Strona główna 0_Slider Skarby ukryte na strychu plebanii. Remont w Śmiałowicach przynosi niespodzianki

Skarby ukryte na strychu plebanii. Remont w Śmiałowicach przynosi niespodzianki

3

Na zbiór ksiąg pamiętających czasy Jezuitów, a także historyczne dokumenty i obrazy natrafiono podczas remontu plebanii kościoła w Śmiałowicach. Wśród nich znalazł się portret znanego i cenionego w Niemczech kompozytora Richarda Kügele, który mieszkał w Śmiałowicach i został pochowany na tamtejszym cmentarzu. Znaleziska zostały już wstępnie zabezpieczone.

Portrety kompozytora Richarda Kügele oraz najprawdopodobniej jego żony, odnalezione podczas remontu plebanii

Mało kto spodziewał się, że rozpoczęty w lipcu remont przyniesie tyle niespodzianek. – Na strychu odkryliśmy kilkaset książek. Oprócz mszałów znalazły się wśród nich pamiętniki kolejnych proboszczów, księgi parafialne, liturgiczne i inne książki. Niektóre pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Są też takie, które liczą sobie ponad 200 lat – mówi ks. Marcin Gęsikowski, proboszcz parafii w Śmiałowicach. Dla lokalnych historyków może to być nie lada gratka, bowiem w kościelnych dokumentach najpewniej odnotowano także dzieje miejscowości oraz losy jej mieszkańców.

Najcenniejszym ze znalezisk jest najprawdopodobniej mszał datowany na 1738 rok. Najprawdopodobniej, gdyż gospodarz śmiałowickiej parafii nie miał jeszcze okazji przejrzeć wszystkich znalezisk. Na razie wszystkie zostały zniesione ze strychu i zabezpieczone przed dalszym niszczeniem.

Starannego przejrzenia wymagają także dokumenty i obrazy odnalezione na poddaszu plebanii. Na ten moment udało się potwierdzić, że część znalezisk dotyczy Richarda Kügele i jego rodziny. Urodzony w 1850 roku w Wodzisławiu kompozytor, bardzo znany i ceniony w Niemczech, jest autorem ponad 300 utworów na organy i fortepian. Do Śmiałowic przeniósł się w 1918 roku. Grał na organach znajdujących się w śmiałowickim kościele, zaś jego syn został księdzem i proboszczem tamtejszej parafii. Kügele zmarł w 1926 roku. Został pochowany na przykościelnym cmentarzu. Podczas prac remontowych odkryto m.in. portrety kompozytora oraz – najprawdopodobniej – jego żony. Natrafiono też na paszport Teresy Kügele, siostry ostatniego niemieckiego proboszcza.

Historyczne znaleziska są w dobrym stanie – zostaną w przyszłości poddane dodatkowej renowacji i nie jest wykluczone, że będą częścią wystawy poświęconej historii miejscowości oraz wczesnogotyckiego kościoła wybudowanego pod koniec XIII wieku. – Chcemy zadbać o pamięć tego miejsca. Pojawił się też luźny pomysł zorganizowania dnia poświęconego kompozytorowi Richardowi Kügele, podczas którego mógłby się odbyć poświęcony mu wykład oraz krótki koncert – dodaje proboszcz parafii.

Michał Nadolski
[email protected]
fot. Parafia pw. św. Wawrzyńca w Śmiałowicach

Poprzedni artykułSebastian Białasik pierwszym wzmocnieniem świdnickiej drużyny!
Następny artykułKociaki do przygarnięcia