Strona główna 0_Slider Remont żłobka z problemami. Zapomniano o wjeździe do budynku i wymianie wykładziny

Remont żłobka z problemami. Zapomniano o wjeździe do budynku i wymianie wykładziny

5

Potrzeba dodatkowych 350 tys. złotych na modernizację miejskiego Żłobka nr 1. Placówka przy ulicy Kozara-Słobódzkiego przechodzi właśnie gruntowny remont, jednak w projekcie budowlanym zapomniano o kilku istotnych elementach. To nie pierwsze problemy towarzyszące tej inwestycji.

Już na etapie rozstrzygania zamówienia na wykonanie remontu okazało się, że w miejskim budżecie zarezerwowano na ten cel niewystarczające środki. Do przetargu stanęła bowiem tylko jedna firma, która zaproponowała realizację prac budowlanych za kwotę blisko 3,5 mln złotych. – Aby zrealizować zadanie w planowanym terminie oraz zgodnie z umową o dofinansowanie zadania niezbędne jest zwiększenie środków o kwotę 1 500 000 zł – twierdził skarbnik miasta, Kacper Siwek.

Kolejnym problemem okazała się awaria wodociągowa, do której doszło 5 kwietnia 2018 roku w budynku Młodzieżowego Domu Kultury „Bartek” przy ulicy Marcinkowskiego. To właśnie tam świdnickie szkraby miały przeczekać remont żłobka. Wyciek wody okazał się na tyle duży, że pomimo prób osuszania i sprzyjających warunków atmosferycznych, nie udało się doprowadzić zalanych pomieszczeń do stanu pozwalającego na przyjęcie dzieci w pierwotnym terminie, wyznaczonym na 9 kwietnia. Stało się to tydzień później, 16 kwietnia.

Pomimo niewielkiego opóźnienia prace remontowe mogły jednak ruszyć z miejsca. Zakładano, że w ramach modernizacji w placówce wymienione zostanie wyposażenie łazienek i kuchni, nawierzchnia podłóg, okna, drzwi i parapety, odnowiony zostanie dach, przemalowane zostaną ściany pomieszczeń, powstanie też zupełnie nowy plac zabaw z 11 urządzeniami dla dzieci i bezpieczną nawierzchnią amortyzującą upadki, a także wymienione zostanie ogrodzenie i niemal wszystkie instalacje.

Jak się okazało, nie o wszystkim pamiętano.  – W związku z brakiem uwzględnienia w projekcie budowlanym wjazdu do budynku, wyrównaniem poziomów podłóg, wymianą starej wykładziny w holu budynku, wymianą osłon grzejnikowych, izolacją tarasów oraz zamontowaniem czterech central wentylacji i chłodnic po stronie wydatków należy zwiększyć kwotę 350 tys. złotych plan budżetowy z przeznaczeniem na wykonanie prac dodatkowych – wyjaśnia skarbnik miasta, ponownie uzasadniając konieczność dokonania zmian w świdnickim budżecie. Decyzję w tej sprawie w najbliższy piątek podejmą miejscy radni.

Jeżeli modernizacja Żłobka nr 1 nie napotka kolejnych niespodzianek, powinna zostać zrealizowana pod koniec października 2018 roku.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński