Strona główna 0_Slider Czym żyła Świdnica 10 lat temu?

Czym żyła Świdnica 10 lat temu?

2

Remont stadionu miejskiego, otwarcie nowych fabryk na terenie podstrefy ekonomicznej, Festiwal Bachowski, a także tarcia na linii miasto – spółka Blackrock Properties. Wbrew pozorom to nie podsumowanie ostatniego miesiąca świdnickich wydarzeń. Chociaż wszystkie brzmią znajomo, miały miejsce dekadę temu. Sprawdź, co jeszcze działo się w lipcu i sierpniu 2008 roku w Świdnicy.

Autorzy administrowanej przez miasto “Kroniki Świdnicy”, tak opisywali wydarzenia sprzed dekady:

1 lipca 2008 – Otwarcie fabryki Colgate w Świdnicy

Colgate-Palmolive globalny lider w produkcji środków do higieny jamy ustnej, oficjalnie otworzył swój nowoczesny zakład produkcyjny w Świdnicy. Obecnie świdnicka fabryka produkuje wiodącą, pastę Colgate na rynki Unii Europejskiej .

5 lipca 2008 – „Festiwal Teatrów Ulicznych”

W dniach od 4 do 6 lipca odbył się kolejny już Festiwal Teatrów Ulicznych. Organizatorem jest Świdnicki Ośrodek Kultury. Festiwal to powiązanie i pokazanie różnych form teatralnych zarówno profesjonalnych oraz amatorskich.

11 lipca 2008 – Słupek wjazdowy do Rynku

Przy wjeździe na świdnicki rynek jest już zamontowana nowa wersja blokady wjazdu oraz wyjazdu pojazdów. Po wielu awariach oraz kolizjach z pojazdami , system został zaopatrzony w sygnalizację świetlną. Przebudowano również wjazd od ulicy Łukowej.

13 lipca 2008 – Odremontowany plac Wolności

Po niespełna rocznym remoncie wraca ruch na placu Wolności w Świdnicy. Została wymieniona nawierzchnia oraz zamontowane nowe sygnalizatory świetlne. Plac jest newralgicznym węzłem komunikacyjnym miasta.

17 lipca 2008 – Otwarcie fabryki Nifco

Japońska firma Nifco, jeden z liderów w produkcji dla przemysłu motoryzacyjnego otworzył swój pierwszy zakład w Polsce, w Świdnicy. Inwestycja kosztowała 16 mln zł i dała pracę 65 osobom. To nie koniec, ponieważ rozpoczęła się już budowa drugiej hali produkcyjnej.

19 lipca 2008 – „Festiwal Bachowski”

Rozpoczął się Festiwal Bachowski. Impreza organizowana już od lat przez Świdnicki Ośrodek Kultury, przyciąga coraz większe rzesze melomanów. W tym roku koncert inauguracyjny zgromadził około 800 osób, które mogły wysłuchać opery Le nozze di Figaro (Wesele Figara) Wolfganga Amadeusa Mozarta. To przepiękne widowisko wyreżyserował Jan Peszek, a pomogli mu w tym: Jan Tomasz Adamus (kierownictwo muzyczne), Thomas Harzem (scenografia/światło), Cezary Tomaszewski (ruch sceniczny), Julia Kornacka (kostiumy).

20 lipca 2008 – Przebudowa stadionu

Ruszyły prace modernizacyjne na świdnickim stadionie. W ramach inwestycji zostanie wykonane nowe ogrodzenie oddzielające płytę główną od trybuny, powstanie nowy sektor dla kibiców gości wraz z miejscami siedzącymi na 100 osób, montaż 1500 dodatkowych siedzisk na trybunie głównej, remont szatni dla piłkarzy i sędziów wraz rękawem bezpieczeństwa oraz monitoring całego obiektu.

25 lipca 2008 – Święto policji

Z okazji 89 rocznicy powstania Policji Państwowej odbyła się uroczysta akademia, w której udział wzięli Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu insp. Bogdan Zuba, przedstawiciele władz Powiatu Świdnickiego, Gminy i Miasta Świdnica oraz wójtowie i burmistrzowie miast. Z tej okazji zostali nagrodzeni i awansowani na wyższe stopnie funkcjonariusze pełniący służbę we wszystkich pionach służbowych w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy.

26 lipca 2008 – Basen odkryty

Mieszkańcy Świdnicy mogą już korzystać z basenu odkrytego Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Przed sezonem niecka nr 4 została uszczelniona i pomalowana. Prace pochłonęły 15 tys. zł. Do dyspozycji są 4 niecki, w tym jeden brodzik dla małych dzieci. Bilet normalny wynosi 4 złote, ulgowy 2 złote.

