Strona główna Wydarzenia Świdnica Rodzina trojaczków dostanie mieszkanie komunalne

Rodzina trojaczków dostanie mieszkanie komunalne

2

Los zgotował im niemałą niespodziankę. 12 lipca rodzina Moniki Panek i Michała Bieleckiego powiększyła się nie o jedno, ale aż o troje dzieci: Antosia, Tosię i Polę. Rodzice trojaczków otrzymali ogromne wsparcie ze strony mieszkańców Świdnicy. W piątek świdniccy radni jednogłośnie wyrazili zgodę na udzielenie rodzinie pomocy poprzez wynajem lokalu komunalnego.

Monika Panek i Michał Bielecki mieli już trzyletnią córkę Amelkę, wiadomość o trojaczej ciąży była dla nich ogromnym zaskoczeniem. Młodzi rodzice dzielnie przyjęli wyzwanie, ale na samym starcie spiętrzyły się problemy. Dzieci wymagały opieki specjalistów, specjalnego pokarmu, a pampersy pochłaniały majątek. Trudną sytuację pogłębiał brak szybkiej wypłaty zasiłku macierzyńskiego i 500 plus, a także wysokie koszty wynajmu mieszkania oraz opłaty za prywatne przedszkole. Dzięki czytelnikom Swidnica24.pl szybko zostało zorganizowane wsparcie – rodzina otrzymała zapas pampersów na kilka miesięcy, dzieci otrzymały ubranka i środki higieniczne, zaś jedno z miejskich przedszkoli zaoferowało miejsce dla trzyletniej Amelki. Udało się też przyspieszyć wypłatę zasiłku macierzyńskiego.

Największym problemem dla rodziny był jednak brak własnego mieszkania. – Patrząc na ceny mieszkań do wynajmu w Świdnicy trafiliśmy na naprawdę dobrą i niedrogą ofertę. Mamy lokum w cichej i bezpiecznej dzielnicy w zadbanym domu. Sam wynajem kosztuje nas 1700 złotych plus media – wyliczała pani Monika. Rodzina zwróciła się do świdnickiego magistratu z wnioskiem o udzielenie dofinansowania. Urząd Miejski odmówił jednak dopłaty ze względu na przekroczenie metrażu o 5 metrów. Rodzinie zaproponowano, by złożyła wniosek o mieszkanie do remontu. Po prawie trzech miesiącach od narodzin dzieci prezydent Świdnicy złożyła obietnicę udzielenia młodej rodzinie pomocy w formie dopłaty do obecnego mieszkania lub wynajmu lokalu z zasobów komunalnych miasta.

Ostatecznie to właśnie wniosek o wyrażenie zgody na wynajmem lokalu komunalnego dla rodziny trafił pod obrady świdnickich radnych. – Rodzina od kilku lat wynajmuje mieszkania na rynku komercyjnym. Obecnie pracuje tylko jedno z rodziców, drugie sprawuje opiekę nad dziećmi. Rodzina nie spełnia kryteriów pierwszeństwa zawarcia umowy najmu lokalu z mieszkaniowego zasobu gminy, zawartych w uchwale nr IX/92/11 Rady Miejskiej w Świdnicy z dnia 17 czerwca 2011 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasto Świdnica. Jednakże istnieje potrzeba udzielenia rodzinie pomocy w formie wynajęcia odpowiedniego pod względem standardu i metrażu mieszkania – uzasadniała projekt uchwały dyrektor Alicja Masny ze świdnickiego magistratu. Podczas piątkowych obrad miejscy radni jednogłośnie poparli złożony wniosek.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułPamiątki „Kasprowicza” w jednym miejscu pod patronatem pierwszego dyrektora [FOTO]
Następny artykułOłówek Pawła: „Kler” już w kinach