Strona główna 0_Slider Świdnickie parki w rewitalizacji. Co ze Strzelnicą?

Świdnickie parki w rewitalizacji. Co ze Strzelnicą?

15

Chociaż znajduje się on między dwoma dużymi osiedlami, niewielu mieszkańców decyduje się na spacer po parku Strzelnica poza dwiema głównymi ścieżkami. Łatwo tam trafić na wiele nieprzyjemnych niespodzianek. Czy jest szansa, by największy teren zielony w mieście stał się bardziej przyjazny dla świdniczan?

Teren o powierzchni 16,5 ha służył w przeszłości za strzelnicę kawalerii i artylerii. Po II wojnie światowej miejsce to było wykorzystywane przez stacjonujące w mieście wojska rosyjskie. W latach 60. ubiegłego wieku służby więzienne, policja, czy straż przemysłowa ćwiczyła tam strzelanie. Pamiątką po tych czasach jest obecnie jedynie nazwa parku oraz specjalne ściany tzw. kulochwyty.

Wielu mieszkańców, ze względu na bliskie sąsiedztwo Osiedla Młodych i Osiedla Zawiszów, widziałoby w tym miejscu teren rekreacyjny. Z zapytaniem dotyczącym potencjalnych planów rewitalizacji Strzelnicy zwrócił się ostatnio do miejskich urzędników radny Marcin Paluszek. Zapytał on, czy miasto planuje w najbliższym czasie podjęcie kroków w celu uporządkowania parku, a także, czy istnieją plany przygotowania koncepcji zagospodarowania tego terenu.

Park “Strzelnica” mógłby być atrakcyjnym miejscem rekreacji dla świdniczan, przy zachowaniu jego wartościowych walorów naturalnych. W parku tego typu mogłaby się znaleźć edukacyjna ścieżka przyrodnicza oraz park linowy. Biorąc pod uwagę tradycje tego miejsca proponuję również zabiegać o budowę strzelnicy sportowej w ramach programu budowy i modernizacji strzelnic, realizowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej – twierdzi wiceprzewodniczący świdnickiej Rady Miejskiej.

Na wielką przemianę parkowego terenu nie ma w najbliższym czasie większych szans. Jak wyjaśnia prezydent Świdnicy, odpowiadając na zapytanie radnego, “park Strzelnica jest objęty bieżącym utrzymaniem w ramach zawartej umowy”, zaś w razie potrzeb prowadzone są prace pielęgnacyjne drzewostanu wzdłuż ciągów pieszych. – Z uwagi na istotny wkład własnych środków na realizowane i planowane zadania inwestycyjne dot. parków, obecnie nie jest przygotowywana koncepcja zagospodarowania parku Strzelnica – tłumaczy Beata Moskal-Słaniewska.

Michał Nadolski
[email protected]
fot. Artur Ciachowski