Strona główna 0_Slider Rynek znów zmienił się w teatralną scenę

Rynek znów zmienił się w teatralną scenę [FOTO/VIDEO]

1

Spektakl  “Żeglarze siedmiu mórz” rozpoczął XXI odsłonę Festiwalu Teatru Otwartego w Świdnicy. Wydarzenie z licznymi atrakcjami i przedstawieniami zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, potrwa do niedzieli.

Pierwszy dzień festiwalu przyciągnął dziesiątki gości. Pierwszym spektaklem tegorocznej edycji imprezy byli “Żeglarze siedmiu mórz” Teatru Rozrywki “Trójkąt”, skonstruowany z nieprawdopodobnych fabuł, w większości opartych na rzeczywistych wydarzeniach, acz mocno zmienionych i ubarwionych. Jego osią jest powrót na ląd dwóch skonfliktowanych “wilków morskich”, którzy snują swoje opowieści, a “szczury lądowe”, prowadzące nudne, domowe życie, z zazdrością się temu przysłuchują.

Godzinę później publiczność rozbawił ironią, ciętą ripostą, humorem, wartką akcją i lekką fabułą “Punch & Judy” Teatru A3. Kolorowy świat żartu wciągnął zarówno dzieci, jak i dorosłą publiczność w historię rodem z każdej typowej miejskiej społeczności: Punch — rozbrykany wisus i wrzaskliwa matrona Judy toczą walkę podjazdową o dowodzenie w sytuacjach, które zdarzają się wszystkim i na co dzień.

O godzinie 20.00 na dziedzińcu pod Wieżą Ratuszową najmłodszych i trochę starszych bawił “Klaun w Balonie” Teatru Klauna Feliksa. Feliks na oczach widzów realizował marzenie o lataniu. Pomysłowy klaun zorganizował wielką wyprawę balonem, skonstruował helikopter i podjął próbę wystartowania zbudowanym przez siebie samolotem. Podczas spektaklu dzieci poznał tajemnice pantomimy, iluzji, muzyki i żonglerki.

Kulminacją piątkowych wydarzeń był spektakl “27 krótkich spojrzeń” grupy LINEACT, będący ruchową rozprawą artystów z tematem poszukiwania miłości. Tańcem i muzyką opowiedzieli historię o spotkaniu z drugim człowiekiem i tęsknocie za bliskością. O obecności, którą doceniamy dopiero doświadczając nieobecności. W spektaklu tradycyjne, obrzędowe myślenie o relacji dwojga ludzi zderzone zostało ze współczesną kulturą wielozadaniowości, ciągłą pogonią, mijaniem się, i sytuacją, gdy sfera rzeczywistości miesza się ze sferą wspomnień i marzeń – zobrazowanych widowiskowym podniebnym tańcem na linach.

Jak wygląda program na sobotę?

  • 16.00—19.00 „Ale Heca” Strefa zabawy, Rynek — dziedziniec pod Wieżą Ratuszową (plac c),
  • 17.00 „Smerf Ważniak” Teatr Terminus A Quo, Rynek (plac a),
  • 18.00 „Bill Bombadill” FRIKart, Rynek (plac b),
  • 19.00 „Magiczne drzwi” Teatr Alelale, Rynek — dziedziniec pod Wieżą Ratuszową (plac c),
  • 20.00 „Matka Polka od wszystkiego” Niezależny Zespół Primberki, sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury (Rynek 44),
  • 21.30 „Mistrz i Małgorzata” Teatr Formy, Rynek (plac a).

plac a — wejście do biur ŚOK przy słupie ogłoszeniowym

plac b — wejście główne do Teatru

plac c — dziedziniec pod Wieżą Ratuszową

/opr. mn/

fot. Dariusz Nowaczyński, mn