Zapowiadane inwestycje na Grabach i w strzegomskim parku miejskim właśnie się rozpoczęły. Na realizację tej inwestycji gmina otrzymała dofinansowanie w wysokości prawie 5 mln zł ze środków unijnych.
– Rewitalizacja parku miejskiego i dzielnicy Graby z pewnością wpłynie na estetykę miasta i zdecydowanie poprawi jego wizerunek. Zakończenie prac nastąpi w 2019 r. Roboty budowlane w pierwszej kolejności obejmą teren wzdłuż ul. Dolnej, co w połączeniu z przebudową jezdni i chodników całkowicie i trwale zmieni na lepsze wizerunek Grabów i uczyni z nich miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców innych części miasta i sołectw. Powstaną m. in.: plac zabaw na skwerze przy skrzyżowaniu ulic Wałbrzyskiej i Dolnej, zjeżdżalnie linowe i fontanna posadzkowa. Ponadto uzupełniona będzie zieleń, posadowione zostaną nowoczesne lampy oświetlające teren, zostanie przygotowane miejsce i przyłącza elektryczne pod kino plenerowe – wylicza Tomasz Wanecki ze strzegomskiego ratusza.
W kolejnym etapie przebudowany zostanie park miejski pomiędzy ul. Kasztelańską a Dolną. Powstaną fontanny, place i urządzenia zabawowe oraz atrakcyjna zieleń. Dla młodszego pokolenia powstanie park kalisteniczny (w pobliżu ul. Świdnickiej), gdzie młodzież będzie mogła ćwiczyć na specjalnych drążkach i poręczach. Dodatkowo powstanie mały ogród botaniczny, pergola z huśtawkami, warzywnik miejski, podwyższona rabata – dostępna dla niepełnosprawnych i górka saneczkowa.
Odrestaurowane zostaną też mury miejskie, odbudowana będzie baszta na cele działalności wystawienniczej, prowadzonej przez organizacje pozarządowe, i nastąpi podświetlenie elementów zieleni i estakady w rejonie ul. Świdnickiej. – Widać, że ta część Strzegomia zaczyna się zmieniać. Już nie mogę doczekać się efektów – mówi pani Iwona, mieszkanka ul. Dolnej.
/UM Strzegom, opr. mn/

![Lokalni samorządowcy z wojewodą Anną Żabską rozmawiali o budowie miejsc schronienia [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/04/DSC_8935-238x178.jpg)


![Lutomia Górna. Pożar mieszkania i poddasza w budynku wielorodzinnym [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/04/Lutomia-Gorna-pozar-mieszkania-2026.04.16-3-100x75.jpg)




![Pałac Gruszów wypełnią koncerty i wydarzenia kulturalne. Wygraj zaproszenie na jedno z nich! [KONKURS]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/04/fot.-Palac-Gruszow-100x75.jpg)
![Nowowiejski w jazzowej odsłonie. Wyjątkowy koncert trzech znakomitych artystów wkrótce w Świdnicy [KONKURS]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/04/Promo-Nowowiejski-plakat-100x75.jpg)