Strona główna 0_Slider Świdnickie parki w rewitalizacji. Co ze Strzelnicą?

Świdnickie parki w rewitalizacji. Co ze Strzelnicą?

15

Chociaż znajduje się on między dwoma dużymi osiedlami, niewielu mieszkańców decyduje się na spacer po parku Strzelnica poza dwiema głównymi ścieżkami. Łatwo tam trafić na wiele nieprzyjemnych niespodzianek. Czy jest szansa, by największy teren zielony w mieście stał się bardziej przyjazny dla świdniczan?

Teren o powierzchni 16,5 ha służył w przeszłości za strzelnicę kawalerii i artylerii. Po II wojnie światowej miejsce to było wykorzystywane przez stacjonujące w mieście wojska rosyjskie. W latach 60. ubiegłego wieku służby więzienne, policja, czy straż przemysłowa ćwiczyła tam strzelanie. Pamiątką po tych czasach jest obecnie jedynie nazwa parku oraz specjalne ściany tzw. kulochwyty.

Wielu mieszkańców, ze względu na bliskie sąsiedztwo Osiedla Młodych i Osiedla Zawiszów, widziałoby w tym miejscu teren rekreacyjny. Z zapytaniem dotyczącym potencjalnych planów rewitalizacji Strzelnicy zwrócił się ostatnio do miejskich urzędników radny Marcin Paluszek. Zapytał on, czy miasto planuje w najbliższym czasie podjęcie kroków w celu uporządkowania parku, a także, czy istnieją plany przygotowania koncepcji zagospodarowania tego terenu.

Park “Strzelnica” mógłby być atrakcyjnym miejscem rekreacji dla świdniczan, przy zachowaniu jego wartościowych walorów naturalnych. W parku tego typu mogłaby się znaleźć edukacyjna ścieżka przyrodnicza oraz park linowy. Biorąc pod uwagę tradycje tego miejsca proponuję również zabiegać o budowę strzelnicy sportowej w ramach programu budowy i modernizacji strzelnic, realizowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej – twierdzi wiceprzewodniczący świdnickiej Rady Miejskiej.

Na wielką przemianę parkowego terenu nie ma w najbliższym czasie większych szans. Jak wyjaśnia prezydent Świdnicy, odpowiadając na zapytanie radnego, “park Strzelnica jest objęty bieżącym utrzymaniem w ramach zawartej umowy”, zaś w razie potrzeb prowadzone są prace pielęgnacyjne drzewostanu wzdłuż ciągów pieszych. – Z uwagi na istotny wkład własnych środków na realizowane i planowane zadania inwestycyjne dot. parków, obecnie nie jest przygotowywana koncepcja zagospodarowania parku Strzelnica – tłumaczy Beata Moskal-Słaniewska.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl
fot. Artur Ciachowski

 • Czytelnik

  Kawał porządnego terenu, po uporzadkowaniu , organizowałbym tam np. dni Świdnicy , miejsce idealne , a nie ten OSiR .

  • Siostra Bernadetka

   Odczep się od strzelnicy. Strzelnica to Strzelnica a nie żaden park.

   • henryk

    To jedyne naturalne miejsce w Świdnicy.Wymaga jedynie sprzątania i nadzoru.

    • Cjapek

     Naturalne środowisko ćpunów i prostytucji. To jedyne co jest w nim naturalnego.
     Zrownać z ziemią zabudowę, oczyścić i zrobić zadbany park linowy z jakimś ogrodem wypoczynkowym.

     • Krzysiek

      To tam jest prostytucja? Gdzie? Proszę o info 🙂

     • Cjapek

      wejdź tam po 21

 • Czytelnik

  Może sprzatanie Strzelnicy tak jak Fleszy

 • Walduś

  Sprzątanie tak,karczowanie zdecydowanie nie.

  • Cjapek

   Cięcie próchna tak, w każdej ilości, zdrowych drzew nie.

 • nmisiek

  A zostawmy choć skrawek dziczy w tym mieście. Czy wszystko musi być uporządkowane i ugładzone zgodnie z zasadami savoir-vivre? Gdzie można rozpalić ognisko, wypić choćby piwo, wydrzeć japę, polec na glebie?

 • Mareczek

  Są miasta w Polsce które maja różne fajne pomysły na takie miejsca. U nas najszybciej zakończy się wycinką drzew i kilkoma nowymi klombami z tysiącami kwiatów 😉

  • Maciej Miłosz

   Pokolenia bylejakości prl muszą przeminąć. Co z tego, że młodzi na dole mają pomysły jak wszystko rozbija się o beton na górze. Niedasizm, panie co pan i linia najmniejszego oporu w postaci odmalowywania elewacji i sadzenia kwiatków. W Świdnicy od lat nie powstała jakaś odkrywcza inwestycja, którą można by się pochwalić gdzieś dalej niż na lokalnych portalach.

 • Krzysztof Czarnecki

  Lansowany bez żadnej miary przez Ś24 radny Paluszek nie wie, że kryta strzelnica powstaje na ul. Łącznej?

 • KrissKross

  To, że dziadostwo się zjechało po 45 i zdewastowało to piękne miasto, to się nie dziwię. Ale to, że 3 pokolenie przyzwala i chce konserwować dewastację “dzikimi terenami” to jest Sami Swoi 4.

 • Czytelnik

  Dla Zawiszowa , jest piekny teren za Colgate , Jest woda , zrobić ławki , miejsca na grilla , i całe rodziny z Zawiszowa by tam waliły . prosze sie tam przejechac rowerem i zobaczyć jak fantastyczne to może być miejsce wypoczynku .