Strona główna 0_Slider Średniowieczne zmagania i zabawy w Nowicach

Średniowieczne zmagania i zabawy w Nowicach [FOTO]

1

Można przyglądać się łucznikom, wojom lekko i ciężkozbrojnym, kucharzowi, pięknie ubranym damom lub dać się zakuć w dyby. Nowice znów goszczą rekonstruktorów, którzy upodobali sobie średniowiecze. Zmagania i zabawa potrwają do 18.00.

– Jeśli dobrze liczę, to już dziesiąty obóz średniowieczny, który organizujemy razem z Rotą św. Barbary, grupa rekonstrukcji historycznej działającą przy naszym ośrodku kultury – mówi Sylwester Bartczak, dyrektor Ośrodka Kultury i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworzynie Śląskiej. – Zaczynaliśmy w Pastuchowie, odwiedziliśmy kilka innych miejscowości, a ostatnio spotykamy się tu, w Nowicach. Miejsce i klimat bardzo podoba się rekonstruktorom.

Do Nowic zjechało około 80 rekonstruktorów, reprezentujących Bractwo Zamku Grodno Defensores Virtutum i Walgard, Wotan Hird z Jeleniej Góry, Chorągiew Księstwa Ziębickiego, Kłodzkie Bractwo Rycerskie, Silvame Tomacule, Chorągiew Najemna Brega, Ślężanie, Drużyna Południe z Żywca, Zakon Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą (Ziębice), Bractwo Księcia Bolka (Świdnica). Jedni biorą udział w turnieju łuczniczym, inni walczą na włócznie, w turniejach na miecz i puklerz, turniejach lekko i ciężkozbrojnych. Reszta odpoczywa, czekając na strawę. – I rozważa zagadnienia trójpolówki – śmieją się damy i rycerze. Widzowie mogą obejrzeć stroje, uzbrojenie, naczynia i namioty. Na chętnych czeka zabawa na równoważni, pozowanie do zdjęć w dybach, a najmłodsi mogą powalczyć na plastikowe miecze, stworzyć własną tarczę i wreszcie wziąć udział w wielkiej bitwie dzieci.

/asz/

Poprzedni artykułPrawdziwa gratka dla miłośników lotnictwa i zabytkowych pojazdów [FOTO]
Następny artykułZniszczyli dekorację dożynkową. Wójt wyznacza nagrodę