Strona główna 0_Slider Neptun zszedł na ziemię. Na fontannie trzymał go tylko trójząb

Neptun zszedł na ziemię. Na fontannie trzymał go tylko trójząb

0

Trwają prace konserwatorskie przy fontannowych rzeźbach, stojących na świdnickim Rynku. We wtorek zdemontowana została figura Neptuna. Trafi on teraz do pracowni, w której przejdzie renowację.

Fontanna z Neptunem na Rynku w Świdnicy, powstała w miejscu dawnej drewnianej studni, która spłonęła podczas wielkiego pożaru miasta w 1716 roku. Wybudowana została z funduszy miejskich w 1732 roku. Autorem fontanny jest znany i ceniony w tym czasie rzeźbiarz Georg Leonard Weber – wyjaśnia Sławomir Oleszczuk, autor programu konserwacji fontanny.

Gruntowny remont Neptun przeszedł w roku 1933. Po wojnie renowacje fontanny zostały wykonane w latach 1988 i 1993. Po długich latach oczekiwania, w tym roku rozpoczęto remont wszystkich czterech fontann na Rynku. ​​– Głównym celem przeprowadzanych prac jest gruntowny remont fundamentów fontanny z Neptunem. Ustabilizowanie popękanych i wielokrotnie naprawianych fundamentów oraz właściwe uszczelnienie misy fontanny. Remont fundamentów uchroni elementy kamienne przed destrukcją. Prace konserwatorskie będą prowadzone w pracowni po demontażu – wylicza Oleszczuk.

We wtorkowy poranek ekipy zajmujące się renowacją rzeźb zdemontowały figurę Neptuna. Jak tłumaczy Danuta Mazur, kierownik prac konserwatorskich, było to konieczne, ponieważ w ramach remontu wymieniana będzie instalacja wodna znajdująca się wewnątrz fontannowej rzeźby. Dodatkowo okazało się, że Neptun trzymał się pionu niemal wyłącznie z uwagi na przytwierdzenie do metalowego trójzębu. Charakterystyczny element także został zdemontowany i podobnie jak figura przejdzie on renowację w pracowni konserwatorskiej.

Wszystkie prace konserwatorskie mają się zakończyć przed listopadem 2018 roku. Mają one pochłonąć 1,3 mln złotych. Ich realizację powierzono firmom Renovatorium Konserwacja Obiektów Zabytkowych Maciej Mazur z Krakowa i PHU BANEX Antoni Banach z Warszawy.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułPrzyszli na domówkę. Wychodząc okradli gospodarzy
Następny artykułUczniowie porządkowali polskie nekropolie na Kresach