjne komentarze pełne inwektyw  pełne określeń  dotyczących kompetencji kwalifikacji dotyczących osób pracujących nie tylko w urzędzie, ale także innych instytucjach miejskich.” – proszę wskazać konkretne teksty redakcyjne, o których pani mówiła oraz tytuły mediów, które je opublikowały.

2/ w związku z wypowiedzią: “Dość długo byliśmy cierpliwi, ale cierpliwość się skończyła i toczą się postępowania prokuratorskie wobec osób, które mają czelność zarzucać nam, że jesteśmy oszustami, złodziejami itd.” proszę o podanie, ile i przeciwko komu toczą się postępowania prokuratorskie.

2.

“Na podstawie art. 3a prawo prasowe proszę panią prezydent Beatę Moskal-Słaniewską o udzielenie odpowiedzi na pytania związane z jej wypowiedzią podczas XLII sesji Rady Miejskiej w Świdnicy o treści:

“Proszę nie czytać tych mediów, które kłamią! (…) Bardzo proszę, jeśli państwo chcecie uzyskać prawdziwe i sprawdzone informacje, zwracajcie się do nas, te dokumenty, które będzie chciał zobaczyć pan radny udostępnimy, z nich wszystko wynika jasno, klarownie i tam jest prawda, a nie fakty, które się chce w odpowiedni sposób przedstawić i zmanipulować”

Pytania:

1/ O których mediach mówiła pani w zdaniu “Proszę nie czytać tych mediów, które kłamią”? Proszę podać tytuły.
2/ “a nie fakty, które się chce w odpowiedni sposób przedstawić i zmanipulować” – jakich publikacji i gdzie zamieszczanych dotyczyła ta wypowiedź? Proszę podać konkretne (tytuły, daty) publikacje.

Oskarżenia, rzucone publicznie, są bardzo poważne i zostały sformułowane przez funkcjonariusza publicznego, nie mają także żadnego faktycznego uzasadnienia. Jak sprawdziliśmy, ani Prokuratura Okręgowa, ani Prokuratura Rejonowa w Świdnicy nie prowadzą żadnych postępowań wobec jakichkolwiek redakcji internetowych, prasowych czy telewizyjnych.

Podczas postępowania przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym prezydent Beata Moskal-Słaniewska, z zawodu dziennikarka, brak reakcji na pytania Redakcji Swidnica24.pl uzasadniała przepisem Prawa prasowego, dotyczącym przedsiębiorców. Sąd wskazał, że  jest to błędne stosowanie Prawa prasowego. Uznał, że prezydent dopuściła się bezczynności i zobowiązał Beatę Moskal-Słaniewską do rozpoznania wniosku.

“Wsłuchiwałam się w to, co ludzie mają do powiedzenia i ci ludzie mają do powiedzenia jedną rzecz. Władza jest niedostępna. Władza jest zamknięta za podwójnymi drzwiami w urzędzie i nie słucha mieszkańców. Ja będę słuchać mieszkańców”. Taką deklarację złożyła podczas debaty prezydenckiej  27 listopada 2014 roku Beata Moskal-Słaniewska, obecna prezydent Świdnicy. 

Od połowy 2017 roku Redakcja Swidnica24.pl nie otrzymuje komunikatów prasowych, wysyłanych przez rzecznika prasowego UM do mediów. Nie otrzymuje także zaproszeń na konferencje prasowe i uroczystości miejskie. Rzecznik magistratu odpowiada na pytania Redakcji zdawkowo i zazwyczaj po kilku lub kilkunastu dniach bez względu na wagę pytania, choć Prawo prasowe, powiązane z ustawą o dostępie do informacji publicznej mówi jasno: Udzielenie informacji publicznej powinno nastąpić bez zbędnej zwłoki, lecz nie później niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.

Redakcja nadal domaga się od prezydenta Świdnicy udzielenia odpowiedzi na pytania, zadane w związku z oskarżaniem mediów o kłamstwa.

Agnieszka Szymkiewicz
Redaktor Naczelna Portalu Swidnica24.pl

 • Teresa Libędzka

  Prezydent, dziennikarka z zawodu i źle interpretuje prawo prasowe? Brawa dla redakcji za konsekwencję i upór!!!

 • Gosia

  Pani Redaktor nie tylko Państwo jesteście “pomijani” przez władze Świdnicy. Ja odczuwam to samo. Odkąd działam społecznie jeszcze nigdy jako przedstawiciel organizacji pozarządowej nie zostałam zaproszona na żadną konferencje, spotkanie czy uroczystości miejskie. Fundacja nie jest wpisana na listę NGO działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami na terenie Świdnicy – zakładka na stronie www Urzędu Miejskiego. Pisałam w tej sprawie do kierowniczki referatu NGO – bez ODPOWIEDZI.

  • michbaner

   Z pewnością nie jest Pani na czarnej liście UM.

   • Gosia

    A jest taka – CZARNA LISTA ??? Strach się bać.

 • Slawomir Slawek

  Może w koncu mieszkancy zrozumieja coś, bo ja miałbym banalna prośbę do władzy miasta banalna !!!! Zakleić dziurę w drodze nad zalewem (polna droga jadac od ronda wwkierunku zalewu ….tak podaje skoro władza nie widzi ) któr od tygodni jest i urwać koło można ,łopata asfaltu i git ale kwiaty podlewać trzeba nasze mienie nic nie warte …..dbanie o mieszkańców….śmiech ….drogi żenada

  • Suw

   Myślę że to tylko kwestia zamówienia odpowiedniej ilości kwiatków i będzie po dziurze.

 • Nie usuwajcie konta!

  Wrrrr….. Bierzcie ją! 😉

 • henryk

  Prawda zawsze się obroni,a prawda nie jest pomówieniem.Tak wygrażano mi,.że prokuratura już prowadzi postępowania przeciwko mnie ,a ja ciągle czekam.

 • Maciej Miłosz

  Polityk powinien znać wagę słów, które wypowiada.

 • Suw

  Coś ostatnio gęstnieje atmosfera wokół cesarzowej. Raz CBA, raz prokuratura, później zaś CBA teraz wyrok sądu. Chyba nam się powoli sypie carski dwór.

  • michbaner

   Jaka tam cesarzowa, pokojowka zaledwie.

 • mieszkaniec

  To, ze przepisow prawa nie zna lub nie stosuje prawidlowo prezydent, to jeszcze zrozumiale bo kandydatem na prezydenta moze byc kazdy, nawet osoba ze slabymi kompetencjami i wiedza. Od tego sa doradcy m.in.rzecznik, prawnicy. Kto w tej sytuacji poniesie koszty sadowe za decyzje urzednikow? Zapewne my podatnicy

 • mieszkaniec

  Kandydacie Zastepco BMS, czy uwazasz ze kandydat, ktory zdobywal doswiadczenie w spolkach skarbu panstwa jest gorszy od kandydata, ktory wracil z ksera w ministerstwie finansow i 2014 wystartowal na radnego ze swidnickiego forum rozwoju, a jak PO bylo na topie, to sie weszlo, poparlo i Zastepcą sie stalo