Strona główna 0_Slider Dodatkowe środki na ratowanie świdnickich kamienic

Dodatkowe środki na ratowanie świdnickich kamienic

5

Z uwagi na konieczność wykonania pilnych prac remontowych kolejne wspólnoty mieszkaniowe otrzymają z budżetu miasta dotacje na realizację robót przy zabytkowych, świdnickich kamienicach. Na ten cel wygospodarowano 149 tys. złotych.

60 tysięcy z planowanej puli trafi do wspólnoty mieszkaniowej przy ulicy Garbarskiej 22. 17 września do świdnickiego magistratu wpłynął wniosek o dotację na remont elewacji frontowej i tylnej kamienicy. Ma on związek z samoistnym zawaleniem się części ściany zewnętrznej, od strony podwórza, a także części gzymsów od strony ulicy. Do wniosku dołączono opinię techniczną potwierdzającą zagrożenie budynku wpisanego do gminnej ewidencji zabytków.

35 tys. złotych otrzyma wspólnota z ulicy Grodzkiej 4. Środki te trafią na zabezpieczenie przed destrukcją zewnętrznej ściany nośnej kamienicy, której obecny stan ma stanowić zagrożenie dla całego budynku. Także w tym przypadku kamienica znajduje się w gminnej ewidencji zabytków. Z kolei dotacja w wysokości 54 tys. złotych pomoże sfinansować remont dachu budynku przy ulicy Środkowej 11.

Konieczne okazało się też przesunięcie części środków przyznanych w ramach wcześniejszych dofinansowań. Na problem natrafiła bowiem wspólnota z Kolejowej 18, gdzie wyremontowana miała zostać elewacja frontowa. Nie udało się jednak wyłonić wykonawcy tych prac, przez co przyznane na ten cel pieniądze – 81 tys. złotych – trafią do wspólnoty przy Świętokrzyskiej 2. W sumie na remont budynku przy Świętokrzyskiej trafi więc blisko 299 tys. złotych.

To nie pierwsze środki wywalczone w tym roku przez wspólnoty mieszkaniowe i zarządców nieruchomości. Pod koniec kwietnia miejscy radni zatwierdzili przyznanie dotacji na remont kilkunastu świdnickich zabytków. Na ten cel trafiło wówczas blisko 2,4 mln złotych. Miejskie dofinansowanie pomoże zrealizować prace remontowe w kamienicach: Rynek 32, Łukasińskiego 14, Franciszkańska 1, Westerplatte 39, Grodzka 4, Bolka Świdnickiego 22, Pułaskiego 24, pl. Grunwaldzki 4, Bolka Świdnickiego 15, Kotlarska 3, Kościelna 5, Budowlana 2, Świętokrzyska 2, Grodzka 19-19B-19C, Grodzka 14.

W czerwcu miejskim urzędnikom udało się wygospodarować dodatkowe 317 tys. złotych, które trafiły do wspólnot: Rynek 22 Bohaterów Getta 18 i Marii Konopnickiej 18, Pułaskiego 38, Westerplatte 54, Kolejowej 18, a także do właściciela lokalu na parterze kamienicy przy Rynku 21. Z kolei pod koniec sierpnia pula środków na remonty wzrosła o dalsze 230 tysięcy, które pomogą odnowić kamienice przy: Kościelnej 38, Zamkowej 7, Budowlanej 4, Franciszkańskiej 9, Pułaskiego 2 oraz Długiej 45a.

Michał Nadolski
[email protected]

/Fot. Artur Ciachowski/