Strona główna 0_Slider Sprawdzili zamożność samorządów. Jak wypadła Świdnica?

Sprawdzili zamożność samorządów. Jak wypadła Świdnica?

0

Już po raz kolejny magazyn „Wspólnota” opublikował ranking najbogatszych gmin, województw i miast w Polsce. Jego autorzy wzięli pod uwagę dochody jednostek samorządu terytorialnego. W wynikach nie ma wielkich niespodzianek. Pozycję liderów utrzymały Kleszczów, Polkowice, Sopot, Warszawa i województwo mazowieckie. Na którym miejscu zestawienia znalazła się Świdnica, powiat świdnicki i poszczególne miasta powiatu?

Jak tłumaczą autorzy rankingu, zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w zestawieniu jest identyczna jak rok temu. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych, ponieważ w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych takie dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ dużej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu, ale jest to awans incydentalny i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności. – Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu (zamożność) – tłumaczy profesor Paweł Swianiewicz, współautor rankingu.

Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwane janosikowe. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych – chodzi o to, aby porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej. Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków – wyjaśnia Swianiewicz.

Według rankingu magazynu „Wspólnota” na czele najbogatszych województw znalazły się: mazowieckie, dolnośląskie i zachodniopomorskie. W zestawieniu najzamożniejszych stolic województw pierwsze trzy miejsca zajęły: Warszawa, Opole i Wrocław. W przypadku miast na prawach powiatu były to: Sopot, Płocki i Świnoujście, zaś wśród miast powiatowych: Polkowice, Piaseczno i Zakopane. Jeśli chodzi o same powiaty, na czele zestawienia znalazły się: powiat człuchowski (woj. pomorskie), przysuski (woj. mazowieckie) oraz przasnyski (woj. mazowieckie). W kategorii miast czołówkę stanowią: Dziwnów, Krynica Morska, Gniewno, natomiast wśród gmin wiejskich: Kleszczów (woj. łódzkie), Rewal (woj. zachodniopomorskie) i Rząśnia (woj. łódzkie).

Świdnica w swojej kategorii zajęła 75 lokatę (3027,62 zł dochodu na mieszkańca), przy czym w ubiegłych latach miasto plasowało się na miejscach: 96 (2016 rok), 68 (2015 rok), 87 (2014 rok), 71 (2013 rok).

Gmina Świdnica zajęła w kategorii gmin wiejskich 433 miejsce (2969,65 zł per capita), powiat świdnicki w kategorii powiatów – 172 miejsce (709,79 zł). W kategorii miast Żarów zajął 138 lokatę (3188,35 zł), Świebodzice – 192 (3007,35 zł), Strzegom – 237 (2911,94 zł), Jaworzyna Śląska – 533 (2462,92 zł).

Michał Nadolski
[email protected]