Strona główna 0_Slider Świdniczanin naczelnym dowódcą polskiej armii na czas wojny

Świdniczanin naczelnym dowódcą polskiej armii na czas wojny

6

Podczas wczorajszych centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda wręczył gen. broni Rajmundowi Andrzejczakowi akt wskazania na naczelnego dowódcę na czas wojny.

fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Od 3 lipca Andrzejczak pełni funkcję szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. – Generał Rajmund Andrzejczak to doświadczony, sprawny i odpowiedzialny żołnierz. Zmiany w Systemie Kierowania i Dowodzenia wymagają, aby na czele Sztabu Generalnego stanął najlepszy z najlepszych, więc mój wybór mógł być tylko jeden – zapewniał po ogłoszeniu nominacji Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

W środę Andrzej Duda wręczył Andrzejczakowi postanowienie o wskazaniu do mianowania na Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych. Jest to funkcja przewidziana w konstytucji na czas wojny. Naczelnego dowódcy nie wyznacza się w czasie pokoju, jednak na podstawie przepisów z 2013 roku można wskazać kandydata na to stanowisko. To kolejny etap reformy systemu kierowania i dowodzenia w polskich siłach zbrojnych, wprowadzanych przez Prawo i Sprawiedliwość. Według rządzących to szef Sztabu Generalnego WP powinien być najważniejszym żołnierzem zarówno w czasie pokoju, jak i wojny.

fot. Jakub Szymczuk/KPRP

***

Generał dywizji Rajmund Andrzejczak urodził się 29 grudnia 1967 roku w Świdnicy Śląskiej. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu, Akademii Obrony Armii Czeskiej, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz Królewskiej Akademii Obrony w Londynie. Służbę wojskową rozpoczął w 2 pułku piechoty w Giżycku, gdzie objął pierwsze stanowisko służbowe dowódcy plutonu.

W latach 1993-1996 dowodził kompanią czołgów w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. W latach 1996-1998 pełnił służbę w sekcjach rozpoznania i operacyjnej w 4 Suwalskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej. W latach 1998-1999 służył na stanowisku szefa sztabu, a 2001-2003 zastępcy dowódcy Polsko-Litewskiego Batalionu Sił Pokojowych (LITPOLBAT). W latach 2003-2005 dowodził 1 batalionem pancernym Ułanów Krechowieckich w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. W latach 2003-2006 służył jako zastępca szefa Oddziału Operacyjnego G-3 Dowództwa Wojsk Lądowych. Przez kolejne 4 lata był: szefem Oddziału Operacyjnego w Iraku i Dowódcą Polskich Sił Zadaniowych/PKW IV i V zmiany w Afganistanie. Między misjami w latach 2008-2010 służył jako zastępca dowódcy 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Lata 2010-2012 to służba w 2 Korpusie Zmechanizowanym w Krakowie na stanowisku asystenta szefa sztabu korpusu.

W 2011 roku odebrał nominację na stopień generała brygady, a w 2012 roku objął dowodzenie 17 Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną w Międzyrzeczu. Od 8 grudnia 2014 roku pełnił obowiązki zastępcy dowódcy – szefa sztabu 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, a od 2 maja 2016 roku został wyznaczony na Dowódcę 12 Dywizji. 15 sierpnia 2016 roku otrzymał nominację na generała dywizji. Za służbę w Polskich Kontyngentach Wojskowych odznaczony został Orderem Krzyża Wojskowego II klasy – Krzyż Komandorski, „Gwiazdą Iraku” i „Gwiazdą Afganistanu”, a za długoletnią służbę w wojsku i bardzo dobre wyniki w realizacji zadań obronnych odznaczony został także srebrnymi medalami „Siły Zbrojne w służbie Ojczyzny” oraz „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.

2 lipca 2018 roku, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP wręczył akt mianowania na stanowisko Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz akt mianowania na stopień generała broni, gen. dyw. Rajmundowi Andrzejczakowi.

fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Michał Nadolski
[email protected]

biografia na podstawie komunikatu MON

fot. Kancelaria Prezydenta RP

Poprzedni artykułUwaga! Będą utrudnienia na drogach powiatu świdnickiego
Następny artykułKolejna rzeźba z koszulką w obronie konstytucji?