Strona główna 0_Slider Od rana zimna woda w kranach. Ciepłownia wstrzymuje pracę

Od rana zimna woda w kranach. Ciepłownia wstrzymuje pracę

23

To ostatni moment na gorącą kąpiel dla wszystkich świdniczan, których mieszkania są podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej. Jedyny zaopatrujący w ciepło o tej porze roku kocioł ciepłowni przy ulicy Pogodnej zostanie wyłączony w nocy z 26 na 27 lipca.

Jak informowaliśmy wcześniej, w piątek rozpocznie się pięciodniowa przerwa technologiczna. – Głównym powodem przerwy w pracy ciepłowni jest wymiana dwóch zasuw, niezwykle istotnych dla bezpiecznej pracy całego systemu ciepłowniczego, które w przypadku awarii pozwalają odciąć kocioł od sieci i bezpiecznie przeprowadzić naprawę jednego lub drugiego. Zasuwy mają już ponad trzydzieści lat, i mimo, że były używane dosłownie kilka razy w tym czasie, w ciągu ostatniej zimy w sytuacji awaryjnej zawiodły – wyjaśnia Witold Tomkiewicz, rzecznik spółek miejskich.

Pojedyncza zasuwa waży około 1,5 tony a operacja ich wymiany, począwszy od harmonogramu zamykania poszczególnych sekcji sieci ciepłowniczej, poprzez różne warianty rozbiórki starych zasuw po zakup nowych podnośników została bardzo precyzyjnie zaplanowana, by przerwę ograniczyć do minimum – dodaje Tomkiewicz. Z tego też powodu prace trwać będą przez weekend.

Według danych zawartych w “planie zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla Miasta Świdnicy w perspektywie do 2030” zaktualizowanym w 2016 roku, do miejskiej sieci ciepłowniczej podłączonych było blisko 9,5 tys. mieszkań, czyli blisko 40% świdnickich domostw. Cały czas trwa jednak rozbudowa sieci, dzięki czemu do ciepłociągów podłączane są kolejne budynki, także w centrum Świdnicy.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

 • Randon

  Świdnica winna powoli myśleć nad budową drugiej elektrociepłowni. W razie awarii obecnej lub magistrali łączącej ciepłownię z osiedlami mieszkańcy zostaną pozbawieni ciepłej wody i ogrzewania nawet na kilka dni (w zależności od stopnia awarii)

  • nmisiek

   Jeśli już to ciepłowni, a nie elektrociepłowni, a poza tym “nieszczęścia chodzą parami”. No i klops. A na poważnie nie sądzę aby w takiej Świdnicy było to konieczne, większe miasta dają sobie radę z jedną ciepłownią. Zresztą, gdyby były dwie to każda zasilałaby “swoich” odbiorców, zatem w razie awarii czy remontu tylko oni będą odcięci od ciepła. Nie można przekierować ciepła do innych z różnych powodów np. linie przesyłowe, moc ciepłowni itd. Kto buduje dwie, a nawet więcej ciepłowni jeśli moc jednej wystarczy?

   • Wiktor Lis

    A co w przypadku kiedy w zimie coś się zepsuje ? Nie ma żadnego systemu zastępczego- co wtedy ???? Myślisz, że części do takiego kotła kupisz w Leroy ? 😉 Należałoby pomyśleć o budowie jakiegoś systemu zastępczego, w szczególności, że do sieci MZEC są podłączane kolejne gospodarstwa domowe.

    • AnkaH

     taniej będzie wyposażyć wszystkich w farelkę awaryjną i ciepły koc 😀

    • nmisiek

     Rozumiem, że chcesz używać dwóch ciepłowni do wykonywania czegoś do czego wystarczy jedna. Ciekawe podejście. A co jak awarii ulegną dwie? Budować trzy na wszelki wypadek? Może cztery?
     Wydaje mi się, że po to są remonty, przeglądy, naprawy by ustrzec się przed niespodziewanymi awariami. A jeśli już nastąpią, czego nikt sobie nie życzy, to kilkudniowy brak ciepła nikogo nie zabije. Koc, ciepłe kacie, gorąca herbata i po sprawie. Inaczej wejdziemy w paranoje. Może zaczniemy łączyć po kilka rur dostawczych, bo jak jedna pęknie, to inną nitką dostaniemy ciepło. Wszak awarie rur częstsze niż całych bloków ciepłowniczych. To samo z prądem, gazem, wodą zimną – po kilka linii, od kilku dostawców na jedno mieszkanie.

     • Wiktor Lis

      Ale kto mówi o budowie drugiej ciepłowni ? Piszę o jakimś systemie zastępczym- w TEJ ciepłowni.

     • nmisiek

      Co to znaczy “system zastępczy w tej ciepłowni”. Ta ciepłownia ma ( w uproszczeniu) piec, kocioł i paliwo. Zatem czym i w czym ma palić zastępczo? W jednej ciepłowni dwa systemy grzewcze, a każdy o równej mocy grzewczej. I po co? Dla 5 dni w roku?

