Strona główna 0_Slider Przystań kajakowa nad Bystrzycą coraz bliżej. Ruszyły prace

Przystań kajakowa nad Bystrzycą coraz bliżej. Ruszyły prace

2

Jak donoszą członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Śmiałowice, ruszyły prace związane z budową przystani kajakowej nad Bystrzycą. Realizacja inwestycji ma pochłonąć 100 tys. złotych. Jest szansa, że projekt przyciągnie do regionu jeszcze więcej miłośników wodnego wypoczynku.

Trwają intensywne prace związane z realizacją projektu budowy przystani kajakowej w Śmiałowicach. Widoczne są już pierwsze efekty. Na przygotowanym wcześniej placu stanęły trzy kontenery – sanitarny, biurowy i magazynowy. Dobiegają końca prace związane z doprowadzeniem wody do łazienek w kontenerach – relacjonuje Lucyna Szpilakowska, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Śmiałowice. To właśnie społecznicy zaproponowali budowę przystani kajakowej w swojej miejscowości.

Zdaniem kajakarzy wyremontowany most na Bystrzycy oraz pięknie utrzymana nadrzeczna grobla, a także łatwy dojazd i możliwość zaparkowania pojazdów, stwarzają dogodne warunki do urządzenia w tym miejscu niewielkiej przystani kajakowej i miejsca biwakowego dla wodnych turystów – wyjaśnia Szpilakowska. Pomysł mieszkańców uzyskał dofinansowanie w wysokości 50 tys. złotych ze środków województwa, ale także został bardzo wysoko oceniony przez komisję zajmującą się projektami zgłoszonymi do Dolnośląskiego Funduszu Odrzańskiego 2018. W kwietniu dodatkowe 50 tys. złotych przekazali na rzecz inwestycji radni gminy Marcinowice.

Głównym elementem przystani będzie pontonowy pomost umocowany w dnie rzeki oraz ruchomy trap z poręczą linową i wąską pochylnią ułatwiającą kajakarzom wychodzenie na koronę wału i wyciąganie kajaków. Nieodzownym uzupełnieniem przystani będzie placyk biwakowy wyposażony w zadaszone ławostoły, z oświetleniem solarnym oraz wybrukowane miejsce na ognisko otoczone ławeczkami. Ważnym elementem przystani będzie komfortowy kontener sanitarny, a także kontener magazynowo-usługowy – wylicza Szpilakowska. Projekt przewiduje też zakup sprzętu kajakowego i przyczepy samochodowej do transportu kajaków oraz budowę zadaszonego hangaru w celu zorganizowania niewielkiej wypożyczalni sprzętu wodnego. Dodatkowo, niedaleko od przystani, powstanie wygodny parking.

Do tej pory za prawdziwy raj dla miłośników wodnego wypoczynku uchodził odcinek rzeki znajdujący się na terenie Parku Krajobrazowego “Dolina Bystrzycy”. Regularnie pojawiają się tam kajakarze, którzy mogą przebierać w ofertach firm organizujących spływy. – Ładna, czysta, zwałkowa rzeka, płynąca w zdecydowanej większości przez obszary porośnięte gęstą roślinnością. Czasem przedziera się przez krzaki, czasem miejscami wypłyca, dość często w korycie leżą powalone drzewa – opisywali kajakarze, wprost zachwyceni dzikimi warunkami panującymi na Bystrzycy.

Park krajobrazowy rozciąga się od okolic Kraskowa, aż po Wrocław. Jednak nie na całej długości parku Bystrzyca jest równie popularna. Dziwiło to lokalnych miłośników kajakowania, którzy wskazywali, że warto zagospodarować odcinek prowadzący od Wiśniowej do Zalewu Mietkowskiego. Ich zdaniem, taka trasa wcale nie odbiegałaby poziomem od odcinka z Jurczyc do Samotworu, często odwiedzanego przez miłośników wodnego odpoczynku.

Szybki nurt rzeki, urozmaicone koryto, progi wodne, mielizny czy niespodziewane przeszkody, takie jak zwalone drzewo czy kąpiące się konie, zmuszają uczestników spływu do sporego wysiłku, jednak otaczająca przyroda i zmieniająca się sceneria oglądana od strony rzeki rekompensuje te trudy – potwierdzali z kolei śmiałkowie, którzy przebyli trasę z Wiśniowej do Śmiałowic.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Śmiałowice

Poprzedni artykułMężczyzna utonął w „Warszawiance”
Następny artykułZnamy zwycięzców zawodów Fischer Strzegom Summer Tour