Strona główna 0_Slider Językowe łamigłówki z genialnym poliglotą w tle

Językowe łamigłówki z genialnym poliglotą w tle

0

„Śladami Emila Krebsa” podążali uczniowie ze świdnickich szkół podstawowych i średnich. Podobnie jak patron projektu edukacyjnego, młodzież w ramach konkursu „Krebsomaniacy” musiała zmierzyć się z łamigłówkami w kilku językach obcych. 

Emil Krebs był poliglotą, dyplomatą, tłumaczem i sinologiem. Urodził się w roku 1867 w Świebodzicach. Do historii przeszedł jako geniusz językowy, który zajmował się 111 językami obcymi, natomiast biegle władał 68. Emil Krebs był inspiracją dla nauczycieli II Liceum Ogólnokształcącego, którzy przygotowali konkurs wielojęzykowy dla młodzieży.

Konkurs „Krebsomaniacy” składa się z dwóch etapów. W pierwszym z nich uczniowie mają do wykonania 11 zadań, takich jak krzyżówka czy wykreślanka. Po poprawnym wykonaniu zadania otrzymują cyfrę, która w połączeniu z resztą stanowi kod QR. Ten z kolei jest dla pierwszych trzech zespołów przepustką do finału, gdzie na uczestników czekać będą cztery zadania: rozpoznawania języków piosenek, quiz językowy, a także konkurencja związana z Emilem Krebsem i dobrym zapamiętywaniem oraz tłumaczeniem. – mówi Alicja Stawarz, nauczycielka języka niemieckiego w II LO.

Organizatorkami konkursu były Aleksandra Królak-Wąsowicz, Alicja Stawarz oraz nieobecna na zdjęciu Elżbieta Badzioch – Zarzycka.

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Dla zespołu, który zajmie I miejsce przygotowane zostały dwa semestralne kursy wybranego przez nich języka, a także opłacony egzamin języka obcego, po którym uczestnik otrzyma stosowny certyfikat. Oprócz tego wszyscy  finaliści otrzymają bony upominkowe o wartości 100 zł, a także książki i komiksy, które przybliżą im życie Emila Krebsa.

W ramach projektu „Śladami Emila Krebsa” organizowanego przez starostwo powiatowe w Świdnicy, Fundację Fondazione L ’Unione Europea z Berlina, a także II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Banacha i Zespół Szkół Hotelarsko – Turystycznych im. Tony Halika ze Świdnicy w Miejskiej Bibliotece Publicznej przygotowano wystawę opowiadające o życiu Emila Krebsa. Ponadto zgromadzeni na jej otwarciu goście mogli wysłuchać prezentacji, którą poprowadził siostrzeniec słynnego poligloty – Eckhard Hoffmann.

Celem projektu jest pobudzenie i zwiększenie zainteresowania nauką języka niemieckiego wśród młodzieży za pośrednictwem postaci historycznej wybitnego poligloty Emila Krebsa.

Wyniki Konkursu „Krebsomaniacy”:

I miejsce – drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy w składzie: Hanna Karwowska, Jan Koczut, Julia Mielcarz

II miejsce  zajęły ex aequo dwie drużyny: Zespół Szkół Hotelarsko -Turystycznych w Świdnicy w składzie: Wiktoria Czerwonka, Kyrył Południew, Wiktoria Śliwowska oraz II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy w składzie: Karolina Jończyk, Paula Kaczmarczyk, Marcelina Powązka

Ponadto w konkursie udział wzięły następujące szkoły:

Szkoła Podstawowa w Witoszowie Dolnym

Szkoła Podstawowa nr 2 w Świdnicy

Szkoła Podstawowa nr 2 w Świebodzicach

Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy

Szkoła Podstawowa nr 6 w Świdnicy

Katolickie Gimnazjum w Świdnicy

Zespół Szkół Budowlano- Elektrycznych w Świdnicy

III Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy

/Tekst i foto: Artur Ciachowski/

[email protected]

Poprzedni artykułUlica Siostrzana w tragicznym stanie [INTERWENCJA]
Następny artykułGasili pożar w magazynie [FOTO]