Strona główna 0_Slider Świdnicka kuria zabiera głos w sprawie teledysku

Świdnicka kuria zabiera głos w sprawie teledysku

16

Nazywani są “arcykapłanami metalu”, zaś sami otwarcie deklarują, że “metal jest ich religią”. Niemiecko-rumuński zespół Powerwolf nagrał część ujęć do jednego ze swoich ostatnich teledysków w Ścinawce Średniej. Proboszcz tamtejszej parafii oraz niektórzy wierni są oburzeni faktem wykorzystania kadrów z ich kościoła. Według świdnickiej kurii doszło do nadużycia w stosunku do sakralności miejsca.

Twórczość Powerwolf charakteryzuje się mrocznymi motywami zaczerpniętymi z wierzeń i legend znanych z kultury rumuńskiej – wilkołaków i wampirów. 20 lipca zespół zaprezentował swój siódmy studyjny album, zatytułowany “The Sacrament Of Sin”. Jeszcze przed jego premierą, pod koniec czerwca ukazał się teledysk do utworu “Fire & Forgive”, będącego opowieścią o opętanej dziewczynie. To właśnie w tym wideoklipie wykorzystano ujęcia z kościoła znajdującego się na terenie diecezji świdnickiej.

Świdnicka Kuria Biskupia oświadcza, iż Ksiądz Proboszcz Parafii pw. św. Marii Magdaleny w Ścinawce Średniej wyraził zgodę w dobrej wierze na nagranie scen filmowych w kościele. W rzeczywistości sceny nagrane w świątyni, zostały użyte do niewłaściwych celów, co stanowi nadużycie zarówno w stosunku do sakralności miejsca, jakim jest kościół, jak również wobec zaufania, jakie wykazał Ksiądz Proboszcz odpowiedzialny za tę świątynię – wyjaśnia ks. Daniel Marcinkiewicz, rzecznik prasowy świdnickiej kurii.

Wobec powyższego Ksiądz Proboszcz wyraża ubolewanie, że doszło do tego rodzaju zdarzenia, przepraszając wszystkich, którzy mieli prawo poczuć się tą sytuacją urażeni oraz oświadcza, że zdecydowanie jest przeciwny wykorzystywaniu kościoła i innych miejsc sakralnych do celów naruszających świętość i profanujących te miejsca – dodaje Marcinkiewicz.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

fot. Napalm Records

 • YES

  wyraził zgodę-pewnie dostał garść srebrników-i jaki problem? mnie nie przeszkadza że w trakcie mszy pan na ołtarzu obala kielich wina czy też krwi-w obecności tłumu ludzi w tym nieletnich :-)) mogę dodać że nie czuję sie “urażony”,przeciez te wymyślone wilkołaki i wampiry są zabawne w porównaniu z tym co ” w imieniu wiary” uczynili panowie w sukienkach 🙂

  • Franek

   Tak sobie czytam twoje posty pod tym artykułem i zastanawia mnie jedno – nie boisz się, że ta ogromna nienawiść do Kościoła nie zaszkodzi twojemu zdrowiu?
   ( Hmm, a może już zaszkodziła … )

   • YES

    a dlaczego??moim zdrowiem zawiaduję sam i sram na K…ł luźnym odchodem.a co Ci do tego? cholera -to fatalne jest-jestem zdrowy jak byk -prawda Tadek??

    • Taka prawda

     Ale masz nasrane w głowie i nie tylko.

 • Siostra Bernadetka

  O kuria.

 • xdcam

  Bardzo naiwny ksiądz ze Scinawki . Widac nie ma doswiadczenia. Dał sie oszukac. Diabłów sam wpuscil do swiatyni

  • YES

   amator-tato Tadek zapewnił by sobie jeszcze tantiemy od puszczania w TV teledysku i nagrania,temu tatusiowi nic nie smierdzi i jeszcze by drugi raz na stocznię składke ogłosił -ciemny lud to kupi :-)))))

 • Perun

  Słabi ci “arcykapłani metalu”. Bateria typu paluszek ma w sobie więcej mocy…

  • YES

   ale o Ci chodzi?-tak samo brzęczą ukochani przez rodaków Sabaton -ale oni chwalą wspaniałe szarże polskich husarzy i bitwę pod Wizną i suweren już spuszcza się w spodnie -jakie my polaki wspaniałe są nawet te szwedy piesnią tą swiadczą-o rany nie dużo nam potrzeba-coś tak ku…wa wspaniełego jak powstanie w Warszawie

   • Perun

    Użyłeś, szanowny kolego, właściwego słowa: “brzęczą”. Brakuje im rockowego pazura, chodź tu bardziej pasuje inne określenie:). A sławiona przez Sabaton trwająca dwie doby bitwa na Wizną, gdzie 720 żołnierzy i oficerów dowodzonych przez kapitana Raginisa przy trzy dni powstrzymywali blitzkrieg Guderiana w liczbie 43 tysięcy plus wsparcie pułku lotnictwa szturmowego. Bitwa ta zapisała się złotymi zgłoskami w historii Oręża Polskiego. Uwierz mi, nie ma we mnie nic z Sebixa biegającego w koszulce z motywem Wyklętych i porykującego o śmierci dla wrogów Ojczyzny, ale jeśli wypalą nasze przyszłoroczne plany wakacyjne i pojedziemy na Polesie, to zajadę na Strękową Górę i zapalę świeczkę cieniom poległych by okazać im swój szacunek.

    • YES

     Wiesz co? akurat dla bitwy po Wizną mam szacunek ogromny i cofam wszystko co napisałem o tej potyczce,jeszcze raz przepraszam.Mój wpis był tak żenujący jak sen prezesa 13 grudnia -no jakoś tak czuję się niezręcznie jak musiałem skuć ryja własnie takim misiom co mieli na koszulce naps “śmierc wrogom ojczyzny”i biedni nie umieli odpowiedziec kiedy owe powstanie miało miejsce,jeszcze raz przepraszam!!!!

     • Perun

      Mnie przepraszać nie musisz, ale jesteś to winien Raginisowi i jego ludziom, albowiem to, co dokonali nad Wizną stawia ich ramię w ramię z mitologicznym Leonidasem i jego 300 – ma wojownikami. Pomyśl tylko: powstrzymali twórcę doktryny blitzkriegu, dzięki któremu Wermacht podbił Europę. To jakby nasi z Polonii przegrali 3 do 4 z aktualnym zwycięzcą Mundialu…

     • YES

      Fakt jestem to im winien wszystkim wielkie przeprosiny,i to robię raz jeszcze,no trochę się rozpędziałem ale wybacz jak czytasz wypociny Macieja to czasami coś drgnie!

     • Perun

      Spoko. Miłego wieczoru:).

   • Maciej Miłosz

    Nie myślałeś, żeby wziąć coś na uspokojenie? Wiem, że piątek ale alkohol to nie środek.

 • Miecznik

  Pieniążki się wzięło a nie wiedziało za co!