Strona główna 0_Slider Mistrzowie parkowania

Mistrzowie parkowania [FOTO]

34

“Tylko na chwileczkę” – to najczęstsze tłumaczenie kierowców zostawiających samochody na całej szerokości chodnika, na wjazdach, a nawet na środku jezdni. Przykładów zarejestrowanych w Świdnicy każdego tygodnia jest kilkanaście.

Na zdjęciach czytelników Swidica24.pl po raz kolejny widać całą gamę możliwości kierowców, dla których inni użytkownicy dróg nie istnieją.

pl. Grunwaldzki
pl. św. Małgorzaty
ul. Budowlana
ul. Dąbrowskiego
ul. Kanonierska
ul. Księcia Bernarda
ul. Łukasińskiego
ul. Łukasińskiego
ul. Łukasińskiego
ul. Łukowa
ul. Okrężna
ul. Stęczyńskiego
ul. Stęczyńskiego
ul. Stęczyńskiego
ul. Waryńskiego
ul. Waryńskiego

Na zdjęcia do cyklu „Mistrzowie parkowania” czekamy WYŁĄCZNIE pod adresem kontakt@swidnica24.pl. Proszę dopisać, gdzie zostało wykonane zdjęcie. Jeśli czytelnicy uważają, że podczas parkowania uwiecznionego na zdjęciu zostały złamane przepisy i oczekują ukarania kierowców, mogą zdjęcia i informację o niezgodnym z przepisami parkowaniu zgłosić policji.

/opr. mn/

 • Łukasz

  Nie rozumiem co jest nie tak na zdjęciu numer 1 ?

  • Maciej Miłosz

   Serio nie widzisz wymalowanego żółtą farbą przejścia dla pieszych?

   • Łukasz

    Widzę pasy wymalowane żółtą farbą nie jestem ślepy. Widzę też wymalowane miejsca parkingowe i brak zakazu parkowania. Więc pieszy może przejść a kierowca może zaparkować samochód. Więc dalej nie wiem co jest nie tak na tym zdjęciu.

    • Maciej Miłosz

     “Jeżeli na drodze są umieszczone znaki barwy białej i żółtej wskazujące
     różny sposób zachowania, to kierujący jest obowiązany stosować się do
     znaków barwy żółtej.”

     Więc jeśli znasz przepisy to wnioski wyciągniesz sam.

 • RafalKraw

  O co chodzi z placem grunwaldzkim? Auta są zapakowane prawidłowo na wyznaczonych miejscach parkingowych, a że tak zostało przesunięte przejście dla pieszych to już pretensje do osób zarządzających tym, a nie do właścicieli aut.

  • Domino

   Z takim tokiem rozumowania to proponuję dajej wjeżdżać z Placu w Wałbrzyską,bo co tam remont,zakazy i żółte linie. Pierd…ić zarzadzajacych!

   • RafalKraw

    Co masz na myśli? Jest remont, są zakazy to się do nich stosujemy. Gdyby ktoś zakazał używania tych miejsc parkingowych to jak najbardziej nie powinno się tam stawiać, ale skoro są jak były to czemu mielibyśmy sobie samemu ograniczać miejsca parkingowe?

    • nmisiek

     Bo są namalowane pasy – przejście dla pieszych. A na pasach nie stajemy

     • RafalKraw

      Na pasach nikt nie stoi.

     • nmisiek

      Ale u ich wylotu już tak, a to utrudnia poruszanie się pieszych.

     • RafalKraw

      Przejście jest, miejsce parkingowe jest, wszystko jest ok, ewentualnie pretensje do zarządzających infrastrukturą. Osobiście nie mam najmniejszego problemu, nic się nie stanie że będę musiał przejść pomiędzy autami. Równie dobrze mogli nie dawać żadnego tymczasowego przejścia i żeby legalnie przejść trzeba by było iść do zakrętu przy pkp. Byłoby lepiej?