31 lipca 2008 – Pielgrzymka

Ze Świdnicy wyruszyła Piesza Pielgrzymka Świdnicka na Jasną Górę. Po całym dniu wędrowania reprezentanci poszczególnych grup założą sportowe stroje i będą biegać za piłką, ponieważ w trakcie pielgrzymki rozgrywany będzie specjalny turniej. Miasto dla pielgrzymów i zawodników ufundowało specjalne stroje.

2 sierpnia 2008 – Angiograf i tomograf

Już w połowie sierpnia mieszkańcy Świdnicy będą mogli korzystać z tomografu i angiografu, co znacznie wzbogaci świdnicki system medyczny. Do tej pory takie badania były wykonywane w Wałbrzychu oraz we Wrocławiu. Obydwa urządzenia znajdują się w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym „Latawiec” w Świdnicy. Kosztowna, profesjonalna aparatura została zakupiona 18 maja 2007 roku za kwotę 7 milionów od firmy GE Medical System Polska z Warszawy.

18 lipca 2008 – Spotkanie w Urzędzie Stanu Cywilnego

Władze województwa oraz samorządowcy z regionu, konsultowali możliwość przejęcia obiektów od PKP. W trakcie konferencji mowa była również o reaktywacji linii kolejowej ze Świdnicy, przez Sobótkę i Kobierzyce do Wrocławia.

5 sierpnia 2008 – Będą mieszkania przy ul. Świerkowej

Samorządowe Kolegium Odwoławcze uznało, że wydanie pozytywnej decyzji o warunkach zabudowy dla firmy Blackrock Properties było właściwe. Sprawa dotyczy budowy budynków wielorodzinnych przy ul. Świerkowej. Decyzji sprzeciwiali się mieszkańcy domków sąsiadujących z mającymi powstać apartamentowcami.

8 sierpnia 2008 r. Motor dla Komendy

Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy wzbogaciła się o nowy sprzęt. Nowoczesny motocykl marki BMW świdnicka komenda otrzymała od Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Wałbrzychu. Nowy motor ma bardzo wysokie parametry techniczne, 100km/h osiąga w niecałe 3 sekundy. Pojazd o wartości 70 tysięcy złotych już niebawem pojawi się na drogach. Pod koniec roku planowany jest zakup kolejnego pojazdu.

14 sierpnia 2008 – Film “Moje Życie” na stacji Świdnica Przedmieście

Dworzec kolejowy Świdnica-Przedmieście na chwilę stał się planem zdjęciowym do filmu. We wczesnych godzinach porannych niemiecka ekipa filmowa kręciła tam sceny do nowej produkcji pt. „Moje Życie”. Jest to ekranizacja powieści Marcela Reuch-Ranieckiego. Świdnicka stacja stała się idealną imitacją dworca z 1928 roku we Włocławku, to właśnie tam gdzie urodził się główny bohater filmu.

15 sierpnia 2008 – Święto Wojska Polskiego

Jak co roku członkowie organizacji kombatanckich, przedstawiciele świdnickiej Wojskowej Komendy Uzupełnień, samorządowcy spotkali się pod pomnikiem na Placu Grunwaldzkim, by złożyć hołd tym, którzy walczyli za Ojczyznę. Podczas obchodów Święta Wojska Polskiego nadano również stopień podporucznika Wojska Polskiego dwóm zasłużonym świdnickim kombatantom: Maciejowi Witkowskiemu i Czesławowi Klukowi.

29 sierpnia 2008 – sesja Rady Miasta

W sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Świdnicy odbyła się XXII Sesja Rady Miejskiej. Radni mieli do przegłosowania 27 uchwały. Jedną z nich było porozumienie partnerskie pomiędzy miastem Świdnica a miastem Iwano-Frankowsk na Ukrainie. Najwięcej emocji wśród świdnickich radnych wywołała uchwała w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przez Gminę Miasto Świdnica od Spółki Akcyjnej PKP nieruchomości gruntowej położonej w Świdnicy przy ulicy Kolejowej.

30 sierpnia 2008 – Koncerty nad zalewem

W ostatnią sobotę sierpnia Świdnicki Ośrodek Kultury zorganizował nad Zalewem Witoszówka koncert pt. „Zatrzymać Lato!”. Gwiazdami wieczoru, które zagrały dla mieszkańców były zespoły: IRA oraz FEEL. W trakcie festynu odbył się SKRECZfest, konkurs dla młodych DJ-ów. Główną nagrodę, czyli tysiąc złotych oraz support przed występem zespołu FEEL wywalczył DJ Slime ze Świdnicy.

notki prasowe i zdjęcia: Kronika Świdnicy – UM Świdnica
/opr. mn/