   • Randon

    Można połączyć kilka ciepłowni w jeden system. Wtedy w razie awarii jednej z nich lub przyłącza od niej do sieci pozostałe przejmują zadanie. I mieszkańcy mają w domach 10~15oC zamiast 5oC bo nie było systemu awaryjnego.

    • nmisiek

     Jeżeli moc tej jednej ciepłowni jest wystarczająca aż nadto dla miasta Świdnica to po co budować inną ciepłownię, która co i komu ma dostarczać. Taki Wrocław ma chyba jedną ciepłownię i też ma przerwę remontową, nie ma problemu.
     Nie pojmuję też sposobu przesyłu ciepła z jednej ciepłowni do drugiej po awarii pierwszej. No bo wpiąć się w rury w połowie drogi nie można – są tam pompy przesyłowe i inna aparatura. Musisz przesyłać ciepło z jednej ciepłowni do drugiej by tamta wysyłala dalej.

  • kb

   A pamiętacie akcję burzenia komina i pozostałych budynków zrujnowanej ciepłowni, która miałaby największe szanse służyć za zapasową (jeszcze 10 lat temu działała)?

  • Swidniczanin

   Ale po co ileś ciepłowni, skoro wydoli jedna duża? Nie bez powodu zlikwidowano tą na osiedlu (kupę czasu była nieczynna) i tą na Zarzeczu. Utrzymanie tego też kosztuje, resztę wytłumaczyli inni w postach poniżej. To trochę tak, jak była susza, rzeki wyschły a niektórzy pisali, że trzeba elektrowni dobudować bo system nie wydala, bo linie przesyłowe się grzeją i inne bzdury, z których się śmiałem. Nie. Dobudowanie elektrowni (nawet atomowej) nic w tym przypadku nie da, bo nie ma czynnika, który ją napędza czyli wody. Konserwacje trzeba przeprowadzać i tak to czasami bywa, że jakiś czas nie będzie wody bo rurociąg trzeba wymienić czy nie będzie ciepłej wody, będzie przerwa w dostawie energii elektrycznej lub gazu. Życie. Nawet niektóre zakłady mają miesięczny przestój celem przeprowadzenia napraw i konserwacji maszyn i w tym momencie nie zarabiają. Trzeba się przemęczyć i tyle.

 • YES

  cholera,no i zawiodła polityka ciepłej wody w kranie 🙂

  • Siostra Bernadetka

   Cholera skoro kocioł wyłączony to chyba można zrobić przepięcie do innego wolnego poza sezonem grzewczym.

   • Wiktor Lis

    ….no chyba, że nie ma innego kotła…

    • Siostra Bernadetka

     A w sezonie grzewczym też na tym jednym kotle jadą?

     • Swidniczanin

      Dlatego robią teraz w lecie. Bez ciepłej wody można jakoś przebiedować ten tydzień. Miałem niedawno remont łazienki. Umyć się szło, kąpałem się po rodzinie i nie było problemu. W ostateczności możesz sobie zagrzać wody w garnku do umycia. Bez ogrzewania w zimie jest już znacznie gorzej a była zeszłej zimy jakaś awaria i osiedle nie miało ogrzewania. Nic nie zawiodło, jest to normalna konserwacja.

     • Siostra Bernadetka

      Da się nawet maluchem pięcioosobową rodziną do Bułgarii. Tylko po co?.

     • Swidniczanin

      Można nawet i rowerem albo hulajnogą ale jaki to ma związek z tematem? Na czas konserwacji kocioł trzeba wyłączyć, pewnie spuścić z niego wodę i dopiero zabierać się za wymianę tych zasuw. Inaczej się nie da i trzeba to zrozumieć. Ja nie biadoliłem, jak nie miałem kabiny w łazience, tylko poprosiłem ludzi o możliwość kąpieli i problemu nie było. Jak umywalka była nieczynna bo świeżo położone kafelki na podłodze, to goliłem się w kiblu. Więc skoro ja dałem sobie z tym radę, to i Ty przeżyjesz.

     • Siostra Bernadetka

      Ja mam piecyk dwufunkcyjny i kicham na MZEC.

     • Swidniczanin

      Ja tak samo i lepiej na tym wychodzę, do tego żeliwne grzejniki, które dłużej się grzeją i dłużej trzymają ciepło, przez co piec nie włącza się co chwilę. W sezonie grzewczym płacę więcej, w lecie mniej. Zimno mi to sobie włączam kiedy chcę i nie zamienię tego na nic innego 😉

 • Krzysiek

  Dzisiaj już ciepła leci. To koniec remontu?

  • Politolog z Katowic

   No właśnie nie wiem. Tak szybko skończyli czy zaczynają znów od poniedziałku?

 • michbaner

  Dzisiaj jest sobota, a ciepła woda była. To co, remont już się skończył, czy może swidnica.24pl
  złe informacje podaje ?