     • nmisiek

      Oczywiście, przejście jest szczególnie dla osób z wózkami i inwalidach na wózkach, nie wspominając o rowerzystach. Powodzenia gdy stanie tam twoje auto.

     • RafalKraw

      Jak ktoś ma problem z przejściem to i tak musi iść do przejścia przy zakręcie koło pkp, bo inaczej co z tego że przejdzie na drugą stronę, jeśli aby kontynuować trasę prosto trzeba iść po trawniku aż do również wąskiej dziury w rosnących krzakach…

     • nmisiek

      Skoro są pasy musi być swobodne wejście na chodnik, reszta należy do pieszych

     • Maciej Miłosz

      Wiesz, że zastawianie przejścia dla pieszych a także jego najbliższych okolic jest zabronione?

     • RafalKraw

      Wiesz że nikt nic nie zastawia tylko parkuje na wyznaczonych miejscach parkingowych, co jest całkowicie zgodne z prawem? A odnośnie stawiania na ulicy to jesteś kolejnym wypisującym bzdurne pomysły nielegalnych zachowań tylko po to by wyolbrzymić problem, którego właściwie nie ma.

     • Maciej Miłosz

      “Jeżeli na drodze są umieszczone znaki barwy białej i żółtej wskazujące różny sposób zachowania, to kierujący jest obowiązany stosować się do znaków barwy żółtej.”

      Łopatologicznie mówiąc – żółte są ważniejsze niż białe.

     • JAcenty

      A w jakiej odległości od pasów postój jest zabroniony to też nie wiesz?

     • RafalKraw

      Postój jest zabroniony na JEZDNI w odległości 10m PRZED oraz ZA przejściem. Tutaj auta stoją obok przejścia, poza jednią, więc nie każ mi przytaczać odległości z zupełnie innego, nie dotyczącego tej sytuacji przepisu.

     • RafalKraw

      Tak w ogóle ta dyskusja jest trochę bezcelowa bo wynika z tego że piesi uważają się za święte krowy mające władzę na drodze, a wcale tak nie jest. Kierowcy mają identyczne prawo do korzystania z tych miejsc parkingowych, jak piesi do korzystania z tego przejścia, pogódźcie się z tym…

     • sowa

      Nie dyskutuj z nimi kolego. To nie ma najmniejszego sensu. Próbowałem już kilkukrotnie pod tym tematem…
      Skoro chcecie żeby autka nie stawały na miejscach do tego celu przeznaczonych (a takim są miejsca parkingowe), proszę udać się do administracji dróg, żeby przekreślili koperty żółtą farbą na czas remontu i po sprawie. Tak są i pasy i koperty a dyskusja zupełnie bezcelowa.

     • Maciej Miłosz

      Z kodeksu wykroczeń “2) na przejściu dla pieszych lub na przejeździe dla rowerzystów oraz w
      odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem, a na
      drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu – także za nimi”

      Samochód stanął w świetle przejścia dla pieszych co jest zabronione. Czego nie rozumiecie? Ten tekst o świętych krowach to komedia w kontekście bronienia faceta, który zastawił przejście dla pieszych. Abstrahując od przepisów to jest to po prostu zwykłe buractwo.

     • RafalKraw

      Czytałeś chociaż tekst który przytoczyłeś? NA, PRZED, ewentualnie ZA. Auta stojące tak jak na zdjęciu nie spełniają żadnego z tych słów. Stoją OBOK przejścia, a co więcej na w pełni legalnie, zgodnie z przepisami wyznaczonych miejscach parkingowych.
      Tekst o świętych krowach nie jest komedią, a realnym określeniem tych wszystkich pretensji. Piesi robią katastrofę z tego, że muszą przejść pomiędzy kawałek albo dojść kawałek dalej do przejścia na zakręcie, za to żądają wyłączania miejsc parkingowych, których i tak w całym mieście jest jak na lekarstwo. Niejednokrotnie trzeba jeździć w kółko 5 razy żeby znaleźć cokolwiek wolnego. Ale co z tego, piesi mają to gdzieś, byle tylko oni mieli wszystko czego chcą, a kierowcy niech się męczą…

     • Maciej Miłosz

      Czyli ogólnie można zaparkować na wejściu na przejście bo to nie jest “na, za i przed” tylko “obok”? Ciekawe.

