Strona główna 0_Slider Wybory samorządowe 21 października

Wybory samorządowe 21 października

34

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił termin wyborów samorządowych. Radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast Polacy będą wybierać w niedzielę 21 października 2018 roku.

Zarządzenie premiera zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 14 sierpnia 2018. 21 października odbędą się wybory do sejmików, rad powiatów, gmin oraz szefów miast i gmin. II tura wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów odbędzie się 4 listopada. Od dzisiaj oficjalnie rusza kampania wyborcza.

Kto powalczy o Świdnicę?

Oficjalnie jeszcze nikt nie ogłosił zamiaru ubiegania się o fotel prezydenta Świdnicy. Sojusz Lewicy Demokratycznej od kilku miesięcy mówi o Beacie Moskal-Słaniewskiej jako swojej kandydatce, jednak ona sama takiej deklaracji jeszcze publicznie nie ogłosiła.

Wojciech Rut, szef świdnickiej Nowoczesnej zapowiada podjęcie decyzji po 20 sierpnia. W kuluarach najczęściej pojawiało się nazwisko Jacka Iwancza, który w 2015 roku ubiegał się o mandat poselski.

Swojego kandydata nadal nie ma Prawo i Sprawiedliwość. Przez kilka miesięcy trwały spekulacje na temat ponownego startu prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka, obecnie posła “Porozumienia”. Informacja pojawiła się na oficjalnej stronie partii Jarosława Kaczyńskiego. Murdzek ostatecznie kategorycznie zdementował wiadomość.

O Świdnicę chce powalczyć Kukiz`15. Struktury lokalne zawiązali Robert Garstecki i Edmund Frączak. Garstecki już raz starował w wyborach na prezydenta miasta jako kandydat PiS-u. Bez powodzenia.

Do wyborów szykuje się Świdnickie Forum Rozwoju. Najprawdopodobniej stowarzyszenie ponownie będzie miało swojego kandydata na prezydenta. O funkcję najpewniej powalczy Marcin Paluszek, prezes ŚFR, który startował również w 2014 roku. Obecnie pełni funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej.

Agnieszka Szymkiewicz