Strona główna 0_Slider Zapaliła się maszyna rolnicza

Zapaliła się maszyna rolnicza [FOTO]

15

Cztery jednostki straży pożarnej gaszą pożar ciągnika rolniczego. Maszyna zapaliła się podczas prac polowych niedaleko Tomkowej.

Jak zapewnia oficer dyżurny straży w Świdnicy, nikt nie ucierpiał. Od ciągnięka zajęły się także ściernisko i bele słomy.

Za CYNK! i zdjęcie dziękujemy czytelnikowi.

Zdjęcia OSP Jaworzyna Śląska:

 • gość

  Ucierpiała ciężka praca rolników przez nieudolne i nieprofesjonalne gaszenie pożaru przez strażaków.

  • nmisiek

   Żarty stroisz? Zboże skoszone, to jaka praca rolnika ucierpiała? Ściernisko?

   • gość

    Na polach leżały bele słomy, które spłonęły

    • nmisiek

     Ile bel słomy spłonęło? Bo niżej pisze o jednej. Kto ją zapalił? Strażacy? Ugaszono płonący ciągnik, zlikwidowano rozprzestrzenianie się ognia na rżysku. No tak, wg ciebie powinni wpierw gasić bele słomy, a ciągnik ubezpieczony to można coś dostać.

     • gość

      Ciągnik, który był już całkowicie zajęty płomieniami w momencie przyjazdu straży byl juz nie do odratowania, i właściciele też to wiedzieli. Sęk w tym, że “nie zlikwidowano rozprzestrzeniania się ognia na rżysku” skoro kilkadziesiąt bel słomy na sąsiednim polu sie spaliło. Wystarczy pomyśleć.

     • nmisiek

      Moment. Pisałeś o belach słomy, teraz okazuje się, że spłonął ciągnik. To co w końcu spłonęło?
      Jeśli straż dotarła gdy ciągnik “był już nie do odratowania” to czemu dziwisz się, że zajęło się rżysko i bele słomy? Wydaje mi się, że jak już straż dotarła to w pierwszej kolejności ratuje sprzęt, a nie słomę, która i tak miesiącami leży na polu. Strażak nie wie w jakim stanie jest ciągnik. Gasi zarzewie ognia. Bele słomy i tak już były nadpalone, grunt, że nie dopuścili do rozprzestrzeniania się ognia.

   • Tomkowiczanin

    To chyba Ty żarty sobie stroisz. Albo po prostu się nie znasz , no ale głos trzeba zabrać ,nie?
    Spłonęło sąsiadujące z feralnym ciągnikiem i prasą pole , na którym leżały bele słomy. Najpierw zgrabiarka przewróciła ściętą słomę , ktoś to potem musiał spresować , ciągnik wypalił paliwo , prasa wiązała sznurkiem te bele ( sznurek trzeba kupić ), może trzeba było zapłacić za wynajem prasy albo traktorzyście za godziny….. Kto zwróci koszty ….? Dalej uważasz , że nikt nie ucierpiał ?!
    A akcja rzeczywiście przeprowadzona była nieudolnie . Śmiesznie wyglądali chłopcy z ochotniczej jednostki , próbujący packami jak na muchy ugasić płomienie , gdy reszta załogi dywagowała nad dymiącym ciągnikiem , którego nie można było już uratować. A pożar w tym czasie pochłaniał sąsiednie pole. Kolejne jednostki przyjechały już po fakcie , jak już ściernisko i bele były czarne….

    • nmisiek

     Co spłonęło na polu sąsiadującym z płonącym ciągnikiem? Bo ze zdjęcia widać, że ciągnik stał na rżysku. A może żal sznurka, beli słomy?
     “Nie szkoda róż gdy płonie las”.
     Te “packi na muchy” to standardowe wyposażenie służące do gaszenia np. traw. Nie wylewa się chemii na pole, wystarczy że robią to rolnicy w opryskach.
     Dymiący ciągnik to tylko dymiący ciągnik nie zaś płonący ciągnik. Naturalnie trzeba było zalać go pianą gaśniczą i po kłopocie. W końcu zlokalizowano zarzewie ognia i ugaszono pożar. A to jest celem straży. Nie kwiatki, sratki, sznurek i bela słomy. Nie dopuścili do spłonięcia zboża. A to najważniejsze.

