Strona główna 112 Świdniczanin handlował fałszywymi monetami

Świdniczanin handlował fałszywymi monetami

0

W ręce wrocławskich i świdnickich policjantów wpadł 48-latek z powiatu świdnickiego, który zajmował się sprzedawaniem przez internet kopii monet okolicznościowych.

Do zatrzymania doszło po tym, jak policjanci z wrocławskiej komendy wojewódzkiej zajmujący się na co dzień zwalczaniem cyberprzestępczości, uzyskali informacją o nielegalnym procederze. Z ich ustaleń wynikało, że mężczyzna oferował kopie monet za pośrednictwem jednego z portali aukcyjnych.

W mieszkaniu zatrzymanego, funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli łącznie kopie 30 monet okolicznościowych, których prawo emitowania ma wyłącznie Narodowy Bank Polski oraz kopie 2 monet, które są w obiegu pieniężnym w USA. Ponadto zabezpieczono komputer i dysk twardy – mówi Wojciech Jabłoński z dolnośląskiej policji.

Obecnie policjanci i prokuratura, która w tej sprawie prowadzi śledztwo, wyjaśniają wszystkie okoliczności nielegalnego procederu. – W świetle obowiązujących przepisów kodeksu karnego, za tego typu przestępstwo przeciwko obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności – dodaje Jabłoński.

Zabezpieczone monety będą teraz dokładnie przebadane przez ekspertów Narodowego Banku Polskiego. Mężczyzna, po wykonaniu czynności z jego udziałem, został zwolniony.

Należy pamiętać, że wszelkie kopie środków płatniczych emitowanych przez Narodowy Bank Polski, a takimi też są monety okolicznościowe, są nielegalne i puszczanie ich w obieg, a tym samym ich posiadanie jest przestępstwem z artykułu 310 Kodeksu Karnego. W przypadku zetknięcia się z tego typu nielegalnym procederem powinniśmy powiadomić Policję lub Prokuraturę – przypomina policjant.

/KWP Wrocław, opr. mn/