Strona główna Wydarzenia Żarów Infokiosk pomoże odnaleźć grób

Infokiosk pomoże odnaleźć grób

3

Od kilku dni na terenie cmentarza komunalnego w Żarowie stoi nowe urządzenie elektroniczne. Jest to infokiosk, na którym można znaleźć wszystkie informacje dotyczące grobów znajdujących się na cmentarzach. Można w nim znaleźć, na interaktywnej mapie, informacje dotyczące miejsca pochowania osoby zmarłej, jak również zobaczyć, jak dojść do poszukiwanego grobu.

W ramach realizowanego przez gminę Żarów projektu e-usług na terenie cmentarza komunalnego w Żarowie został zamontowany infokiosk. Mieszkańcy korzystając z urządzenia mogą na miejscu odnaleźć groby swoich bliskich. Taka elektroniczna wyszukiwarka grobów dostępna jest także na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Żarowie, a jest to ważne zwłaszcza dla osób sporadycznie odwiedzających naszą gminę, chociażby przy okazji różnych świąt. Urządzenie nie jest skomplikowane, trzeba się przekonać i spróbować – mówi Michał Działowski z referatu komunalnego Urzędu Miejskiego w Żarowie.

Drugi infokiosk został zainstalowany przy budynku Urzędu Miejskiego w Żarowie. Tam z kolei można wejść na oficjalną stronę żarowskiego Urzędu Miejskiego oraz wszystkich innych jednostek, a także szkół funkcjonujących na terenie gminy. Jest także elektroniczna wyszukiwarka grobów oraz System Informacji Przestrzennej, gdzie można sprawdzić przeznaczenie działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Infokioski zostały zamontowane w ramach realizacji projektu „Rozwój e-usług publicznych jako zwiększenie udziału mieszkańców w procesie decyzyjnym w Gminie Świebodzice, Gminie Żarów oraz Gminie Strzegom” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. – Jest to projekt unijny do którego aplikowaliśmy w ramach Aglomeracji Wałbrzyskiej. Jest to najlepiej z możliwie dofinansowanych projektów. Dzięki temu na terenie cmentarza zamontowany został kiosk, który stanowi informację elektroniczną i każdy, kto nie jest pewny lub poszukuje grobu kogoś bliskiego będzie mógł go odnaleźć za pomocą tej aplikacji. W ramach tego projektu drugi infokiosk pojawił się przy Urzędzie Miejskim. Tutaj można skorzystać z różnego rodzaju dokumentów. Dostęp do wszystkich tych dokumentów jest możliwy już także przez Internet. Drogą elektroniczną możemy dotrzeć do różnych wzorów dokumentów, które składa się w Urzędzie – wyjaśnia burmistrz Leszek Michalak.

W najbliższych dniach przy infokioskach zostaną umieszczone instrukcje użytkowania urządzeń.

/UM Żarów, opr. mn/