     • sowa

      Na pewno nie czytałeś mojej wypowiedzi powyżej 🙂 To jest właśnie poziom dyskusji na forum. Czego człowieku nie rozumiesz? Już nie ze słowa pisanego ale z obrazka? Idąc Twoim tokiem rozumowania nie ma nic prostszego niż za wszystkimi miejscami parkingowymi w Świdnicy namalować na żółto pasy i walić mandaty, przecież ktoś na pewno nie zdąży wrócić do auta i odjechać, a kasiorka z mandatów leci.
      Najprostsza sprawa aby zakończyć tą dyskusje to złap za telefon i zadzwoń na straż miejską lub policję. Skoro łamią przepisy tymi autami to zapewne posypią się mandaty.

      No jeszcze jedno pytanie… Co jeśli te auta stoją tak od miesiąca, jak jeszcze wtedy nie było tych pasów domalowanych? Wymyśliłeś jakiś paragraf na tą okoliczność?

     • Maciej Miłosz

      Czytałem Twoją wypowiedź. Twierdzisz, że zaparkowanie samochodu w świetle wejścia na przejścia dla pieszych jest legalne?

      Nie wymyslam paragrafów tylko czytam istniejące.

     • sowa

      To zacznij jeszcze rozumieć co czytasz, albo przynajmniej się postaraj.
      A więc specjalnie dla Ciebie jeszcze raz:
      1. Miejsca parkingowe powstały tam znacznie wcześniej niż domalowane na żółto pasy a co za tym idzie te auta mogły stać tam już znacznie wcześniej. Uważasz że powinni zostać ukarani mandatami? Właściciel parkuje samochód, idzie do domu, wraca rano, pasy domalowane za jego autem i mandat za szybą! To jest wg. Ciebie ok?
      2. W Polsce oznaczenia barwy żółtej mają pierwszeństwo przed barwą białą, ale niestety nie widzę aby miejsca parkingowe były przekreślone na żółto, co powoduje że nadal są miejscami parkingowymi
      3. Jak napisał mój przedmówca: Czytałeś chociaż tekst który przytoczyłeś? NA, PRZED, ewentualnie ZA.
      Auta stojące tak jak na zdjęciu nie spełniają żadnego z tych słów. Stoją
      OBOK przejścia, a co więcej na w pełni legalnie, zgodnie z przepisami
      wyznaczonych miejscach parkingowych.
      4. Po czwarte i najważniejsze. Nie twierdzę że parkowanie w świetle przejścia jest ok i nie wkładaj mi tych bzdur w usta. Twierdzę że dokąd miejsca parkingowe nie zostaną przekreślone na żółto, są nadal miejscami parkingowymi a nie światłem wejścia na przejście.

      Proponuję żebyś to sobie wydrukował i jak już zrozumiesz dany podpunkt to go sobie po prostu odhacz. Bez odbioru kolego. Jak pisałem w pierwszym poście dyskusja nie ma najmniejszego sensu.

     • Maciej Miłosz

      Jakie te teksty o zrozumieniu są infantylne 😉

      1. Mogły ale nie stały.

      2. Skoro oznaczenia żółte mają pierwszeństwo, oznacza to, że priorytetem jest przejście dla pieszych zatem jest zakaz postoju w świetle wejścia na nie. Zapewne nie raz widziałeś namalowane na żółto linie i nie każdy znak biały jest zakreślany na żółto (co możesz w minutę zweryfikować używając wyszukiwarki grafiki google)
      3. Czyli nadal uważasz, że parkowanie w świetle wejścia na przejście dla pieszych jest legalne?

