Strona główna 0_Slider Specjaliści w Kościele Pokoju. Czy znajdą pomysł na idealną promocję turystyczną?

Specjaliści w Kościele Pokoju. Czy znajdą pomysł na idealną promocję turystyczną?

0

Jak zachęcić turystów do odwiedzania miejsc z listy światowego dziedzictwa i samej Świdnicy? 30 specjalistów od  zarządzania miejscami  UNESCO rozmawia o ich ochronie i promocji, a także o migracji ludności na Śląsku po drugiej wojnie światowej.

Do Świdnicy na zaproszenie Międzynarodowego Centrum Kultury z Krakowa w ramach Heritage Academy 2018 przyjechali goście z  Polski, Słowacji, Czech, Węgier, Niemiec i Ukrainy, wśród których są muzealnicy, pracownicy urzędów konserwatorskich. – Szkoła letnia organizowana jest od 2009 roku i jest to efekt współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej. W 2007 roku ministrowie państw GW powołali specjalną grupę ds.dziedzictwa kulturowego, za której prowadzenie odpowiada nasze centrum – mówi Michał Wiśniewski. Od ponad 10 lat organizowane są konferencje w ramach programu Forum Dziedzictwa Europy Środkowej. Raz do roku centrum zaprasza przede wszystkim młodszych pracowników sektora kultury do uczestniczenia w programach edukacyjnych. – Zawsze trwa to tydzień, spotykamy się w Krakowie, a później jedziemy do wybranego miejsca, posiadającego status miejsca UNESCO. Za każdym razem jest to w innym kraju. Byliśmy już w Pannonhalma na Węgrzech, w Bańskiej Szczawnicy na Słowacji, w Telč w Czechach. W tym roku czas na Polskę – tłumaczy przedstawiciel MCK. – W ubiegłym roku obchodziliśmy 500-lecie Reformacji, w tym roku przypada 400-lecie wybuchu wojny trzydziestoletniej. Obie te rocznice łączą si z Kościołem Pokoju, stąd nasza decyzja, by tematem był właśnie Kościół Pokoju.

Letnie spotkania służą integracji, ale równocześnie mają wymiar praktyczny. – Zapraszamy uczestników do krótkich warsztatów, które służą zastanowieniu się nad konkretnym, wybranym problemem, charakterystycznym dla danego miejsca, a których rozwiązanie poprawi zarządzanie zabytkami z listy UNESCO – mówi Michał Wiśniewski. – Tutaj w Świdnicy chcemy się zastanowić nad kwestią integracji wizualnej miasta: na ile turysta przyjeżdżający do Świdnicy może odnaleźć najważniejsze zabytki, jakiej informacji wciąż brakuje? Patrząc na miasto widać ogromną zmianę na przestrzeni 10, 15 lat i to jest fantastyczny postęp. Być może spojrzenie osób z zewnątrz, zajmujących się zawodowo zabytkami i w pewnym stopniu także turystyką, pozwoli wypracować konkretne podpowiedzi, pomocne w jeszcze lepszym informowaniu turystów.

W projekt są zaangażowane polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej, Urząd Ochrony Zabytków Republiki Słowackiej, Departament ds. Dziedzictwa Kulturowego Urzędu Premiera Węgier oraz Międzynarodowe Centrum Kultury. Dzisiaj uczestnicy spotkali się m.in. z biskupem Waldemarem Pytlem, Bożeną Pytel (koordynuje projekty związane z konserwacją Kościoła Pokoju), dr Stephanem Aderholdem (muzykolog, opiekun archiwum Kościoła Pokoju) i Markiem Świdrakiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podsumowanie warsztatów zaplanowano na najbliższą sobotę w Muzeum Dawnego Kupiectwa.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

/w artykule zostały wykorzystane materiały prasowe/

Zdjęcia Dariusz Nowaczyński