     • gość

      Widać że ktoś tu zupełnie nie zna się na rolnictwie. Po co się wypowiadasz na ten temat, skoro nie masz o tym w ogóle pojęcia? Co więcej, nawet Cię tu nie było, skoro sugerujesz się tylko zdjęciami. Zarówno rolnik, któremu spalił się ciągnik z prasą, jak i właściciel sąsiedniego pola, na którym spaliły się bele, ponieśli duże straty. A takimi komentarzami nie wiem co chcesz osiągnąć

     • nmisiek

      Wyżej wyliczyłeś straty
      “ktoś to potem musiał spresować , ciągnik wypalił paliwo , prasa wiązała sznurkiem te bele ( sznurek trzeba kupić ), może trzeba było zapłacić za wynajem prasy albo traktorzyście za godziny….. Kto zwróci koszty ….? ”
      Gdzie tu mowa o spalonym ciągniku z prasą?
      Teraz wyliczacie ciągnik z prasą, bele słomy. OK. Ciągnik to strata.
      A “Gościu” napisał “Ucierpiała ciężka praca rolników przez nieudolne i nieprofesjonalne gaszenie pożaru przez strażaków.” Po to by dalej napisać “Ciągnik, który był już całkowicie zajęty płomieniami w momencie przyjazdu straży byl juz nie do odratowania, i właściciele też to wiedzieli.” To jak strażacy mogli uratować coś co już było nie do odratowania?
      Zastanówcie się co spłonęło. Przy każdym pożarze są straty, tylko nie wińcie za to strażaków.
      A ciężką pracą rolników są plony.
      I nie trzeba znać się na rolnictwie by to stwierdzić.

     • gość

      Spłonął ciągnik z prasą oraz bele słomy, co zresztą jest napisane w artykule. Ciągnik był nie do odratowania, jednak można było uratować pole wraz z belami słomy, czego nie zrobiono. Nie zamierzam więcej o tym dyskutować. Twoje tysiąc komentarzy na tym portalu wyglądają tak samo – wszędzie jad i podburzanie bezsensownych kłótni. Na przyszłość życzę więcej empatii

     • nmisiek

      Jesteś boski.
      Ja przypomnę co Gościu napisał:
      “Ucierpiała ciężka praca rolników przez nieudolne i nieprofesjonalne gaszenie pożaru przez strażaków.”
      A potem:
      “Ciągnik, który był już całkowicie zajęty płomieniami w momencie przyjazdu straży byl juz nie do odratowania, i właściciele też to wiedzieli.”
      Ja rozumiem, że tą ciężką pracą rolników są bele słomy, które spłonęły. A spłonęły bo rżysko zajęło się od płonącego ciągnika, nie zaś od “nieprofesjonalnego gaszenia pożaru przez strażaków”.
      Rolnik po to orze i sieje by zbierać bele słomy. Potem wala się to po polach i składowiskach i nikt nie wie co z tym zrobić. Czasami weźmie jakaś spalarnia, a częściej płonie “przypadkowo”.

    • Nie usuwajcie konta!

     Chyba Ty sobie żarty robisz. Wy chłopi to tylko pretensje do pogody, wiatru, robaka, suszy, deszczów i całego świata. Wiecznie Wam źle, może na KRUS zaczniecie narzekać, do którego MY się Wam dokładamy? Jak Ci się akcja nie podobała, to cza było brać ceber, widły i hajda samemu z czerwonym kurem walczyć!

    • Siostra Bernadetka

     To może wy tam na wsi wreszcie zaczniecie się ubezpieczać jak taki mająteko luzem na polu zostawiacie?

    • Anonim

     Ty sam jesteś jak packa na muchy. Dzięki takim “packa na muchy” pożar nie rozwinął się dalej. Skoro jesteś taki cwany trzeba było to powiedzieć tam a nie na necie. Od dłuższego czasu bele leżą na polu i nic sobie z tego nie robicie a jak się teraz spaliły to pretensje do całego świata. A ty człowieku myślisz że jak zadzwonisz na straż to za minutę od razu zaczną ci gasić ? Myślisz że wozem jedzie się 200km/h ? Dzięki takim debilnym komentarzom aż ręce opadają . Zapraszam dam ci mundur i widly , przy takiej pogodzie gdzie mundur i hełm nie waży 1 kg będziesz zapie***** za ogniem . Zobaczymy jakie wtedy zdanie będziesz mieć .