Strona główna 0_Slider Wybory samorządowe 21 października

Wybory samorządowe 21 października

34

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił termin wyborów samorządowych. Radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast Polacy będą wybierać w niedzielę 21 października 2018 roku.

Zarządzenie premiera zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 14 sierpnia 2018. 21 października odbędą się wybory do sejmików, rad powiatów, gmin oraz szefów miast i gmin. II tura wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów odbędzie się 4 listopada. Od dzisiaj oficjalnie rusza kampania wyborcza.

Kto powalczy o Świdnicę?

Oficjalnie jeszcze nikt nie ogłosił zamiaru ubiegania się o fotel prezydenta Świdnicy. Sojusz Lewicy Demokratycznej od kilku miesięcy mówi o Beacie Moskal-Słaniewskiej jako swojej kandydatce, jednak ona sama takiej deklaracji jeszcze publicznie nie ogłosiła.

Wojciech Rut, szef świdnickiej Nowoczesnej zapowiada podjęcie decyzji po 20 sierpnia. W kuluarach najczęściej pojawiało się nazwisko Jacka Iwancza, który w 2015 roku ubiegał się o mandat poselski.

Swojego kandydata nadal nie ma Prawo i Sprawiedliwość. Przez kilka miesięcy trwały spekulacje na temat ponownego startu prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka, obecnie posła “Porozumienia”. Informacja pojawiła się na oficjalnej stronie partii Jarosława Kaczyńskiego. Murdzek ostatecznie kategorycznie zdementował wiadomość.

O Świdnicę chce powalczyć Kukiz`15. Struktury lokalne zawiązali Robert Garstecki i Edmund Frączak. Garstecki już raz starował w wyborach na prezydenta miasta jako kandydat PiS-u. Bez powodzenia.

Do wyborów szykuje się Świdnickie Forum Rozwoju. Najprawdopodobniej stowarzyszenie ponownie będzie miało swojego kandydata na prezydenta. O funkcję najpewniej powalczy Marcin Paluszek, prezes ŚFR, który startował również w 2014 roku. Obecnie pełni funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej.

Agnieszka Szymkiewicz

 • Maciej Miłosz

  Czyli krótko mówiąc nie ma na kogo głosować.

  • Lech Bokszczanin

   Skoro nie ma na kogo głosować, to może warto samemu kandydować…

   • Maciej Miłosz

    Niestety, kiedy wejdziesz między wrony… A nie chcę.

    • Lech Bokszczanin

     Jeżeli każdy kto chce zmiany w polityce, będzie wychodził z założenia, że on nie chce sam tego robić i będzie czekał aż inni to za niego zrobią, to nic się nie zmieni…
     Ale to moja skromna opinia.

     • Maciej Miłosz

      Pytanie czy jeśli dostrzegasz patologię w polskiej piłce nożnej musisz od razu zostać działaczem czy piłkarzem. Czy jeśli nie podoba mi się dzisiejsze kino to muszę zostać reżyserem. Nie sądzę, dlatego tak samo nie muszę zostać politykiem. Bardziej interesuje mnie praca u podstaw niż obiecanki i romantyczne krzykanki.

     • Lech Bokszczanin

      Piłki nożnej czy kina oglądać nie musisz…w Polsce mieszkasz na codzień, więc argument raczej nie trafiony.
      Oczywiście nie każdy musi i nie każdy będzie kandydował. Niemniej stwierdzenie, że nie ma na kogo głosować, tylko po to żeby mieć na kogo narzekać jest słabe. Jeżeli uważasz wszystkich kandydatów za słabych, następnie wybierzesz któregoś z nich, lub nie zagłosujesz wcale, to oddajesz bez walki władzę w ich ręce…

 • Natalia

  Jak mam wybierac miedzy wierszami to juz wole obecna p. prezydent .

 • rentier

  Te wybory to będzie duża niespodzianka i piękna katastrofa pewnej kandydatki.

 • wo

  “obronimy Polskę przed PISem” – język nieco przypomina czasy stalinowskie gdzie bohatersko stawiano czoła coraz to nowym wrogom ludu. Oczywiście wyimaginowanym. Gdzie Pani widzi te autorytarne rządy?

 • Gargamel

  Zaaprobuję każdego poważnego kandydata poza kandydatami PiS i Kukiz 15.

 • Madzia

  To ja się pytam Prezydentki która tak deklaruje walkę o liberalizm i demokracje ile razy była w Warszawie na protestach i ile razy była pod świdnickim sądem?

  • Natalia

   Na glupie pytania nie ma odpowiedzi .

   • Madzia

    Nie ma głupich pytań droga Natalio są tylko głupie odpowiedzi.

    • Krzysztof Czarnecki

     Każdy tak mówi, kto zadaje głupie pytania.

     • Madzia

      O Pan rondo się odezwał. Ale poszarpałeś mi nogawkę. Brawo TY.

  • Pozytywny

   Pod sądem pojawiają się tylko fanatycy PO czyli wojownicy o koryto więc bardzo dobrze jeżeli Pani Prezydent tam nie było.

  • kibol

   To akurat dobrze świadczy o p. Beacie – dużo zdrowego rozsądku – po co brać udział w fałszem podszytych protestach 🙂

   • Madzia

    To niech to powie twoja Pani Prezydent. A nie ściemnia jak to walczy z Pisem. Gdzie i kiedy?

    • kibol

     Nie jest moją kandydatką. Chwalę rozsądek nie uczestniczenia w rozróbach przeciw polskiej racji stanu …

     • Polny Konik

      Problem w tym że obecne działania rządu osłabiają Polskę na arenie międzynarodowej, osłabiają Unię a wzmacniają Rosję i USA. Więc jak jest z tą Twoją racją?

