Strona główna 0_Slider Ruszyła kampania wyborcza. Kaczyński na billboardzie przy katedrze

Ruszyła kampania wyborcza. Kaczyński na billboardzie przy katedrze

50

Chociaż termin tegorocznych wyborów samorządowych został ogłoszony zaledwie dwa dni temu, kampania wyborcza już zdołała dotrzeć do Świdnicy. Na billboardzie przy ulicy Dalekiej wywieszony został baner jednego z komitetów wyborczych.

Na billboardzie znajdującym się tuż obok placu Jana Pawła II i świdnickiej katedry zawisł materiał sfinansowany przez KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska. Nie jest to jednak inicjatywa lokalnych, świdnickich działaczy. – Jesteśmy na etapie dopinania ostatnich ustaleń koalicyjnych z Platformą Obywatelską – deklaruje Wojciech Rut z Nowoczesnej, który potwierdza, że banner na Dalekiej nie jest dziełem polityków tej partii. O billboardzie nic nie wiedzą także działacze dolnośląskiej PO, którzy wskazują, że za materiałem stoi najprawdopodobniej polityczna centrala w Warszawie.

Dwa dni temu premier Mateusz Morawiecki wydał rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. Głosowanie odbędzie się 21 października. Drugą turę wyborów zaplanowano dwa tygodnie później – 4 listopada.

Do 27 sierpnia można składać zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego do Państwowej Komisji Wyborczej lub właściwego komisarza wyborczego. Do tej pory PKW otrzymała takie zawiadomienie od partii Razem, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz koalicji Platforma-Nowoczesna. Listy kandydatów na radnych muszą zostać zgłoszone terytorialnym komisjom wyborczym najpóźniej do 16 września, z kolei kandydaci na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast mają czas na oficjalne zgłoszenie do 26 września.

Kto powalczy o fotel prezydenta Świdnicy?
Oficjalnie jeszcze nikt nie ogłosił zamiaru kandydowania na stanowisko prezydenta Świdnicy. Sojusz Lewicy Demokratycznej od kilku miesięcy mówi o Beacie Moskal-Słaniewskiej jako swojej kandydatce, jednak ona sama takiej deklaracji jeszcze publicznie nie ogłosiła.

Startujące wspólnie – zarówno na poziomie ogólnopolskim, jak i lokalnym – Platforma Obywatelska i Nowoczesna wciąż nie podjęły decyzji w sprawie swojego kandydata. W kuluarach najczęściej pojawia się nazwisko Jacka Iwancza, który w 2015 roku ubiegał się o mandat poselski.

Swojego kandydata nadal nie ma Prawo i Sprawiedliwość. Przez kilka miesięcy trwały spekulacje na temat ponownego startu Wojciecha Murdzka. Były prezydent Świdnicy ostatecznie zdementował te doniesienia. Kandydat wskazany przez PiS ma zostać poparty także przez Wspólnotę Samorządową.

O Świdnicę chce powalczyć Kukiz`15. Struktury lokalne zawiązali Robert Garstecki i Edmund Frączak. Garstecki już raz starował w wyborach na prezydenta miasta jako kandydat PiS-u. Bez powodzenia.

Do wyborów szykuje się Świdnickie Forum Rozwoju. Najprawdopodobniej stowarzyszenie ponownie będzie miało swojego kandydata na prezydenta. O funkcję najpewniej powalczy Marcin Paluszek, prezes ŚFR, który startował również w 2014 roku. Obecnie pełni funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułJak zaplanować udane wakacje?
Następny artykułUwaga! Będą utrudnienia na drogach powiatu świdnickiego