Strona główna 0_Slider Miasto wstrzymuje się z zazielenianiem ronda za 67 tysięcy

Miasto wstrzymuje się z zazielenianiem ronda za 67 tysięcy

0

Władze Świdnicy wycofały swój wniosek o wyrażenie przez radnych zgody na przejęcie przez miasto ronda znajdującego się u zbiegu ulic Zamenhofa, Plater i Ceglanej. Miała na nim zostać nasadzona zieleń. Zagospodarowanie i późniejsze utrzymanie roślinności miało kosztować 67 tys. złotych.

17 września do biura Rady Miejskiej wpłynął wniosek prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej, która zwróciła się do świdnickich radnych o wyrażenie zgody na przejęcie od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ograniczonego zarządzania rondem znajdującym się w ciągu krajowej „trzydziestki piątki”, na czas realizacji prac przy zagospodarowaniu tamtejszej wysepki.

Gmina Miasto Świdnica przywiązuje wielką wagę do wizerunku Miasta, a tym samym do jego estetyki. Dlatego od kilku lat podejmowane są prace polegające m. in. na rewitalizacji parków, odtwarzaniu skwerów, a także zagospodarowywaniu zielenią pasów drogowych. Droga krajowa nr 35 jest główną arterią komunikacyjną miasta, przez którą każdego dnia przejeżdża kilkanaście tysięcy pojazdów. Z uwagi na to uznajemy, że zagospodarowanie ronda zlokalizowanego na wjeździe do Świdnicy nie powinno odbiegać od przyjętych standardów – tłumaczył Maciej Gleba, dyrektor wydziału dróg i infrastruktury miejskiej w świdnickim magistracie, uzasadniając wniosek o przejęcie ronda.

Jak wyjaśniał, w kwocie 67 tys. złotych miały się zamknąć prace związane ze sporządzeniem projektu zieleni na rondzie, wykonanie robót wynikających z projektu oraz 3-letnie bieżące utrzymanie i konserwacja zieleni.

Z pomysłu wycofano się w ostatniej chwili, w piątek, tuż przed rozpoczęciem XLVIII sesji Rady Miejskiej. – W dniu dzisiejszym powzięta została informacja, iż sprawy formalne umożliwiające realizację zadania pn. „Zagospodarowanie ronda w ciągu DK 35” po stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nie zostały zakończone w oczekiwanym terminie, w związku z czym niemożliwe jest na chwilę obecną przejęcie przez Prezydenta Miasta Świdnicy zarządzania DK 35 w zakresie jw. – twierdzi wiceprezydent Szymon Chojnowski.

***

W przeszłości sprawą ronda, powstałego w ramach przebudowy układu drogowego u zbiegu Zamenhofa, Plater i Ceglanej, zajmowała się prokuratura. Stało się tak po skierowaniu przez prezydent Beatę Moskal-Słaniewską zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez jej poprzednika, Wojciecha Murdzka. Sprawa dotyczyła sprzedaży gruntów pod obecny hipermarket Kaufland, a także budowy wyjazdu z marketu na drogę krajową nr 35 oraz właśnie przebudowy skrzyżowania. Na ów przebudowę z budżetu miasta trafiło ponad 1 mln 723 tys. złotych. W zawiadomieniu wskazywano, że inwestycja powinna być finansowana przede wszystkim ze środków marketu. Śledztwem zajęła się Prokuratura Rejonowa w Dzierżoniowie, która po ponad 10 miesiącach zdecydowała o jego umorzeniu. Od tej decyzji Beata Moskal-Słaniewska się nie odwoływała.

Michał Nadolski
[email protected]