      4. No jak to, przecież wyżej dokładnie piszesz, że tak uważasz bo to nie jest “na, za, przed” tylko “obok”. No to jak masz przejście i je zastawisz to jest ok bo przecież stoisz “obok” 🙂

      I skończ z tymi dziecinnymi docinkami bo to ani trafne, ani celne ani śmieszne. I to “bez odbioru” – komedia 😉

     • sowa

      Nie dyskutuj z debilem! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem!

      Poddaję się! Wygrałeś 🙂 Miłego dnia

     • Maciej Miłosz

      Ja tam lubię dyskutować z debilami, zawsze można nauczyć ich przepisów. Miało być bez odbioru to po co się jeszcze udzielasz?

      Dziwnym trafem nikt już tam nie stoi.

     • sowa

      Poprosiłem o odpowiedź straż miejską – dla bezpieczeństwa i wygody nas wszystkich…

      Przejście dla pieszych zostało w związku z remontem pl. Grunwaldzkiego wyznaczone w innym miejscu (kolor żółty). Miejsca parkingowe funkcjonujące dotychczas w myśl obowiązujących przepisów nie zostały wyłączone z użytkowania. Z tego zdjęcia dołączonego do e-maila nie
      wynika jak można tam zaparkować. W praktyce jest to jednak nie możliwe, ponieważ bariery oddzielające pas ruchu przed przejściem dla pieszych nie pozwalają wykonać wjazdu na miejsca parkingowe w rejonie przejścia. Jedyny sposób, w jaki pojazdy tam wjeżdżają prowadzi wzdłuż przejścia dla pieszych. Jest to jednak czyn zabroniony z art.26 pkt.3 ppkt 3 Kodeksu Drogowego. Straż Miejska nie ma tego artykułu w swoich kompetencjach a jedynym organem, który może wyegzekwować takie zachowanie kierowców jest Policja

      Więc o ile dobrze zrozumiałem to: mimo namalowanych żółtych pasów dla pieszych miejsca parkingowe nadal spełniają swoją funkcję. Problemem jest to, jak na te miejsca dostają się kierowcy, bo z tego co wyczytałem robią to łamiąc przepisy. (art.26 pkt.3 ppkt 3 Kodeksu Drogowego)
      Art. 26. 3. Kierującemu pojazdem zabrania się:
      3) jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych

      Jeśli tylko potrafisz zaparkować tam nie jadąc po przejściu lub wzdłuż niego to droga wolna (motocykl, skuter – dojazd z boku przejścia), bo miejsca te to nadal miejsca parkingowe a nie jak twierdzisz światło przejścia 🙂

     • Swidniczanin

      Moim zdaniem, skoro już tam namiętnie kreślili i malowali tym żółtym, mogli te pasy pociągnąć przez te 2 miejsca parkingowe i problem byłby z głowy. Albo chociaż je przekreślić. Wówczas nie ma wykluczających się wzajemnie rzeczy. Wina jest moim zdaniem po obu stronach – kierowcach, którzy tam parkują i służbach, które nie zadbały należycie o pewne rzeczy.

  • RafalKraw

   Tak w ogóle, ta dyskusja jest trochę bezcelowa bo wynika z tego że piesi uważają się za święte krowy mające władzę na drodze, a wcale tak nie jest. Kierowcy mają identyczne prawo do korzystania z tych miejsc parkingowych, jak piesi do korzystania z tego przejścia, pogódźcie się z tym…

 • wo

  A ja wciąż nie rozumiem dlaczego redakcja nie wrzuca moich zdjęć z parkingu Galerii Świdnickiej, gdzie stał rząd 3 (słownie: trzech) czarnych beemek przed samym wejściem, oczywiście na zakazie, i także czarnej, innej beemki, zaparkowanej tamże, na miejscu dla inwalidów przy ewidentnym braku wymaganej legitymacji. Sprawdzałem. Chamstwo przez duże Ch.
  Czy tylko mnie nie dziwi marka?