Strona główna 0_Slider Ponad pół miliona złotych na place zabaw, świetlice i trasy turystyczne

Ponad pół miliona złotych na place zabaw, świetlice i trasy turystyczne

4

22 samorządowców z całego Dolnego Śląska spotkało się dzisiaj w Urzędzie Gminy Świdnica. To część z ponad 80 beneficjentów programu „Odnowa Wsi Dolnośląskiej”, finansowanego z budżetu województwa. Dzięki dotacjom będą remontowane świetlice wiejskie, powstaną nowe place zabaw, ścieżki turystyczne.

Program realizowany jest na Dolnym Śląsku od 2008 roku. Przez 10 lat dofinansowanie otrzymało ponad 1100 zadań na kwotę prawie 27 milionów złotych. W tym roku o dotacje ubiegało się 107 gmin. Wsparcie w wysokości do 25 tysięcy złotych otrzymają 82 samorządy. Dzisiaj z osiemnastoma marszałek województwa Cezary Przybylski podpisał umowy, cztery otrzymały promesy. – Dla gmin każda złotówka jest ważna – podkreślała wójt Teresa Mazurek. W gminie Świdnica przy wsparciu programu zostanie wyremontowana świetlica w Gogołowie. Gmina Strzegom zainwestuje w nowy plac zabaw w Godzieszówku. – Jest już urządzona część rekreacyjna z programu „Szlakiem Granitu”, teraz przygotujemy część dla najmłodszych – mówi burmistrz Zbigniew Suchyta. Całość będzie kosztowała około 100 tysięcy złotych. Marcinowice dotacje przeznaczą na trasę turystyczną w Sadach. – Skorzystają turyści i mieszkańcy. Powstanie nowy chodnik i przystanek, dostosowany również do odpoczynku na szlaku – zapewnia wójt Władysław Gołębiowski.  Inwestycja w sumie pochłonie 77 tysięcy złotych, w tym jest 25 tysięcy dotacji. 60 tysięcy wyda łącznie gmina Dobromierz na inwestycję, która również pozyskała 25 tysięcy złotych wsparcia z programu Odnowa Wsi. – Powstanie deptak wokół pałacu w Roztoce, połączony z nowymi nasadzeniami. Wrócą tu historycznie związane z rezydencją rododendrony – mówi wójt Jerzy Ulbin.

Na mocy podpisanych dzisiaj umów do 22 gmin trafi 417 tysięcy złotych. Promesy opiewają na kolejne 100 tysięcy. Jak zapewnił marszałek Przybylski, wszyscy beneficjenci otrzymają środki w tym roku.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułSetki tysięcy złotych wracają do ZUS-u po kontroli zwolnień lekarskich
Następny artykułNie dawali ludziom spać