Strona główna 0_Slider Huczne podziękowanie za plony

Huczne podziękowanie za plony [FOTO]

0

Uroczystą msza świętą dożynkową  przed pałacem w Krzyżowej rolnicy, sadownicy ogrodnicy, pszczelarze, samorządowcy wraz mieszkańcami i zaproszonymi gośćmi dziękowali za tegoroczne plony w gminie Świdnica. Wyrazem wdzięczności były bochny chleba i wieńce dożynkowe przyniesione przez 29 delegacji sołeckich. Tegorocznym współgospodarzem dożynek gminnych było sołectwo Witoszów Dolny.

Dożynki gminne od wielu lat przepełnione są symboliką ludową, świętem wszystkich rolników i mieszkańców gminy. Gmina Świdnica to gmina o charakterze rolniczym. Na powierzchni 208 km2 ponad 11 tys. ha stanowią grunty orne. Święto plonów pokazuje nam jak trudna jest praca polskiego rolnika, ale zarazem zwraca naszą uwagę na jej piękno i sens. Mimo nowoczesnej technologii, która jest wykorzystywana w rolnictwie nie mamy wpływu na  najważniejszą kwestię – pogodę. Susza oraz upały doskwierały nie tylko ludziom, ale również pracującym rolnikom, którzy tegoroczne zbiory podsumowują jednoznacznie – były ciężkie i trudne  – podkreśla wójt Teresa Mazurek

Współgospodarzem tegorocznego dziękczynienia za plony był Witoszów Dolny, który jest drugim pod względem liczby mieszkańców (ponad 1400) największym sołectwem w gminie Świnica.  We wsi znajduje się prywatne Muzeum Broni i Militariów, wraz z atestowaną strzelnicą na broń krótką a także kościół parafialny parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, wybudowany w 1268 r., pałac z przełomu XIX/XX w., średniowieczne pomniki prawa karnego – krzyże pokutne. Starostami tegorocznych dożynek byli Aleksandra Prymuła i Jan Grabowski. Tradycyjnie już podczas święta plonów w gminie Świdnica wręczone zostały odznaczenia: Zasłużony dla Rolnictwa, które otrzymali Anna Gosthorska, Halina Żmija, Paweł Wicher. W trakcie dożynek wręczone rozstrzygnięto konkursy i wręczono  nagrody w kat. na: „Najładniejszy gminny wieniec dożynkowy”, „Stragan dożynkowy” oraz „Wieniec Publiczności”. Komisja miała trudny wybór, bowiem tradycyjnie sołectwa prześcigały się w pomysłach na wieńce i aranżację swoich stoisk. Ostatecznie konkurs na najpiękniejszy wieniec wygrała Bystrzyca Górna. Podczas uroczystości medale otrzymali pszczelarze, a okazją do wyróżnień jest 15-lecie Powiatowego Zrzeszenia Pszczelarzy w Świdnicy.

W części artystycznej przygotowanej przez Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji wystąpiły zespoły: „Rozśpiewane Dzieciaki Gminy Świdnica”, „Mażoretki z Gminy Świdnica”, „Ale Babki”, „Kądziołeczka”, „Zespół Pieśni i tańca Bystrzyca”, „A to Heca”. Gwiazdą tegorocznych dożynek był Tercet Egzotyczny.

Dożynki gminy Świdnica przyciągnęły tradycyjnie tłumy gości. Sołectwa rywalizowały nie tylko w pięknym przygotowaniu wieńców i aranżacji stoisk ale także w ofercie. I z tej rywalizacji szczególnie skorzystali uczestnicy święta plonów, którzy zachwycali się pysznymi pierogami, pstrągiem, kiełbasami i ciastami. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych, dla których świdnicki GOKSiR przygotował miasteczko z licznymi dmuchańcami, grami i zabawami. Nie zawiedli strażacy ochotnicy, którzy pomogli w organizacji ruchu.

/opr. red./

Poprzedni artykułRekordowa frekwencja, Coco Jumbo znów najlepsze!
Następny artykułSparingowa wygrana ŚKPR-u