 • Krzysztof Czarnecki

  Jak na tacy widać preferencje polityczne redakcji. Faworytem nr 1 jest pan Paluszek.

  • Mareczek

   Krzyś po czym wnosisz?

 • kibol

  Mam nadzieję, że jeszcze włączą się do walki o zarządzanie miastem godniejsi kandydaci. W mojej ocenie mógłby wystartować np. Irek – ma doświadczenie… Zachęcam do odważnej decyzji – moje poparcie już Pan ma 🙂

 • Gargamel

  Trzeba nie mieć wyobraźni, żeby nie rozróżniać reformy sądownictwa od jego upolityczniania.

 • Ryszard Kopciński

  Tylko połączone siły jak we Wrocławiu zarówno lewicy, PO, ruchów miejskich spowodują zatrzymanie nacjonalizmu i rasizmu. N. nie mają żadnych szans, bo p W-F-ista (wcześniej w PO głosów 80), dyrektor II LO ktoś mu wmówił, że da radę a nigdy nic nie wygrał poziom 2%. FR nie mają ani pomysłu ani potencjału i młodości już też nie.

  • Marek Ko

   To porównaj to z głosami oddanymi na Iwancza w wyborach parlamentarnych. Pan Szymek nawet nie był w stanie o własnych siłach wejść do powiatu dopiero „ciocia” na wskazanie Biedronia „przytulila” go do siebie aby pokazać jaka jest nowoczesna.

   • Ryszard Kopciński

    Odniosę się najpierw do P. Iwancza- wtedy N. miała 15 % teraz 2% bo ludzie się poznali na tej “wykształconej” formacji co niejednokrotnie udowadniał jej lider, a sam kandydat na kandydata nigdy nic nie wygrał. Co do P. Szymona to wpis pokazujący prawdziwe oblicze N. w Świdnicy- tak określacie ludzi odmiennej orientacji? to linia partyjna N.? niczym minister Błaszczak nazywający ich sodomitami?!!!! Czym się różnicie od PiS? Pani Lubnauer o tym wie? w Warszawie wasz kandydat na zastępcę prezydenta jest gejem i też tak napiszesz, że jakaś “ciocia” kazała? Stop rasizmowi i ksenofobii niezależnie od rasy, wyznania i orientacji- taka jest N. w Świdnicy?

    • Marek Ko

     Haha Strasznie mało inteligentny z Ciebie troll. Mam tyle wspólnego z .N co i z Pisem. A co w takim razie wygrał Pan Szymon? Nie musisz odpowiadać. Jak Slaniewska wygrywała wybory SLD miało 5 % a teraz nie ma ich w parlamencie (i dobrze). Błaszczakowi brakuje dyplomacji i ogłady ale w sumie co do sodomitów to ma racje.;-D stop homolobby!!!

    • Suw

     Rysio na początek to naucz się czytać ze zrozumieniem, później poproś Apsika żeby Tobie poczytał o kulturze słowa. Z tego co piszesz widać że ty zły człowiek jesteś i pałasz wielką nienawiścią do ludzi. Może ktoś kiedyś Tobie wielką krzywdę zrobił ale to nie jest powód żeby tak ludzi nienawidzić. Bardzo współczuję.

    • Lech Bokszczanin

     Proszę nie obrażać członków Nowoczesnej w oparciu o wypowiedź osoby nie będącej członkiem naszych struktur.
     Wiązanie wypowiedzi osoby dla nas obcej, z naszymi przekonaniami i wartościami jakie reprezentujemy jest poniżej krytyki. Nie mówiąc, że jest po prostu manipulacją.
     Marek Ko, do którego wypowiedzi się Pan odniósł, nie jest członkiem N.
     Wiązanie nas z Jego wypowiedzią nie jest niczym innym, jak zagrywką na naszą szkodę wizerunkową, nie popartą prawdą.
     Nowoczesna od początku wspiera środowiska LGBT.
     W związku z powyższym proszę o skorygowanie nieprawdziwej informacji na nasz temat, zawartej w Pana komentarzu, nie odnoszącege się do wypowiedzi członka Nowoczesnej.

     • Mareczek

      Panie Leszku na trolli typu Kopciński szkoda czasu. Ja ich nawet rozumiem dostali zarobić pare groszy więc walczą pazurami o swoje koryto. Większość z tej ekipy własnymi rękami takich pieniędzy jak teraz dostają nigdy i nigdzie już nie zarobi. Natomiast prawdą jest ze można im nosa utrzeć małym pozwem, bo ewidentnie chyba się troszkę rozpędzili.

     • Ryszard Kopciński

      Drugi wpis Marka Ko ewidentnie świadczy, że N. chyba nie ma nic wspólnego a raczej sympatykami p Błaszczaka.

  • Polny Konik

   Co zrobiłeś drogi urzędniku na miejskim garnuszku żeby połączyć te siły ? Jaką masz zdolność negocjacyjną i kto z tobą będzie chciał rozmawiać? Kim jesteś bez tych kilku tysi z urzędu? Potrafisz biedaku tylko wylewać swoje frustracje w necie bo w życiu codziennym jesteś zerem a z dwa miesiące będziesz mieć wartość ujemną.

 • Wynalazca Diodak

  Nasza Beata M-S to ciekawy przykład jak można ewoluować z Solidarności w objęcia towarzyszy z byłej PZPR. Ona ukochała mieszkańców, ale w swojej nietaniej garsonce żywi pogardę do fizyczności ludzi i ich biedy.