Strona główna 0_Slider Muzycy zachwycali kunsztem. To dopiero początek festiwalu Krzyżowa-Music

Muzycy zachwycali kunsztem. To dopiero początek festiwalu Krzyżowa-Music [FOTO]

0

Publiczność wielokrotnie nagradzała brawami muzyków za ich znakomite wykonanie kompozycji Piotra Czajkowskiego oraz oryginalną i zabawną interpretację słynnego „Karnawału zwierząt” Camille’a Saint-Saensa. To na początek IV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music. Przed nami kolejne wspaniałe koncerty, których będzie można posłuchać na terenie Dolnego Śląska do 26 sierpnia.

To była prawdziwa uczta dla miłośników muzyki klasycznej. Publiczność miała okazję podziwiać kunszt jednej z najwybitniejszych skrzypaczek swojego pokolenia Viviane Hagner, dyrektor artystycznej festiwalu Krzyżowa-Music oraz młodych i niezwykle utalentowanych – wiolonczelisty Alexey’a Stadlera oraz pianistki Anniki Treutler. Artyści w mistrzowskim wykonaniu zaprezentowali „Trio fortepianowe a-moll op. 50” Piotra Czajkowskiego, a za wspaniały koncert otrzymali wielkie i niekończące się brawa.

Na tym jednak nie zakończyła się inauguracja festiwalu Krzyżowa-Music. Po przerwie na scenie pojawił koncertujący na całym świecie polsko-amerykański pianista Adam Golka wraz z obiecującymi instrumentalistami i uczestnikami warsztatów Krzyżowa-Music ze zwierzęcymi akcentami w ubiorze.

Intrygujące przebranie zapowiadało wykonanie „fantazji zwierzęcej”, jak sam nazwał „Karnawał Zwierząt” jej twórca Camille’a Saint-Saensa. Ten słynny utwór zaprezentowany został w oryginalnej i lokalnej interpretacji, która nawiązywała do gatunków zwierząt, jakie można spotkać na terenie Dolnego Śląska. 14 miniatur kompozycji wykonanych w różnych instrumentalnych składach przeplatane były zabawnymi zwierzęcymi wierszykami Adama Golki. To był z pewnością udany pierwszy muzyczny wieczór Krzyżowa-Music 2018.

Przed nami kolejne wspaniałe festiwalowe koncerty. W Krzyżowej, ale nie tylko, bo także we Wrocławiu, Szczawnie-Zdroju, Świdnicy i Mysłakowicach będzie można usłyszeć m.in. dzieła Mozarta, Beethovena, Brahmsa i Schuberta. W związku z rocznicą 100-lecia niepodległości artyści sięgną także po utwory takich kompozytorów jak Paderewski, Karłowicz oraz Penderecki.

Na scenach zobaczymy 37 wyselekcjonowanych młodych instrumentalistów („Juniorzy”) oraz 14 renomowanych muzyków („Seniorzy”) z całego świata. Dzięki festiwalowi, warsztatom i wspólnym koncertom młodzi muzycy, stojący przed międzynarodową karierą, otrzymają szansę gry na równym poziomie ze światowej sławy artystami, jakimi są chociażby urodzony w Niemczech wiolonczelista pochodzenia peruwiańsko-urugwajskiego Claudio Bohorquez, altowiolista Volker Jacobsen, profesor w Wyższej Szkole Muzyki w Hanoverze czy znakomity polski skrzypek Rafał Zambrzycki-Payne.

Oprócz koncertów, w ramach festiwalu zaplanowano także wydarzenia towarzyszące jak chociażby sympozja czy przejmujące spotkania z wyjątkowymi postaciami. Program festiwalu można znaleźć TUTAJ.

/Tekst: Agnieszka Nowicka/
/Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński/