Strona główna 0_Slider Pięć dni bez ciepłej wody

Pięć dni bez ciepłej wody

10

W przyszłym tygodniu rozpocznie się pięciodniowa przerwa technologiczna w świdnickiej ciepłowni. Przez ten czas do wszystkich gospodarstw korzystających z usług MZEC nie będzie docierać ciepła woda.

Jak informują przedstawiciele Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej w Świdnicy, w dniach 27 lipca do 31 lipca 2018 roku nastąpi postój całej ciepłowni Zawiszów. – Postój spowodowany jest koniecznością wykonania prac wymiany armatury na ciepłowni oraz wykonania połączenia magistral ciepłowniczych. Spowoduje to wstrzymanie dostawy ciepła (na potrzeby technologii i ciepłej wody użytkowej) dla wszystkich odbiorców na terenie Miasta Świdnica – mówi Witold Tomkiewicz, rzecznik spółek miejskich.

Dodaje przy tym, że MZEC ma prawo do planowanej przerwy w dostarczaniu ciepłej wody w okresie poza sezonem grzewczym na podstawie rozporządzenia ministra gospodarki, a także umów zawartych z odbiorcami. – Rozumiemy, że wstrzymanie dostawy ciepła wiąże się dla Państwa z problemem organizacyjnym. Prace zostaną wykonane najszybciej jak to możliwe. Za utrudnienia bardzo przepraszamy – zapewnia Tomkiewicz.

Według danych zawartych w “planie zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla Miasta Świdnicy w perspektywie do 2030” zaktualizowanym w 2016 roku, do miejskiej sieci ciepłowniczej podłączonych było blisko 9,5 tys. mieszkań, czyli blisko 40% świdnickich domostw. Cały czas trwa jednak rozbudowa sieci, dzięki czemu do ciepłociągów podłączane są kolejne budynki, także w centrum Świdnicy.

Zapowiedź pięciodniowej przerwy technologicznej nie spotkała się z gorącym przyjęciem między innymi tych mieszkańców, których mieszkania zostały niedawno podłączone do sieci ciepłowniczej. – Na siłę nas podłączyli, na siłę uszczęśliwili… Spółdzielnia kazała nam zlikwidować junkersy, a teraz okazuje się, że przez pięć dni pół Świdnicy będzie pozbawione ciepłej wody – mówi jeden ze świdniczan. Obawia się przy tym, że po zakończeniu planowanych prac przez kolejne dni będzie dochodziło do awarii, dodatkowo przedłużających czas braku dostępu do ciepłej wody.

Michał Nadolski
[email protected]